KARALUCHY, PRUSAKI I INNE CUDAKI
28.07.2025
Owady to najliczniejsza gromada zwierząt i jednocześnie najbardziej zróżnicowana. Niektóre gatunki kojarzą nam się pozytywnie np. biedronki, a inne wyłącznie negatywnie np. karaluchy. Wiele osób hoduje owady w terrariach w warunkach domowych np. patyczaki czy prosionki, ze względu na ich ciekawy wygląd zewnętrzny. Niestety, coraz częściej szkodliwe owady występują w mieszkaniach z powodu złych warunków higieniczno-sanitarnych lokali, co może stanowić uciążliwość dla mieszkańców budynku.
Do najczęściej występujących szkodników sanitarnych zalicza się: karaczany (Blattodea), pluskwiaki (Heteroptera), błonkówki (Hymenoptera), muchówki (Diptera), pchły (Aphaniptera) oraz wszy (Anoplura).
CO ZROBIĆ, GDY W MOIM MIESZKANIU POJAWIĄ SIĘ NP. KARALUCHY?
W pierwszej kolejności zalecamy powiadomić pisemnie zarządcę budynku (np. spółdzielnie mieszkaniową), gdyż największą skuteczność w walce z insektami można osiągnąć działając wspólnie, a zarządcy budynków zwykle posiadają największą wiedzę o stanie lokali w budynkach (przeglądy instalacji), co pozwoli na szybsze zlokalizowanie źródła problemu.
Najskuteczniejszą metodą zwalczania insektów na terenie nieruchomości są odpowiednio przeprowadzone zabiegi dezynsekcji, dlatego zalecamy, by zabiegi takie wykonywać synchronicznie, we wszystkich zagrożonych lokalach i pomieszczeniach wspólnych. Czynności takie powinny zostać wykonane za pomocą specjalistycznych środków, których aktywność owadobójcza nie spada wraz z upływem czasu w całym lokalu, a w szczególności w miejscach, w których najczęściej bytują tego typu owady. Wykonanie tych zabiegów powinno być zlecone przez właścicieli i zarządców nieruchomości specjalistycznej firmie, która posiada doświadczenie, odpowiednie preparaty i zabezpieczenie w środki ochrony indywidualnej.
W przypadku pojawienia się w mieszkaniu pluskiew należy rozważyć wymianę mebli tapicerowanych, materaców, wykładzin, dywanów, a także tapet ściennych – są to miejsca, w których najchętniej bytują te insekty, jednocześnie miejsca te najtrudniej objąć skutecznie zabiegami dezynsekcji.
Jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji życiowej i nie radzisz sobie z utrzymaniem właściwego stanu porządkowego lokalu, w którym mieszkasz, możesz zwrócić się o pomoc do właściwego terenowo ośrodka pomocy społecznej – placówki te działają na terenie każdej gminy.
POWIATOWA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W LUBINIE INFORMUJE, ŻE NIE PRZEPROWADZA ZABIEGÓW DDD, ANI NIE ZAJMUJE SIĘ ROZPOZNAWANIEM INSEKTÓW.
W załączeniu ulotka informacyjna dla właścicieli, posiadaczy i zarządców nieruchomości.
Materiały
Ulotka informacyjnanieruchomości.pdf 0.23MB