W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Oddział Higieny Dzieci i Młodzieży

Zadania wykonywane przez pracowników Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży:

  1. Nadzór sanitarny i kontrola przestrzegana przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne w publicznych i niepublicznych placówkach nauczania i wychowania, szkołach wyższych oraz placówkach wypoczynku i rekreacji m.in.:

- utrzymania należytego stanu higienicznego obiektów nauczania i wychowania szkół wyższych oraz wypoczynku dzieci i młodzieży,

- higieny pomieszczeń i wymagań w stosunku do sprzętu używanego w szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych, szkołach wyższych oraz w ośrodkach wypoczynku,

- higieny procesów nauczania, w szczególności:

  • dostosowania mebli szkolnych/przedszkolnych do wzrostu uczniów,
  • higienicznego rozkładu zajęć lekcyjnych,
  • warunków zdrowotnych w pracowniach komputerowych,

- kontrola środowiska szkolnego pod katem odpowiedniego mikroklimatu, temperatury pomieszczeń, oświetlenia sal dydaktycznych,

- narażenia zawodowego uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu w warsztatach szkolnych,

- kontrola przechowywania i stosowania niebezpiecznych substancji chemicznych i ich mieszanin w szkolnych pracowniach chemicznych.

  1. Podejmowanie działań zmierzających do rozwiązywania problemów higieny dzieci i młodzieży związanych z warunkami sanitarno-higienicznymi w placówkach oświatowo-wychowawczych i prowadzenie postępowań administracyjnych w zakresie higieny dzieci i młodzieży.
  2. Podejmowanie działań profilaktycznych i edukacyjno-informacyjnych adresowanych do środowisk szkolnych zgodnie z bieżącą problematyką.
  3. Wydawanie opinii/decyzji o zgodności obiektów z wymogami sanitarnymi określonymi w obowiązujących przepisach.
  4. Współpraca z innymi komórkami organizacyjnymi Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.
  5. Współpraca z organami prowadzącymi placówki oświatowo-wychowawcze i innymi jednostkami organizacyjnymi, w zakresie poprawy warunków zdrowotnych, procesów nauczania i wychowania mających wpływ na bezpieczeństwo dzieci i młodzieży.
{"register":{"columns":[]}}