W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ferie zimowe z sanepidem

Ferie zimowe z sanepidem aktywnie

BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII ZIMOWYCH 2023    

 

Ferie zimowe – informacje dla rodziców

 

Szanowny Rodzicu!

Pamiętaj, aby sprawdzić, czy wypoczynek twojego dziecka jest zarejestrowany w bazie publikowanej na stronie MEiN.

https://wypoczynek.mein.gov.pl/

Znajdują się w niej wszystkie legalnie organizowane obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku. Możesz tam uzyskać szczegółowe informacje na temat organizatora oraz miejsca, w którym twoje dziecko będzie spędzać czas. Z tej bazy korzystają także służby, które sprawują nadzór nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży podczas wypoczynku zimowego organizowanego na terenie kraju, m. in. sanepid i straż pożarna.

Jeśli warunki higieniczno-sanitarne w miejscu wypoczynku twojego dziecka budzą wątpliwości, zgłoś to do właściwej terenowo Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało również  #PoradnikBezpiecznegoWypoczynku.

 

Można w nim znaleźć:

Zasady organizowania i nadzorowania wypoczynku dzieci

i młodzieży.

Poradnik dla organizatora.

Poradnik dla rodzica.

Zasady bezpiecznego wypoczynku w górach, podczas pływania oraz poruszania się po drogach.

 

Poradnik dostępny:  https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/bezpieczny-wypoczynek-poradnik-men-dla-rodzicow-i-opiekunow-2?fbclid=IwAR3Y_eGsy0iXy_D_cYlb4NtfeYaBQfvuR3PpIxnvQiyglY3ehA0NhFPJxrc

 

 

Rozpoczęły się ferie zimowe, które potrwają w tym roku w poszczególnych województwach od 16 stycznia do 26 lutego br. Dla wielu osób, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży to okazja do aktywnego relaksu oraz wyjazdów. Jednak ten czas niesie ze sobą też wiele zagrożeń. Jak ich uniknąć i bezpiecznie spędzić wolny, zimowy czas? Oto najważniejsze zasady!

 

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży

Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach sprawiają wiele radości i wzmacniają naszą kondycję fizyczną. Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!

  • Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni.
  • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie czy gałęzie drzew. Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru. Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.
  • Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób.
  • Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe.
  • Bawiąc się śnieżkami, zachowaj ostrożność. Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała. Nie rzucaj śnieżkami w jadące pojazdy, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego i jest naruszeniem przepisów prawnych.
  • Gdy jeździsz na łyżwach, korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk.
  • Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów i rzek.  Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze wiąże się z ryzykiem. Grubość i wytrzymałość tafli jest zmienna i zależy nie tylko od warunków atmosferycznych, ale także od specyfiki samego zbiornika, jego linii brzegowej, głębokości, dopływów czy budowli wodnych. Bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu poruszanie się po tafli lodu jest śmiertelnie niebezpieczne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie. Zachęcamy do zapoznania się z  poradnikiem Bezpieczeństwo na lodzie.
  • Idąc na spacer koniecznie zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy, by w nagłych przypadkach zaalarmować odpowiednie służby.
  • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy. Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie i jest naruszeniem przepisów prawnych.
  • Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.
  • Zawsze informuj rodziców lub opiekunów gdzie wychodzisz, z kim i kiedy wrócisz.
  • Nigdy nie oddalaj się z osobami obcymi, osobom takim nie otwieraj też drzwi domu czy mieszkania.
  • Po zmroku noś odblaski, poruszaj się chodnikiem, a w ostateczności lewym poboczem drogi. Przez jezdnię przechodź wyłącznie w miejscach oznaczonych.
  • Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie

 

Wszystkim uczniom życzymy zdrowych i bezpiecznych ferii zimowych oraz odpoczynku po trudach kilkumiesięcznej pracy. Niech ten wspaniały czas dostarczy Wam wielu ciekawych przeżyć. Odpoczywajcie, cieszcie się swobodą, przygodami, jednak prosimy, by nigdy nie opuszczał Was zdrowy rozsądek, abyście w czasie ferii dbali o bezpieczeństwo swoje oraz osób towarzyszących. Nie podejmujcie działań zagrażających życiu lub zdrowiu. Mamy nadzieję, że do nauki wrócicie zadowoleni, uśmiechnięci, z nową energią do pracy w drugim semestrze.

W związku z tym przygotowaliśmy dla Was prezentację interaktywną, w której przypominamy kilka prostych zasad, które sprzyjają bezpieczeństwu:

 

https://view.genial.ly/5fd1dd5634487c74a6dae585/game-breakout-bezpieczne-ferie-zimowe

 

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Zawarte tam quizy pozwolą Wam sprawdzić swoją wiedzę na ten temat.

https://view.genial.ly/5fd620dfe7f0ee0d6b68fd64/interactive-content-bezpieczenstwo-w-czasie-ferii-zimowych

Wszystkim uczniom  życzymy mnóstwa śniegu, odpoczynku i duuużo zdrowia. Wypoczywajcie, bawcie się dobrze.

 

Materiały

Broszura Zimowy Klub
broszura-Zimowy​_Klub.pdf 0.45MB
Patent na bezpieczne ferie zimowe
Patent-na​_bezpieczne-ferie-zimowe​_(1).pdf 0.79MB
{"register":{"columns":[]}}