W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruch to zdrowie! - #latozsanepidem

25.08.2023

Dlaczego warto uprawiać sport?

Na grafice znajdują się góry przed którymi widoczny jest chłopiec, patrzący w ich kierunku. Na górze po lewej stronie znajduje się logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej obok którego widnieje napis: Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Łobzie, Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia.

Ruch ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie oraz samopoczucie.

  • Aktywność fizyczna poprawia nastrój.
    Ćwiczenia fizyczne powodują, że wzrasta produkcja tzw. hormonów szczęścia – endorfin. Powstają one w przysadce mózgowej. To właśnie one odpowiadają za radość i szeroki uśmiech, który widać na twarzach sportowców nawet po wyczerpujących zawodach lub treningach.
  • Zwiększa zdolności uczenia się.
    Jednym z powodów, dla których warto uprawiać sport, jest jego wpływ na układ nerwowy. Mózg jest nie tylko lepiej ukrwiony i odżywiony. Aktywność fizyczna powoduje, że wzrasta ekspresja białka BDNF, który reguluje działanie neuroprzekaźników i wzmacnia odbiór sygnałów między komórkami nerwowymi.
  • Uprawianie sportu podnosi samoocenę.Wpływ uprawiania sportu na samoocenę jest związany nie tylko w poprawą wyglądu sylwetki. Dzięki niemu wzrasta wiara we własne możliwości, poprawia się nastrój i samopoczucie, tym samym patrzymy na siebie bardziej przychylnym okiem.
  • Zwiększa sprawność mózgu.Sport zwiększa ekspresję białek odpowiedzialnych za funkcjonowanie układu nerwowego – głównie tkanki nerwowej w mózgu. Sprzyja także namnażaniu się komórek nerwowych, co ma wpływ na funkcje poznawcze.
  • Ruch poprawia sprawność, wytrzymałość i elastyczności ciała.Regularna aktywność fizyczna sprawia, że wzmocnieniu ulegają mięśnie. Poprawia się także wydolność narządów wewnętrznych. Tym samym organizm może dłużej funkcjonować na zwiększonych obrotach.
  • Sport wpływa na zdrowie psychiczne.Dzieje się tak ze względu na produkcję endorfin, ale także zmniejszenie stresu, lęku i napięcia nerwowego.
  • Redukuje stres.Za stres odpowiedzialny jest kortyzol. Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna zmniejsza jego wydzielanie. Tym samym zmniejsza się napięcie nerwowe. Stajemy się też bardziej odporni na sytuacje stresowe w przyszłości.
  • Wzmacnia system immunologiczny.Niski poziom kortyzolu nie tylko przeciwdziała stresowi, ale także wpływa pozytywnie na odporność. Układ immunologiczny wzmacnia się również dzięki lepszej pracy serca, do której przyczynia się regularny sport.
  • Sprawia, że czujemy się szczęśliwsi.Na tą korzyść z uprawiania sportu wpływają wcześniej wspomniane produkcja endorfin i redukcja stresu. Ponadto uczuciu szczęścia sprzyja osiąganie zamierzonych celów i ciągły rozwój, które przy aktywności fizycznej są nieuniknione.
  • Działa przeciwstarzeniowo.Regularny wysiłek fizyczny odmładza. Jest to związane z poprawą wydolności organizmu i redukcją stresu.

Pozytywnych skutków zdrowotnych płynących z podejmowania aktywności fizycznej jest naprawdę wiele.

Dlatego też zachęcamy do regularnego wysiłku fizycznego, pamiętając, że każdy ruch jest dobry. Siłownia, klub fitness, bieganie, spacer czy jazda na rowerze - najwazneisjze robić to, co sprawia nam przyjemność.

Materiały

ULOTKA - BEZPIECZNE WAKACJE - ZADBAJ O AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ
ULOTKA​_-​_BEZPIECZNE​_WAKACJE​_-​_ZADBAJ​_O​_AKTYWNOŚĆ​_FIZYCZNĄ.jpeg 0.88MB
{"register":{"columns":[]}}