W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Bez Tytoniu 2023

31.05.2023

Uprawiaj żywność, nie tytoń

31 maja, obchodzimy na całym świecie DZIEŃ BEZ TYTONIU„Uprawiaj żywność, nie tytoń” („Grow food, not tobacco”)   tak brzmi tegoroczne hasło Światowego Dnia bez Tytoniu 2023.         

Dzień ten został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1987 r. w związku z rosnącą liczbą osób uzależnionych od tytoniu. Celem ustanowienia tego święta było zwrócenie uwagi na powszechność nałogu palenia i jego negatywne skutki dla zdrowia.

 

Obecnie tytoń uprawiany jest w ponad 125 krajach, na szacowanym obszarze 4 milionów hektarów. Szkodliwy wpływ uprawy na środowisko jest szczególnie widoczny w krajach o niskim i średnim dochodzie.

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwraca uwagę, że uprawa tytoniu szkodzi naszemu zdrowiu, zdrowiu rolników i zdrowiu planety. Przemysł tytoniowy blokuje próby zastąpienia uprawy tytoniu innymi uprawami, przyczyniając się do światowego kryzysu żywnościowego. Tytoń to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale także nieodwracalna utrata cennych zasobów środowiska, takich jak źródła wody, lasy, rośliny i gatunki zwierząt.

Rzadkie grunty orne i woda są wykorzystywane do uprawy tytoniu, a tysiące hektarów lasów są niszczone, aby stworzyć przestrzeń dla produkcji tytoniu i paliwa do peklowania liści tytoniu. W ten sposób żyzna ziemia jest niszczona i nie może być wykorzystana do uprawy bardzo potrzebnych roślin spożywczych.

Kobiety i dzieci są często głównymi pracownikami plantacji tytoniu i dlatego są bardziej narażone na zagrożenia dla zdrowia związane z obchodzeniem się z zielonymi liśćmi tytoniu i ciężkimi chemikaliami, a także narażeniem na dym tytoniowy podczas procesu suszenia.

1 na 4 plantatorów tytoniu cierpi na zieloną chorobę tytoniową, czyli zatrucie nikotyną. Choroba jest spowodowana przez nikotynę wchłanianą przez skórę podczas obchodzenia się z liśćmi tytoniu. Objawy obejmują nudności, wymioty, zawroty głowy, bóle głowy, zwiększone pocenie się, dreszcze, bóle brzucha, biegunkę, osłabienie, duszność i inne.

Kampania prowadzona przez WHO z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu zachęca rządy do zaprzestania dopłat do upraw tytoniu i wykorzystania zgromadzonych w ten sposób oszczędności do wspierania rolników w przejściu na bardziej zrównoważone uprawy, które poprawiają bezpieczeństwo żywieniowe ludności.

 

 

Decydując się na zapalenie papierosa wiedz, że: 

  • wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysięcy substancji szkodliwych, z czego ponad 70 to substancje rakotwórcze;
  • wśród problemów zdrowotnych związanych z paleniem tytoniu wymienia się choroby nowotworowe, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego i inne;
  • trzy wielkie grupy chorobowe występują prawie wyłącznie u palaczy papierosów to rak płuca, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP) oraz zawał serca przed 50 rokiem życia;
  • szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 milionów ludzi i liczba ta stale rośnie;
  • długość życia osób palących jest krótsza o ok. 10 lat niż u osób nigdy nie palących.

Więcej informacji na stronach internetowych zamieszczonych poniszej w MATERIAŁACH

Materiały

WHO - Światowy Dzień Bez Papierosa 2023
Jak rzucić palenie ?

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}