W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

Światowy Dzień AIDS

CZAS NA RÓWNOUPRAWNIENIE!

Nierówności, które przyczyniają się do kontynuacji pandemii AIDS, nie są nieuniknione. Damy sobie radę. 1 grudnia, w Światowy Dzień AIDS, UNAIDS wzywa każdego z nas do podjęcia działań przeciwko nierównościom, które utrudniają postęp w walce z AIDS.  

Motto brzmi: „Czas na równość!” jest wezwaniem do działania. Zachęca nas wszystkich do wdrożenia sprawdzonych praktycznych środków potrzebnych do zlikwidowania nierówności i położenia kresu AIDS. Pomiędzy nimi:  

  • Zwiększenie dostępności, jakości i wykonalności usług w zakresie leczenia, badań i profilaktyki zakażenia wirusem HIV, tak aby każda osoba miała zapewnione wszystko, co niezbędne. 
  • Zreformowanie prawa, zasad i procedur w celu zwalczania stygmatyzacji i dyskryminacji osób żyjących z HIV oraz wrażliwych i marginalizowanych populacji, tak aby każdy był traktowany z szacunkiem i akceptacją. 
  • Wspieraj wymianę technologii, aby zapewnić równy dostęp do najlepszych badań naukowych na temat HIV we wszystkich społecznościach oraz między Globalnym Południem a Globalną Północą. 
  • Społeczności będą mogły wykorzystać i dostosować przesłanie „Czas na równość!”, aby podkreślić konkretne nierówności, z którymi się borykają, i opowiadać się za działaniami potrzebnymi do ich rozwiązania.  

Dane UNAIDS dotyczące wdrażania globalnej odpowiedzi na HIV pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat, w związku z pandemią COVID-19 i innymi globalnymi kryzysami, postępy w walce z HIV uległy spowolnieniu, zasoby zostały ograniczone, narażając miliony istnień ludzkich na niebezpieczeństwo .  

W ciągu czterech dekad walki z HIV utrzymują się nierówności w dostępie do najbardziej podstawowych usług, takich jak badania, leczenie i używanie prezerwatyw, aw jeszcze większym stopniu dotyczy to korzystania z nowych technologii.  

Młode kobiety w Afryce nadal są w nieproporcjonalnym stopniu dotknięte epidemią HIV, a zasięg specjalistycznych programów dla nich pozostaje zbyt niski. W 19 krajach afrykańskich o wysokim rozpowszechnieniu HIV tylko 40% regionów najbardziej dotkniętych ma specjalne programy profilaktyki skojarzonej dla dorastających dziewcząt i młodych kobiet. 

Tylko jedna trzecia kluczowych populacji, w tym homoseksualiści i inni mężczyźni uprawiający seks z mężczyznami, osoby transpłciowe, osoby zażywające narkotyki, prostytutki i więźniowie, ma regularny dostęp do narzędzi zapobiegawczych. Kluczowe populacje napotykają znaczne bariery prawne, w tym kryminalizację, dyskryminację i stygmatyzację. 

Tylko osiem lat dzieli nas od osiągnięcia wyznaczonego na rok 2030 celu, jakim jest wyeliminowanie AIDS jako globalnego zagrożenia dla zdrowia. Należy jak najszybciej zlikwidować nierówności ekonomiczne, społeczne, kulturowe i prawne. W czasie pandemii nierówność zwiększa ryzyko dla wszystkich. Koniec z AIDS można osiągnąć tylko wtedy, gdy uporamy się z nierównościami, które napędzają jego rozprzestrzenianie się. Światowi przywódcy muszą działać odważnie i odpowiedzialnie. I wszyscy, gdziekolwiek jesteśmy, musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby wyeliminować nierówności.

Wydarzenia odbędą się w ramach przygotowań do Światowego Dnia AIDS, który rozpocznie się w listopadzie. Raport, przygotowany na Światowy Dzień AIDS, ukaże się pod koniec listopada.

1 grudnia, w Światowy Dzień AIDS, na całym świecie odbędą się różne wydarzenia. Działania te będą prowadzone nie tylko przez oficjalne organy, ale przede wszystkim przez społeczności. Dzięki zdjęciom i filmom udostępnionym w mediach społecznościowych przez grupy i zgromadzonym przez UNAIDS, ludzie będą mogli rzucić okiem na kalejdoskop wydarzeń, które mają miejsce i poczuć determinację i nadzieję.

„Możemy zakończyć AIDS, eliminując nierówności, które go napędzają. W Światowy Dzień AIDS każdy z nas powinien wziąć udział w rozpowszechnianiu informacji, które wszyscy możemy zyskać, walcząc z nierównością” – powiedziała Winnie Byanyima, dyrektor wykonawczy UNAIDS. „Aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo, chronić zdrowie wszystkich, powinniśmy dążyć do równości dla wszystkich”.

Materiały

1 grudnia - Światowy Dzień AIDS
1​_GRUDNIA​_-​_ŚWIATOWY​_DZIEŃ​_AIDS.docx 0.33MB
{"register":{"columns":[]}}