W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Antykorupcja

Przyjęta przez Polskę w 2006 roku ONZ-owska Konwencja Przeciw Korupcji zobowiązuje kraje, które ją ratyfikowały do położenia większego nacisku na zapobieganie korupcji (art. 5 i 6). Doświadczenia innych państw, np. Holandii, Australii czy Niemiec wskazują, że jednym z lepszych narządzi prewencyjnych może być wprowadzenie w instytucjach publicznych systemów zabezpieczających przed występowaniem korupcji. Systemy takie, tworzone we współpracy z pracownikami i z uwzględnieniem specyfiki konkretnej instytucji, są jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania korupcji.

Dnia 1 kwietnia 2014 roku uchwałą Nr 37 Rady Ministrów został ustanowiony Rządowy Program Przeciwdziałania Korupcji na lata 2014 – 2019. Opublikowano go w Monitorze Polskim z 2014 r. poz. 299, a wszedł w życie 29 kwietnia 2014 roku. Program stanowi główny element koordynujący krajową politykę antykorupcyjną.

Celem rządowego programu jest ograniczenie poziomu korupcji w Polsce poprzez wzmocnienie działań prewencyjno-edukacyjnych wśród społeczeństwa i administracji publicznej, a także zwiększenie efektywności zwalczania korupcji.

Poradnik antykorupcyjny dla urzędników jest dostępny na stronach Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

W Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olecku (PSSE) obwiązuje ,,Procedura postępowania antykorupcyjnego” ustalająca zasady postępowania w przypadku wystąpienia sytuacji potencjalnie korupcyjnych lub korupcyjnych na terenie PSSE w Olecku bądź zaistniałych w związku z prowadzoną przez PSSE działalnością.

Ponadto został opracowany wykaz stanowisk i czynności narażonych na zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia ryzyka nadużyć, w tym korupcji, oraz procedura postępowania z prezentami. Zgodnie z tą procedurą pracowników PSSE obowiązuje zakaz przyjmowania prezentów, niezależnie od ich wartości.
Petenci PSSE mają możliwość zgłoszenia wystąpienia incydentu o charakterze korupcyjnym za pomocą:

  1. przesyłki wysłanej na adres PSSE za pośrednictwem poczty tradycyjnej,
  2. przesyłki złożonej na miejscu w sekretariacie PSSE,
  3. poczty elektronicznej na adres e-mail: psse.olecko@sanepid.gov.pl
  4. za pomocą skrzynki e-puap: /psseolecko/skrytka

Zgłoszenie wystąpienia incydentu o charakterze korupcyjnym powinno zawierać:

  1. dane personalne osoby zgłaszającej,
  2. dane kontaktowe (tel., edres e-mail lub inny adres korespondencyjny),
  3. dane personalne osoby, której dotyczy zgłoszenie,
  4. opis wystąpienia incydentu o charakterze korupcyjnym.

Przydatne informacje na temat antykorupcji można znaleźć na stronach internetowych:

{"register":{"columns":[]}}