W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Aktualności 2021 i starsze

Kampania "Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Dźwigaj z głową"

05.11.2021

Kampania "Zdrowie i bezpieczne miejsce pracy" na lata 2020-2022 - "Dźwigaj z głową"

W latach 2020-2022 we wszystkich państwach Unii Europejskiej jest prowadzona kampania informacyjna pt. „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Dźwigaj z głową”.

Na poziomie ogólnoeuropejskim kampania jest koordynowana przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA), a jej krajową edycję prowadzi Centralny Instytut Ochrony Pracy–Państwowy Instytut Badawczy.

Patronat honorowy nad polską edycją kampanii objął Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Celem kampanii jest podniesienie poziomu wiedzy i świadomości na temat problemów mięśniowo-szkieletowych związanych z pracą.

Grupy docelowe kampanii: pracodawcy z sektora prywatnego i publicznego oraz ich organizacje, pracownicy i ich organizacje, specjaliści BHP, działy HR oraz osoby indywidualne pracujące zdalnie.

Wydarzenia i publikacje planowane w ramach polskiej edycji kampanii będą dotyczyły: wpływu pracy przy komputerze, pracy siedzącej i pracy fizycznej na występowanie schorzeń mięśniowo-szkieletowych, ergonomii stanowisk pracy, profilaktyki schorzeń układu ruchu oraz rehabilitacji i powrotu do pracy po przebytych schorzeniach.

Więcej informacji na stronie: https://healthy-workplaces.eu/pl oraz strona kampanii na CIOP-PIB

Materiały

Plakat
2020091535215&plakat.jpg 0.21MB
Ulotka
2020091535449&ulotka.pdf 0.88MB
Przewodnik po kampanii
202009153546&przewodnik.pdf 2.84MB
Konkurs Dobrych Praktyk
2020091535624&konkurs-ulotka.pdf 1.39MB
Święto Wszystkich Zmarłych i Zaduszki 2021. Apel Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

29.10.2021

logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Szanowni Państwo,

nadchodzący weekend może mieć kluczowe znaczenie dla tempa wzrostu zachorowań na COVID-19. Obecna sytuacja jest bardzo trudna. Zakażeń przybywa lawinowo i spodziewamy się kolejnych wzrostów w najbliższych tygodniach.

Województwo mazowieckie znajduje się na czele regionów Polski, gdzie odnotowuje się najwyższe liczby nowych zakażeń. Wariant Delta, który zdominował cały świat, może zainfekować także osoby zaszczepione. Na szczęście szczepienie ratuje przed ciężkimi objawami tej choroby.

W najbliższych dniach będziemy odwiedzać groby naszych rodzin, bliskich i przyjaciół. Będziemy przemieszczać się między miastami, będziemy spotykać się w gronie bliższej i dalszej rodziny, będziemy masowo odwiedzać cmentarze w całym kraju.

Dlatego, w imieniu własnym i wszystkich pracowników Mazowieckiej Inspekcji Sanitarnej, którzy bez przerwy (w trybie 24 h/dobę) pracują nad zwalczaniem epidemii, prowadząc nadzór sanitarny związany z dochodzeniami epidemiologicznymi, nakładanymi kwarantannami, kieruję do Państwa apel z prośbą o wyjątkową wrażliwość i solidarność społeczną w tych dniach, o rozwagę i respektowanie obowiązujących przepisów mających ograniczać epidemię.

Dziękuję wszystkim, którzy mimo uciążliwości, podchodzą do ograniczeń z powagą i zrozumieniem sytuacji oraz uwzględniają w swoim postępowaniu kontekst etyczny, jakim jest ponoszenie odpowiedzialności za zdrowie swoje i bliskich a także innych osób.

Przepisy przeciwepidemiczne zostały ustanowione w celu ochrony zdrowia i życia mieszkańców naszego kraju. Stan epidemii nie został odwołany!

Nie ma obecnie obowiązku noszenia maseczki na otwartej przestrzeni. Zachęcam jednak Państwa do założenia maseczki podczas wizyty na cmentarzu. Bądźmy świadomi, że będzie trudno zachować w tych miejscach dystans społeczny. A tłum to otwarte wrota do rozprzestrzeniania się zakażenia. Jedna osoba zakażona wariantem Delta może roznieść zakażenie na 6-7 osób przebywających w pobliżu, jeśli nie ma zakrytego nosa i ust.

Maseczki nośmy prawidłowo – zakrywając nos i usta. Noszenie maseczki pod nosem nie przynosi spodziewanej ochrony! Natura rozprzestrzeniania się wirusa jest taka, że odkryty nos ponad założoną maseczką rozprowadza aerozol powietrza wraz z wirusami na znaczną odległość. Jest to szczególnie niebezpieczne w środkach komunikacji i we wszelkich zamkniętych pomieszczeniach. Nosimy maseczkę wówczas, kiedy jest obok nas grupa ludzi, których statusu zdrowia nie znamy.

Jeśli mamy jakiekolwiek objawy infekcji typu: duży ból głowy, uciążliwy katar, objawy definiowane jako grypa czy przeziębienie – zostańmy w domu, nie spotykajmy się z bliskimi, skontaktujmy się z lekarzem i wykonajmy niezbędne badania, by sprawdzić, czy nie jest to COVID-19.

Chrońmy siebie i bliskich przed zakażeniami!

Dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz

Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny

Materiały

Apel MPWIS
2021​_10​_29​_zaduszki.mp3 2.39MB

Wideo

Pilna informacja dla eksporterów żywności do Chin, podlegających nadzorowi organów PIS województwa mazowieckiego.

22.10.2021

uwaga pilny komunikat

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Powiecie Warszawskim Zachodnim informuje:

Od dnia 1 stycznia 2022 r. wchodzą w życie nowe chińskie przepisy dot. eksportu środków spożywczych do Chin, dotyczące rejestracji podmiotów prowadzących produkcję/ przetwórstwo eksportowanych środków spożywczych.

Aby uniknąć bardziej skomplikowanego procesu rejestracji, który obowiązywać będzie od dnia 1 listopada 2021, strona chińska zadeklarowała, że firmy eksportujące środki spożywcze w okresie od 1 stycznia 2017 r. do teraz mogą uniknąć nowych skomplikowanych procedur rejestracyjnych wynikających z wprowadzanych przepisów.

W tym celu powinny zostać do dnia 31 października 2021 r. zarekomendowane władzom chińskim przez nadzorujący organ urzędowej kontroli w kraju producenta/przetwórcy eksportowanych produktów.

Uwaga! Jeśli żywność produkowana przez zakład nie ma historii eksportu do Chin od 1 stycznia 2017 r. do teraz - nie podlega uproszczonej procedurze.

Uwaga! Powyższa rejestracja poprzez organy PIS dotyczy tylko producentów/przetwórców kategorii produktów podlegających nadzorowi Państwowej Inspekcji Sanitarnej (nie dotyczy np. jaj, produktów jajczarskich, produktów pszczelarskich),  którzy nie podlegają przepisom Rozporządzenia 853/2004.

Lista firm powinna być przekazana przez stronę polską w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 października 2021 roku, zatem ważne jest aby Eksporterzy, prowadzący działalność na terenie powiatu warszawskiego zachodniego, spełniający powyższe warunki zgłaszali się do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Powiecie Warszawskim Zachodnim, do 25 października 2021 roku!

Należy liczyć się z tym, że strona chińska po zapoznaniu się z ww. listą nie uwzględni wszystkich zgłoszonych podmiotów. Jednakże zakłady, które chcą eksportować na rynek chiński ww. produkty powinny zostać w przekazywanych listach wskazane, na okoliczność ewentualnego podlegania przepisom obowiązującym po dniu 31 października br., które to przepisy obligować będą do przejścia pełnej procedury rejestracyjnej.

W związku z powyższym, wszystkim firmom produkcyjnym/przetwórczym będącym pod nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej z terenu powiatu warszawskiego zachodniego, które produkują / przetwarzają produkty należące do ww. kategorii żywności, eksportują je do Chin w okresie od 1 stycznia 2017 do teraz i chcą ten eksport utrzymać w nadchodzącym rokuPaństwowy Powiatowy  Inspektor Sanitarny w Powiecie Warszawskim Zachodnim rekomenduje pilny kontakt z PSSE pod numerem: 22 733 73 25 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, adres: sekretariat@pssewaw.pl

Zgłoszenia firm będą procedowane do końca dnia 25 października br. przez PSSE w Powiecie Warszawskim Zachodnim, po tym terminie wniosek firmy może nie zostać przyjęty.

Ponieważ zarekomendowane mogą zostać jedynie firmy wiarygodne, o dotychczasowych dobrych wynikach kontroli, organ szczebla powiatowego lub granicznego Państwowej Inspekcji Sanitarnej dokona wstępnej oceny danego przedsiębiorcy na podstawie dostępnych danych – czy kwalifikuje się on pod względem spełniania wymagań do umieszczenia we wniosku skierowanym do strony chińskiej. Możliwa jest też pilna kontrola.

Jeżeli resort rolnictwa przekaże dodatkowe informacje od strony chińskiej, GIS będzie informował odpowiednio przedsiębiorców.

 

Fałszywy sms o kwarantannie.

24.09.2021

uwaga pilny komunikat
List Ministra Zdrowia do dyrektorów szkół, pedagogów, rodziców w sprawie wykonywania szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 wśród nieletnich uczniów w wieku od 12 do 15 roku życia
Wracamy do szkoły

27.08.2021

tablica lekcyjna z napisem wracamy do szkoły

Powrót do szkoły

       Nerwówka związana z powrotem do szkoły dotyka nie tylko rodziców, ale  również w dużym stopniu i uczniów. Dla wielu z nich, pierwszy dzwonek w nowym roku szkolnym jest prawdziwym szokiem. Obecny rok szkolny, jak wszyscy wiemy, jest wyjątkowy. Co zrobić, aby dzieci i młodzież zaaklimatyzowały się szybciej w nowej rutynie dnia i były bezpieczne?

Nie panikuj

Przede wszystkim nie panikujemy.   Powrotu do szkoły nie należy się bać i traktować, jako konieczność tylko, jako kolejną, nową przygodę. Aby stawić czoła nowym, szczególnym w tym roku szkolnym wyzwaniom, w domu powinna panować atmosfera spokoju i ładu. Dzieci powinny słyszeć od rodziców, że wspólnie wyczekują z nimi na powrót do szkoły, dlatego też wspólnie pojadą po kupno nowych podręczników, przyborów i ubrań.

Zmodyfikuj nawyki

Ważną kwestią jest  przestawienie się z trybu wakacyjnego na tryb szkolny i związane z tym nawyki. Poranne wstawanie może tutaj okazać się najbardziej skomplikowanym wyczynem.

W obecnej sytuacji epidemicznej musimy pamiętać o zasadach, dzięki którym dziecko będzie bezpieczne w szkole:.

          Co prawda nie ma obowiązku zakrywania nosa i ust maseczką w klasach, ale już w przestrzeni ogólnej tak. Obowiązują też ścisłe zasady higieny osobistej. Częste mycie i dezynfekcja rąk są wymagane.

Obecna sytuacja wymusza na nas przystosowanie się do nowych zachowań: do szkoły lub innej placówki oświatowej mogą przychodzić jedynie pracownicy i uczniowie, bez objawów chorobowych, których domownicy nie przebywają na kwarantannie domowej lub izolacji.

Rodzice odprowadzający dzieci do przedszkoli i szkół obowiązani są do zakładania maseczek na terenie szkoły i zachowania odpowiedniego dystansu społecznego.

Jeśli będziemy przestrzegać tych kilku zasad, wszystko powoli wróci do normy, ale potrzebny jest czas.

Spokój, opanowanie i zdrowy rozsądek,

to jest  to, co jest najbardziej potrzebne

w całym bieżącym roku szkolnym

Dużo uśmiechu oraz wiary, że wszystko będzie dobrze. Najważniejsze bowiem jest, optymistyczne nastawienie.

POWRÓT DO SZKOŁY ... 

PO WAKACJACH

 

Rybnik: Bezpieczny powrót do szkoły – piknik edukacyjny na Rudzie | IKNW - iKnurów.pl

Lekki tornister

"Chcąc zapobiegać wadom postawy wśród dzieci i młodzieży, powinniśmy nie tylko prawidłowo dobrać i spakować ich tornistry, ale także zapewnić odpowiednią ilość aktywności fizycznej oraz właściwe stanowisko pracy, a także wyrobić prawidłowe nawyki ruchowe" – podpowiada dr n.med. Przemysław Rzodkiewicz, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Zgod­nie z zale­ce­niami GIS, waga tor­ni­stra nie powinna prze­kra­czać 10–15 % masy ciała dziecka.

Zbyt ciężki plecak:

Co drugi uczeń nosi tornister, którego waga przekracza 10% masy ciała dziecka. Problem przeciążonych plecaków w największym stopniu dotyka najmłodszych dzieci. Plecak dziecka objętego edukacją wczesnoszkolną potrafi ważyć nawet 3 - 5 kg,, a dzieci w klasach starszych nawet do 10 kg.

Czym to grozi?

Złe nawyki związane z noszeniem zbyt wielkiego balastu na plecach oraz utrzymywaniem nieprawidłowej postawy ciała mogą przyczynić się do bólów kręgosłupa, zmniejszenia pojemności płuc i nieprawidłowej statyki ciała, a w efekcie doprowadzić do poważnych schorzeń ortopedycznych i neurologicznych.

Dlaczego to takie ważne u najmłodszych dzieci?

Ponieważ wtedy ma miejsce pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka. Rozpoczynając naukę, maluch zmienia swój dotychczasowy tryb życia. Spędza w szkolnej ławce  około 4 godzin dziennie.  Nierzadko stolik nie do końca jest przystosowany do potrzeb ucznia. Do tego dochodzi zmęczenie spowodowane wysiłkiem umysłowym i nieprawidłowe ustawienie ciała staje się faktem. Dziecko w wieku 6–9 lat charakteryzuje się ogromną biologiczną potrzebą ruchu, dlatego też, zamiast grzecznie siedzieć w ławce wierci się. W okresie tym następuje również wzmożony wzrost ciała dziecka, w związku z czym maluch jest bardziej narażony na wykształcenie się u niego wady postawy.

Kto za to odpowiada?

Przede wszystkim rodzice, opiekunowie prawni dzieci oraz nauczyciele, którzy powinni przekazać dziecku podstawowe informacje o profilaktyce wad postawy, zapewnić odpowiednie stanowisko pracy, kontrolować zawartość tornistrów oraz dbać o aktywność fizyczną maluchów.

 

Przykazania Lekkiego Tornistra

Poświęć czas na dobór dobrze dopasowanego i lekkiego tornistra. Podczas zakupu zwróć uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany, a także czy posiada on specjalnie wyprofilowany tył i szerokie, regulowane szelki.

Zrezygnuj z plecaka na kółkach. Mimo że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, dziecku trudno będzie wnosić tornister po schodach. Poza tym ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy. Nie kupuj także tornistra z metalowym stelażem. Twoje dziecko, oprócz książek, będzie musiało dźwigać dodatkowy ciężar!

Na bieżąco kontroluj ciężar tornistra. Nie powinien przekraczać 10%  masy ciała.

W celu zmniejszenia wagi przedmiotów znajdujących się  w plecaku kupuj zeszyty w miękkiej okładce. Kanapki zapakuj w specjalne woreczki śniadaniowe bądź lekkie pudełko, a picie - w plastikową butelkę albo specjalny bidon.

Codziennie wieczorem sprawdź zawartość plecaka swojego dziecka. Wyciągnij zbędne rzeczy. Dopilnuj, by dziecko miało w tornistrze tylko te podręczniki  i zeszyty, które będą mu potrzebne danego dnia. Pomóż dziecku prawidłowo zapakować plecak. Zwróć dziecku uwagę, by nosiło plecak na obu ramionach.

Dopilnuj, by rzeczy dodatkowe – akcesoria plastyczne, przybory kreślarskie, strój na w-f i inne – dziecko zostawiło w szkolnej szafce lub miejscu do tego wyznaczonym.

Codziennie dbaj o utrzymanie prawidłowej postawy ciała dziecka. Pamiętaj, że nawyki wypracowane w najmłodszych latach procentują przez całe życie.

 

Co dzieje się z ciałem dziecka,

gdy plecak waży za dużo?

picture

Na­cią­gnięte i nadwy­rę­żone mię­śnie są skut­kiem ob­cią­że­nia ra­mion, które nie zo­stały stwo­rzone po to, aby coś na nich wie­szać.

Ból od­czu­walny na li­nii bio­der po­ja­wia się w mo­men­cie, kiedy dziecko po­chyla się do przodu, aby wy­rów­nać tylne cią­że­nie.

Prze­kro­czona waga ple­caka ne­ga­tyw­nie wpływa na sche­mat cho­dze­nia, co może skut­ko­wać pro­ble­mem z ko­la­nami.

Po­chy­lony tu­łów oraz – co za tym idzie – za­okrą­glone plecy i wy­cią­gnięta szyja utrud­niają mię­śniom i ścię­gnom utrzy­my­wa­nie wła­ści­wej po­stawy ciała. Dziecko skarży się na ból szyi i gór­nej czę­ści ple­ców.

Zbyt na­pięte mię­śnie i obo­lała, dolna część ple­ców to od­po­wiedź or­ga­ni­zmu na po­chy­la­nie ciała do przodu dla zrów­no­wa­że­nia cię­żaru ple­caka.

Prze­cią­żone stopy do­pro­wa­dzają do po­wsta­wa­nia znie­kształ­ceń w ich bu­do­wie i bo­le­sno­ści.

picture                              picture

Idealnym tornister/plecak:

picture

  •  tornister nie powinien być szerszy niż ramiona dziecka
  • komfortowy uchwyt – zawieszka przydatna również dla rodzica
  • pusty tornister nie powinien ważyć więcej niż 1kg
  • wielkość plecaka dobrana do wzrostu ucznia
  • odblaski z przodu i na szelkach zapewnią widoczność na drodze po zmroku
  • mocny i wodoodporny materiał wierzchni

picture

  • górna krawędź tornistra na wysokości ramion
  • boczne kieszenie - miejsca na butelki i drobne przedmioty
  • wewnętrzne kieszenie i przegrody pomogą zachować porządek w plecaku
  • symetryczne rozłożenie ciężaru, cięższe rzeczy na dnie, lżejsze wyżej
  • usztywnione dno zapobiegnie odkształcaniu tornistra
  • dolna krawędź tornistra na wysokości odcinka lędźwiowego

picture

  • szerokie, regulowane paski naramienne pozwolą dopasować plecak, tak aby umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców
  • ergonomicznie ukształtowane „plecki” zapewnią sztywność i stabilność
  • dodatkowy pasek piersiowy zwiększy optymalne  rozłożenie ciężaru

 

ODPOWIEDNI  I  LEKKI TORNISTER ...

...  TO ZDROWSZE DZIECKO

Podobny obraz

 

 

Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Powiecie Warszawskim Zachodnim

ul. Poznańska 129/133

05-850 Ożarów Mazowiecki

Zdjęcia (1)

Kampania EFSA „Wybieraj bezpieczną żywność”
Informacja o naborze na wolne stanowisko kierowcy samochodu osobowego - przewóz osób

29.07.2021

uwaga pracownik poszukiwany
Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Powiecie Warszawskim Zachodnim dotyczący zakazu korzystania z obszarów wodnych na terenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego

02.07.2021

uwaga pilny komunikat

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Powiecie Warszawskim Zachodnim informuje, że na terenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego nie funkcjonują kąpieliska oraz miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. Obszary wodne na terenie powiatu nie są objęte nadzorem sanitarnym (nie są prowadzone badania jakości wody) ani dozorem służb ratownictwa wodnego. Korzystanie z obszarów wodnych na terenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Powiecie Warszawskim Zachodnim ostrzega przed wykorzystaniem obszarów wodnych na terenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego do kąpieli i innych form rekreacji.

​Wytyczne Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży dotyczące organizowania miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli

02.07.2021

jezioro

Definicje:

Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j. D. U. z 2021 r. poz. 624 z późn. zm.)

- Miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli to wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany do kąpieli nie będący zarazem kąpieliskiem.

Sezon kąpielowy określony dla miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli nie powinien być dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym.

(Idea powstania tego typu miejsc oparta jest na stworzeniu krótkotrwałego miejsca do kąpieli na rzecz licznych kolonii i obozów np. harcerskich lub zawodów sportowych. W przypadku odrzucenia wniosku o utworzenie kąpieliska, rada gminy w drodze uchwały może wyrazić zgodę na utworzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli na okres 30 dni).

Organizator – to osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która prowadzi miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli albo podjęła się organizacji miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli. Organizatorem może być również gmina.

Sezon kąpielowy – okres określony przez radę gminy w uchwale, obejmujący okres między 1 czerwca, a 30 września.

Formalności prawne w związku z utworzeniem miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli wymagają z ww. ustawą:

• 30 dni przed planowanym otwarciem należy złożyć wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, który powinien zawierać:

1. imię i nazwisko albo nazwę oraz adres organizatora;

2. nazwę i adres miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli oraz opis granicy miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli na aktualnej mapie topograficznej albo ortofotomapie lub wykaz współrzędnych punktów załamania granicy miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli;

3. wskazanie długości linii brzegowej miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli;

4. wskazanie przewidywanej maksymalnej liczby osób korzystających dziennie z miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli;

5. wskazanie terminów otwarcia i zamknięcia miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli;

6. wskazanie terminów poboru próbek wody;

7. opis infrastruktury miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli, w tym urządzeń sanitarnych;

8. wskazanie sposobu gospodarki odpadami;

9. zgodę właściciela wód oraz właściciela gruntu przylegającego do planowanego miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli na utworzenie miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli;

10. informację, czy w poprzednich latach było w tym miejscu tworzone miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli albo kąpielisko;

11. uzasadnienie braku potrzeby utworzenia kąpieliska.

• wójt, burmistrz, prezydent miasta przygotowuje projekt uchwały który przedstawia Wodom Polskim, właścicielowi wód oraz właściwemu organowi Inspekcji Ochrony Środowiska i państwowemu powiatowemu lub państwowemu granicznemu inspektorowi sanitarnemu, a w przypadku miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli położonego na: terenie parku narodowego także dyrektorowi parku narodowego, polskich obszarach morskich także właściwemu dyrektorowi urzędu morskiego, śródlądowej drodze wodnej – także właściwemu dyrektorowi urzędu żeglugi śródlądowej;

• na 10 dni przed rozpoczęciem funkcjonowania miejsca wykorzystywanego do kąpieli organizator wykonuje badanie jakości wody, kolejne badanie odbywa się w trakcie trwania sezonu kąpieliskowego (badanie pobranych próbek wody w kąpieliskach i miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli mogą wykonywać: laboratoria Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub laboratoria o udokumentowanym systemie jakości prowadzonych badań wody, zatwierdzonym przez Państwową Inspekcję Sanitarną);

• organizator miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli wykonuje badanie jakości wody nie wcześniej niż 10 dni przed dniem rozpoczęcia funkcjonowania tego miejsca oraz przynajmniej raz w trakcie jego funkcjonowania, a także każdorazowo w przypadku wzrokowego stwierdzenia zanieczyszczenia wody w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli;

• organizator miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli informuje państwowego powiatowego inspektora sanitarnego o planowanym terminie wykonania badań jakości wody w miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli;

• organizator miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli przekazuje, w terminie nie dłuższym niż 3 dni od dnia otrzymania wyniku badania, właściwemu państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu wyniki badań oraz informacje o wystąpieniu zmian, które mogą wpływać na pogorszenie jakości wody;

• na podstawie wyników badania jakości wody, wykonanych i dostarczonych przez organizatora miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli, państwowy powiatowy inspektor sanitarny dokonuje bieżącej oceny jakości wody, czy spełnia ona wymagania określone w przepisach (rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli (Dz.U. 2019 poz. 255);

• organizator zobowiązany jest do odpowiedniego oznakowania miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli (rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie ewidencji oraz sposobu oznakowania kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli (Dz. U. z 2018 r. poz. 2476);

• w przypadku zaprzestania prowadzenia przez organizatora miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli tracą one swój status, a organizator jest obowiązany oznakować obszar czytelną informacją o zaprzestaniu prowadzenia miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli i usunąć oznakowanie tych miejsc niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni od dnia zamknięcia miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli.

Należy również pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa na obszarach wodnych. Zagadnienie to uregulowane zostało w ustawie o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (Dz. U. z 2020 r., poz. 350).

Na stronie internetowej Serwisu kąpieliskowego Głównego Inspektoratu Sanitarnego dostępne są także Zalecenia dla kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce

https://sk.gis.gov.pl/index.php/informacje

Bezpieczne wakacje 2021

02.07.2021

Żeby wakacje były bezpieczne, trzeba pamiętać o przestrzeganiu ważnych zasadach. Wtedy będziemy mogli cieszyć się w​​odą, górami, słońcem.​​

napis bezpiecznych wakacji z rysunkiem lodów, statku, słońca

plażaBEZPIECZNE WAKACJE                      góry

                                             – CIESZ SIĘ LATEM!

KORONAWIRUS – nadal jest wśród nas

Wybierając się na wakacje należy zaplanować trasę i maksymalnie skrócić czas przebywania w przestrzeniach ogólnodostępnych.

Jak nie zarazić się w podróży:

  • zachować odpowiedni odstęp od innych osób,
  • zawsze trzeba mieć maseczki dla całej rodziny
  • unikać kontaktu z osobami, które mają oznaki choroby
  • często myć ręce wodą z mydłem albo spryskiwać płynem na bazie alkoholu
  • nie dotykać oczu, ust ani nosa
  • unikać płacenia gotówką, używać karty, starać się kupować bilety online

Zawsze warto mieć przy sobie własny płyn na bazie alkoholu lub chusteczki do dezynfekcji rąk.

 

Wytyczne przygotowane przez KE mają zapewnić wszystkim turystom maksymalne bezpieczeństwo podczas sezonu wakacyjnego 2021.

 

W hotelu i pensjonacie:

  • zdezynfekuj ręce płynem do dezynfekcji, który musi znajdować się w recepcji każdego hotelu
  • zachowuj odpowiedni odstęp od innych turystów
  • jeśli musisz skorzystać z windy, nie wchodź do niej z obcymi osobami, staraj się  korzystać ze schodów
  • unikaj dużych skupisk ludzi

Baseny, plaże i restauracje:

  • w zamkniętych przestrzeniach wspólnych (basenie, spa) zachowuj odstęp od innych ludzi
  • Na plażach także trzeba zachowywać dystans, a poszczególne kraje i turystyczne kurorty rozważają wprowadzenie różnych zasad korzystania z kąpielisk.
  • w restauracjach stoliki muszą być oddalone od siebie

 

OPALANIE

zamek z piasku 

Latem lubimy się opalać, czekamy na słoneczne promienie przez całą zimę. Pamiętajmy, że promienie słoneczne mogą być szkodliwe, jeśli nie zachowamy umiaru. Opalając się należy stosować kremy z filtrem i nie przebywać na słońcu w okresie największego nasłonecznienia. Trzeba chronić oczy i nosić okulary z filtrem UV, a także nakrycie na głowę. Najlepiej opalać się w ruchu.

 

KĄPIEL

ratownik na plaży 

Będąc nad wodą należy pamiętać, aby nie skakać do wody w miejscach nieznanych. Nie należy wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku. Po długim przebywaniu na słońcu najpierw należy  delikatnie polać wodą ciało, żeby nie doszło do wstrząsu termicznego. Pływając łodziami lub kajakami należy zawsze zakładać kapok.

Trzeba pamiętać o tym, aby kąpać się w miejscach do tego przeznaczonych i tylko pod okiem ratownika.

Zawsze trzeba zwracać uwagę na znaki i flagi umieszczone w miejscu kąpieliska.

flagi na kąpieliskach

KLESZCZE

kleszcz 

Pamiętajmy - kleszcze są wszędzie. Aby uniknąć KZM - najlepiej się zaszczepić. Niestety nie uchroni nas to od boreliozy. Jak się chronić przed kleszczami?

  • Odpowiednie ubranie – powinno chronić całe ciało i głowę, powinno być w jasnych kolorach - wtedy łatwiej jest zauważyć wędrującego kleszcza.
  • Możemy stosować środki, które odstraszają te  pajęczaki i dzięki którym człowiek jest dla nich niewidoczny.
  • Po spacerze dokładnie oglądamy całe ciało. Szczególnie głowę na granicy włosów i za uszami oraz miejsca, gdzie skóra jest delikatna – pod kolanami, w pachwinach, na brzuchu oraz pod pachami.

Jeśli zauważymy kleszcza, wyciągamy go jak najszybciej zdecydowanym ruchem, najlepiej pęsetą lub specjalnym przyrządem. Nigdy nie należy smarować kleszcza tłuszczem. Po usunięciu, dezynfekujemy miejsce ukłucia.

 

GÓRY

tatry 

Bezpieczeństwo w górach to ciągle aktualny temat. Poznanie zasad bezpieczeństwa zmniejsza ryzyko niewłaściwych zachowań w górach i nieodpowiedniego przygotowania. Turystyka górska stale się rozwija, co oznacza zwiększającą się liczbę turystów wybierających górską aktywność. Wiele osób zapomina, jak ważne jest bezpieczeństwo w górach.

Przed wyjściem w góry:

  • Sprawdź aktualny komunikat pogodowy
  • Wybieraj tylko wyznaczone szlaki
  • Dokładnie zaplanuj trasę – czas przejścia, lokalizacja schronisk, stan szlaków
  • Przygotuj odpowiedni sprzęt
  • Załóż odpowiednie buty
  • Zgłoś w recepcji swojego ośrodka gdzie idziesz i podaj przewidywany czas powrotu
  • Rozpocznij wycieczkę jak najwcześniej, by w górach nie zastał cię zmrok
  • Staraj się nie wychodzić samotnie w góry
  • Miej zawsze naładowany telefon
  • Spakuj do plecaka: jedzenie, picie, ciepłe ubranie

GRZYBY

grzyb 

Lato i wakacje, to często okres pojawiania się pierwszych grzybów w lasach. O czym należy pamiętać zbierając grzyby?

  • Zbieraj tylko te grzyby, które znasz
  • Zbieraj wyłącznie wyrośnięte grzyby . Zbieranie młodych owocników - to najczęstsza przyczyna tragicznych pomyłek.
  • Jeśli jesteś początkującym grzybiarzem, zbieraj tylko grzyby rurkowe - ryzyko zatrucia jest dużo mniejsze niż w przypadku grzybów blaszkowych.
  • Nie stosuj błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących,
  • Zbieraj grzyby do koszyków lub pojemników przepuszczających powietrze. Nie używaj foliowych  reklamówek  –  grzyby  szybko  się w nich psują,  co grozi zatruciem.
  • Nie   zbieraj   grzybów,  rosnących  w rowach, przy drogach oraz w okolicach skupisk odpadów - grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.
  • Nie zbieraj i nie niszcz grzybów trujących. Wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowi część ekosystemu.
  • Jeśli masz wątpliwości, czy grzyb jest trujący czy jadalny, nie ryzykuj!

 

ZATRUCIA POKARMOWE

Wakacje sprzyjają występowaniu zatruć pokarmowych. Aby ich uniknąć musimy stosować się do kilku zasad:

  • Często  myj ręce, szczególnie przed kontaktem z żywnością
  • Upewnij się, że spożywana żywność została dokładnie ugotowana
  • Przed spożyciem myj dokładnie owoce oraz warzywa
  • Używaj bezpiecznej wody i żywności
  • Nie spożywaj produktów wątpliwej jakości
  • Unikaj spożywania potraw, które przyrządzanie są z surowych jaj, surowego mięsa oraz surowych ryb
  • Staraj się unikać zabaw w wątpliwej czystości piaskownicach, gdzie dostęp mają psy i koty

 

HIGIENA OSOBISTA

  • Używaj wyłącznie własnego ręcznika i mydła
  • Często myj ręce – szczególnie przed jedzeniem
  • Chroń stopy – uważaj na grzybicę!
  • Zawsze zakładaj klapki pod prysznic
  • Dbaj o dobre wysuszenie ręcznika, np. na słońcu.
  • Używaj łagodnie działających preparatów w pudrze, kremie, aerozolu. Ich zastosowanie zapobiega występowaniu zakażeń grzybiczych.
Majówka 2021

29.04.2021

Apel Głównego Inspektora Sanitarnego

Kwiaty

Szanowni Państwo,

nadchodzący weekend majowy może mieć kluczowe znaczenie w procesie tempa wygaszania epidemii, dlatego apeluję do wszystkich o rozwagę i respektowanie przepisów prawa.

Dziękuję wszystkim, którzy mimo uciążliwości, podchodzą do ograniczeń z powagą i zrozumieniem oraz uwzględniają w swoim postępowaniu kontekst etyczny, jakim jest ponoszenie odpowiedzialności za zdrowie swoje, bliskich, a także wszystkich obywateli.

Przepisy przeciwepidemiczne zostały ustanowione w celu ochrony zdrowia i życia obywateli naszego kraju.

W czasie nadchodzącego weekendu majowego wszelkie miejsce użyteczności publicznej, w tym również punkty prowadzące usługi hotelarskie będą skrupulatnie kontrolowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną wspólnie z Policją i innymi służbami.

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej - w przypadku prowadzenia działalności niezgodnie z przepisami Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii oraz naruszeń wymagań przepisów higieniczno-sanitarnych - będą podejmować działania zgodnie ze swoimi kompetencjami, a próby omijania zakazów lub ich lekceważenia - nie będą akceptowane.

Raport dotyczący zatruć środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną za 2020 rok
Odpowiedź na wiadomości e-mail kierowane w ramach inicjatywy „ZapytajSanepid.pl”

04.02.2021

logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Powiecie Warszawskim Zachodnim informuje, że wnioski literalnie przez wnioskodawców określone jako wnioski o dostęp do informacji publicznej kierowane do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Powiecie Warszawskim Zachodnim z instrumentalnym wykorzystaniem przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2020 r. poz. 2176), a w oparciu o inicjatywę „ZapytajSanepid.pl”, nie stanowią wniosków o dostęp do informacji publicznej w rozumieniu tej ustawy i są jedynie efektem nadużycia prawa dostępu do informacji publicznej.

 

Jak to zostało wskazane w wyroku NSA z dnia 23 listopada 2016 r. I OSK 1601/15, nadużycie prawa dostępu do informacji publicznej polega na próbie skorzystania z tej instytucji dla osiągnięcia celu innego niż troska o dobro publiczne, jakim jest prawo do przejrzystego państwa i jego struktur, przestrzeganie prawa przez podmioty życia publicznego, jawność działania administracji i innych organów władzy publicznej. Tak też NSA w wyrokach z dnia 14 lutego 2017 r. I OSK 2642/16 oraz z dnia 18 maja 2020 r. I OSK 2267/18.

 

Działanie wnioskodawców, w szczególności masowa ilość przesyłanych wiadomości
i ich treść zredagowana w sposób, który wymagałby olbrzymiego nakładu pracy w celu udzielenia odpowiedzi, nie świadczy o zamiarze uzyskania informacji publicznej w celu jej wykorzystania dla dobra wspólnego, czyli zgodnie z intencją prawodawcy zmaterializowaną w ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Rzeczywiste intencje osób przekazujących przedmiotowe wiadomości e-mail obrazuje określenie działalności Państwowej Inspekcji Sanitarnej ukierunkowanej na zwalczanie epidemii SARS-CoV-2 jako „bolszewickie praktyki”. Zwraca się uwagę, że od początku zagrożenia wirusem SARS-CoV-2 pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej realizują zadania w ponadnormatywnym czasie i dużym deficycie czasowym, niejednokrotnie z olbrzymim poświęceniem swojego czasu, zdrowia, dobra własnej rodziny. Celem tych działań jest realizacja ustawowych obowiązków. Państwowa Inspekcja Sanitarna jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, zapobiegania powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych, jaką m.in.: jest choroba szczególnie niebezpieczna i wysoce zakaźna COVID-19 wywoływana przez SARS-CoV-2. Podstawowe zadania w tym zakresie wynikają z ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 195) oraz ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2020 r. poz. 1845 z późn. zm.).

 

Z dużym zrozumieniem dla trudnej sytuacji przedsiębiorców oraz innych osób zarobkujących, które dotknięte zostały skutkami epidemii SARS-CoV-2, należy jednak stanowczo wskazać, że w świetle konstytucyjnych zasad funkcjonowania demokratycznego państwa prawa nie może być tolerancji dla wymuszania prymatu interesów ekonomicznych określonych grup zawodowych nad bezpieczeństwem zdrowotnym ludności. Zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej „Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli” (art. 1), „zapewnia bezpieczeństwo obywateli” (art. 5), „każdy ma prawo do ochrony zdrowia” (art. 68 ust. 1), a „władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych” (art. 68 ust. 4).

 

Podstawowym dobrem chronionym prawnie przez działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest zdrowie i życie każdego człowieka, ze szczególną troską adresowaną do osób starszych, słabszych, bardziej podatnych na zakażenie SARS-CoV-2 i ciężki przebieg COVID-19, w tym również śmierć. Wszystkich tych osób, które świadomie
i cierpliwie przestrzegając reżimu sanitarnego mają prawo oczekiwać, że nie zostaną zakażone podczas konieczności skorzystania z transportu publicznego, sklepu
z żywnością, przychodni itp., w których to miejscach muszą spotykać się z osobami niejednokrotnie świadomie nieprzestrzegającymi ograniczeń, przekonanymi o własnej odporności na SARS-CoV-2 i spragnionymi „normalnego” życia w restauracjach, pubach, czy dyskotekach.

 

Państwowa Inspekcja Sanitarna nie może przestać realizować zadań mających na celu ochronę zdrowia i życia ludzi oraz zaniechać swojej działalności stawiając obowiązek udzielania odpowiedzi na wiadomości e-mail adresowane w złej wierze niezgodnie z celem aktu prawa powszechnie obowiązującego, wyżej niż obowiązek zapewniania ochrony zdrowia i życia ludzkiego. Każdy ma prawo do subiektywnej oceny otaczającej rzeczywistości, jednak wnioski z niej wynikające nie mogą prowadzić do zagrażania podstawowym dobrom chronionym prawnie jakimi są zdrowie i życie innych osób.

 

Nie istnieje wyższość prawa do uzyskania informacji publicznej, zwłaszcza pojmowanego literalnie i w oderwaniu od rzeczywistego celu tego prawa, nad obowiązkiem Państwowej Inspekcji Sanitarnej zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego ludności. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie mogą też poddawać się działaniom będącym nadużyciem prawa, zwłaszcza jeżeli ceną jest zdrowie i życie innych ludzi. Instrumentalne wykorzystywanie instytucji prawnej dostępu do informacji publicznej nie zasługuje na ochronę, zwłaszcza jeżeli jego ceną miałoby być pogorszenie sytuacji zdrowotnej ludności, wskutek oczekiwanego przez osoby przesyłające wiadomości, odciągnięcia pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej od prowadzenia działalności przeciwepidemicznej. Taki sposób korzystania z prawa nie zasługuje na uznanie i nie może być uwzględniony przez organ administracji publicznej.

 

Instytucja "nadużycia prawa" została poddana szczególnie obszernej analizie
w uzasadnieniu do postanowienia NSA z dnia 16 października 2015 r. I OSK 1992/14 – „W doktrynie przyjmuje się, że nadużycie praw procesowych należy uznać za samoistną instytucję prawa procesowego (zob. A. Redelbach, S. Wronkowska, Z. Ziembiński, Zarys teorii państwa i prawa, Warszawa 1992, s. 153). Nadużycie prawa to korzystanie z tego prawa i używanie instrumentów służących jego realizacji nie w celu zrealizowania wartości, którym to prawo ma służyć, chociaż z powoływaniem się na nie (W. Jakimowicz, Nadużycie prawa dostępu do informacji publicznej, w: Antywartości w prawie administracyjnym, maszynopis powielony, Kraków 2015, pkt V). Do nadużycia prawa dochodzi w sytuacjach, gdy strona podejmuje prawnie dozwolone działania dla celów innych, niż przewidziane przez ustawodawcę. Każde prawo podmiotowe, w tym prawo do sądu, przyznane jest przez normę prawną w celu ochrony interesów uprawnionego. Prawo to winno być jednak wykonywane zgodnie
z celem, na który zostało przyznane. W konsekwencji zachowanie, które formalnie zgodne jest z literą prawa, lecz sprzeciwia się jej sensowi, nie może zasługiwać na ochronę (Marcin Warchoł, Pojęcie nadużycia prawa w procesie karnym, "Prokuratura i Prawo", 2007, nr 11, s. 49 i n.; T. Cytowski, Procesowe nadużycie prawa, "Przegląd Sądowy" 2005, nr 5, s. 81 i n.; M.G. Plebanek, Nadużycie praw procesowych
w postępowaniu cywilnym, Warszawa 2012, s. 50 i n.; P. Przybysz, Nadużycie prawa w prawie administracyjnym, w: red. H. Izdebski, A. Stępkowski, Nadużycie prawa, Warszawa 2003, s. 189; por. wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2011 r., II FSK 1338/10). Tak samo oceniane jest działanie podmiotu, który inicjuje szereg postępowań sądowych w celu innym, niż ochrona swych praw - w ten sposób wpływa na obniżenie poziomu ochrony innych podmiotów, które nie mogą w dostatecznie szybki sposób uzyskać ochrony prawnej (H. Dolecki, Nadużycie prawa do sądu, w: Sądownictwo administracyjne gwarantem wolności i praw obywatelskich 1980-2005, red. J. Góral, R. Hauser, J. Trzciński, Warszawa 2005, s. 136). Podkreśla się, że stanowisko takie znajduje aprobatę nie tylko w doktrynie oraz orzecznictwie sądów polskich, ale także akceptowane jest przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasbourgu, który wielokrotnie zwracał uwagę, że określone działania strony w procesie można uznać za nadużycie prawa do sądu (zob. np. postanowienie NSA z dnia 5 listopada 2015 r., 
I OZ 1382/15).”.

 

W całej rozciągłości powyższą argumentację Sądu należy przyjąć dla oceny działania osób przesyłających wiadomości e-mail do organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej literalnie powołujących się na prawo dostępu do informacji publicznej,
a w rzeczywistości nastawionych na uzyskanie własnej satysfakcji wyrządzenia odwetu na instytucji, której działalność ukierunkowaną na ochronę zdrowia i życia ludności postrzegają jako szkodliwą dla interesów gospodarczych określonych grup zawodowych, a przede wszystkim – sparaliżowanie tej działalności. Wydźwięk instrukcji dotyczącej sposobu przesyłania przedmiotowych wiadomości nie pozostawia żadnych wątpliwości, że szczególnie niebezpiecznym, ale bezpośrednio zamierzonym do osiągnięcia efektem, jest zablokowanie zasobów osobowych i internetowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej w celu wymuszenia zaprzestania prowadzenia kontroli spełniania wymogów higieniczno-zdrowotnych, co w efekcie ma umożliwić prowadzenie określonych rodzajów działalności, które niestety przyczyniają się do wzrostu zakażeń SARS-CoV-2 i większej śmiertelności powodowanej przez COVID-19. Gdyby organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej zaniechał obecnie prowadzonych działań przeciwepidemicznych, wikłając się w udzielanie odpowiedzi na przesyłane wiadomości e-mail, z pewnością miałoby to negatywny wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne ludności, w wyniku czego kolejne osoby straciłyby życie w cierpieniu zarówno fizycznym powodowanym przez wyniszczające działanie SARS-CoV-2, jak
i psychicznym wskutek umierania w samotności, niejednokrotnie bez posiadania telefonu lub możliwości jego obsługi w celu pożegnania się z najbliższą rodziną.

 

Przytoczyć też należy wyrok NSA z dnia 11 maja 2017 r. I OSK 2777/16, w świetle którego wniosek o dostęp do informacji publicznej może podlegać, w aspekcie swojej skuteczności, ocenie wedle nagannej motywacji jego autora. Ustalenie rzeczywistych motywacji wnioskującego w postaci dążenia do wywołania dolegliwości adresatowi wniosku, tudzież utrudnienia funkcjonowania instytucji, dyskwalifikuje taki wniosek
w świetle ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej. Posiłkując się argumentacją wynikającą z tego wniosku na potrzeby obecnej sytuacji należy uznać, że przesyłane wiadomości e-mail nie miały na celu
uzyskania informacji służącej obiektywnie jakiemukolwiek dobru powszechnemu, lecz dotyczyły jedynie indywidualnych działań osób przesyłających wnioski, oscylujących wokół subiektywnych pobudek deprecjonujących wysiłki ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego ludności. Skorzystać należy z oceny Sądu i podnieść, że takie działanie nie tylko nie prowadzi do poprawienia funkcjonowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej, do której przesłano wiadomości e-mail, lecz przeciwnie - w istocie ma na celu być dla niej dokuczliwym. Nie służą te wiadomości zatem usprawnieniu realizacji zadania publicznego w postaci ochrony zdrowia i życia ludzkiego, lecz bezpośrednio godzą w realizację tego zadania.

 

Krytyka kierowania do urzędu olbrzymiej ilości wniosków o dostęp do informacji publicznej została wyartykułowana również w postanowieniu NSA z dnia 15 czerwca 2016 r. I OZ 565/16. Praktyka taka została uznana za nadużywanie przysługujących jednostce uprawnień, który to stan nie może być sankcjonowany przez Sąd. Nie zasłużyło na uznanie również wykorzystywanie przez wnioskodawcę przepisów powszechnie obowiązującego prawa do paraliżowania pracy urzędu, co w przypadku aktualnie składanych wiadomości e-mail do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej zaangażowanej w walkę z epidemią SARS-CoV-2 jawi się ponadto jako społecznie rażąco szkodliwe.

 

Z powyższych względów, przesyłane wiadomości e-mail nie wymagają udzielenia odpowiedzi w formie innej niż niniejszy komunikat. Przedmiotowe wiadomości stanowią rażące nadużycie prawa, którego skutkiem mogłoby być spowodowanie zagrożenia dla zdrowia i życia ludności wynikające z zaprzestania prowadzenia działań przeciwepidemicznych. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Powiecie Warszawskim Zachodnim pozbawiona jest też możliwości udzielania odpowiedzi na każdy e-mail w przedmiotowej sprawie, w szczególności
w stanie epidemii, ponieważ pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej zaangażowani są w działania przeciwepidemiczne. Organ administracji publicznej nie może realizować wniosków osób usiłujących sparaliżować działanie jednej z ważniejszych instytucji w zwalczaniu epidemii SARS-CoV-2, kosztem realizacji ustawowych zadań bezpośrednio ukierunkowanych na ochronę zdrowia i życia obywateli. Dlatego też wszystkie wiadomości mające charakter nadużycia prawa, wpływające na skrzynki kontaktowe pozostaną bez odpowiedzi.

Wysyłanie masowej liczby wiadomości e-mail na skrzynki kontaktowe instytucji bezpośrednio zaangażowanej w zapewnianie bezpieczeństwa zdrowotnego ludności zagraża bezpieczeństwu wszystkich tych osób, które potrzebują nawiązania kontaktu
z jednostką Inspekcji Sanitarnej w celu ochrony własnego zdrowia i życia (ograniczona pojemność skrzynek).

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny

w Powiecie Warszawskim Zachodnim

Aneta Hennel

Mazowsze odpowiedzialne wobec pandemii. Kontrole prowadzone przez Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych w województwie mazowieckim potwierdzają stosowanie się do antyepidemicznych obostrzeń.

29.01.2021

logo PIS

Od kilkunastu dni poziom zachorowań w Polsce stopniowo obniża się. Ministerstwo Zdrowia podczas czwartkowej konferencji prasowej oceniło ten stan jako wynik dyscypliny społecznej, której poddali się Polacy w okresie feryjnym. Mimo trudności większość społeczeństwa zachowywała się odpowiedzialnie i to przyczyniło się do stabilizacji i pewnego wyhamowania liczby nowych zakażeń. W całym kraju odnotowano blisko 10 tys. mniej hospitalizacji z powodu COVID19 niż w miesiącach jesiennych poprzedniego roku. Sytuacja pozwala rozważać stopniowe i delikatne luzowanie obowiązujących obecnie obostrzeń. Nie czekając na decyzje w tej sprawie, w wielu miejscach Polski zdeterminowani przedsiębiorcy ponownie otwierają swoje biznesy, łamiąc antyepidemiczne zakazy.

Eksperci apelują, by działalności jeszcze nie wznawiać. Wdrożone działania przeciwepidemiczne uwzględniają analizę sytuacji nie tylko w kraju, ale i w wielu krajach europejskich. Zdecydowane stanowisko w sprawie prezentują służby państwowe. Osoby, które łamią przepisy, muszą być przygotowane na konsekwencje. Kontrole pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej przy współudziale funkcjonariuszy policji mogą skończyć się nie tylko pouczeniem i przestrogą, ale także karą w wysokości nawet 30 tys. zł.

Wyniki kontroli przeprowadzonych przez powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne województwa mazowieckiego od początku tego roku (po wprowadzeniu już dodatkowych obostrzeń) wskazują jednak na przestrzeganie obostrzeń przez mazowieckich przedsiębiorców.

W okresie od 01-24.01.2021 r.  w samej branży gastronomicznej przeprowadzono łącznie 602 kontrole mające na celu weryfikację przestrzegania określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z Covid-19. Kontrole zostały przeprowadzone samodzielnie przez przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej bądź z udziałem funkcjonariuszy Policji. Jedynie w przypadku 7 przedsiębiorców zaobserwowano łamanie obostrzeń i wszczęto postępowania administracyjne w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej. Niezależnie od tego w 6 obiektach nałożono 7 grzywien w drodze mandatów karnych za uchybienia sanitarno-higieniczne.
 

Kontrole przeprowadzone przez upoważnionych przedstawicieli Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Powiecie Warszawskim Zachodnim na terenie tutejszego powiatu wykazały, że pomimo ich trudnej sytuacji zachowanie przedsiębiorców jest odpowiedzialne i stosują się oni do ustalonych obostrzeń. W okresie 1-24 stycznia 2021 skontrolowano 27 obiektów, w tym zakłady żywienia zbiorowego oraz hotele.

- Rozumiemy ogromną determinację i niejednokrotnie rozpacz przedsiębiorców wynikające z utrzymujących się obostrzeń i zakazów uruchomienia działalności.  – mówi dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. –  Trzeba jednak zrozumieć, że wprowadzone ograniczenia pomagają  zahamować rozprzestrzenianie się wirusa. Naszym celem nie jest karanie i nękanie przedsiębiorców grzywnami czy mandatami.  Jako Inspekcja Sanitarna stoimy jednak na straży zdrowia publicznego obywateli i w przypadku, gdy dochodzi do łamania przepisów dotyczących ograniczenia epidemii, musimy podejmować zdecydowane działania zgodne z procedurami opisanymi w przepisach prawa. W tym miejscu pragnę  podziękować  przedsiębiorcom i mieszkańcom Mazowsza za dotychczasowe wysiłki w okazaniu zrozumienia działań, jakie prowadzą powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne. Apeluję również: wytrwajmy! Dla nas wszystkich! Dla naszego zdrowia! - dodaje Rzodkiewicz.

Powinniśmy z dużą dozą pokory i ostrożności podchodzić do tego, co nas otacza. Z doniesień ekspertów polskich i zagranicznych analizujących rozprzestrzenianie się wirusa w populacji ludzkiej  wynika jednoznacznie, że zamknięte pomieszczenia, w których przebywa większa liczba osób, takie jak lokale, restauracje, hotele, w których odbywają się spotkania towarzyskie to są te miejsca, gdzie to zagrożenie jest największe. Nowe mutacje koronawirusa cechuje zwiększona transmisja.

W Polsce wciąż lockdown nie jest tak ostry jak w sąsiednich krajach. Drakońskie obostrzenia wobec mieszkańców zaczęły od czwartku, 28 stycznia obowiązywać na Słowacji, gdzie nie można wyjść na zewnątrz bez posiadania negatywnego wyniku testu Covid19. W Niemczech głęboki lockdown obowiązuje do połowy lutego. Dyscyplina w przestrzeganiu narzuconych obostrzeń oraz rozwijający się Narodowy Program Szczepień pozwolą zapanować nad epidemią i zbliżyć się do dni, kiedy znów będziemy żyć i pracować „normalnie”. Tymczasem przedsiębiorcy, których działalność została dotknięta w największym stopniu, mogą skorzystać z tarczy antykryzysowej, na przykład do 31 stycznia można składać wnioski o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020.

W czwartek ogłoszono, że od 1 lutego br. otwarte zostaną galerie handlowe i instytucje kultury typu galerie sztuki i muzea z zachowaniem pełnego reżimu sanitarnego (dezynfekcja, dystans – 1 osoba na 15 m kw., obowiązkowe maseczki). Zniesione zostają tzw. godziny dla seniorów. Pozostałe obostrzenia wprowadzone pod koniec grudnia zostają przedłużone do 14 lutego b.r. (szczegółowa lista obostrzeń na  www.gis.gov.pl lub/i https://www.gov.pl/web/koronawirus).

Na terenie województwa mazowieckiego zacznie od 1 lutego działać 81 galerii handlowych. Bądźmy odpowiedzialni i podejmujmy takie działania, aby służyły one zdrowiu naszemu i naszych bliskich - sąsiadów, znajomych, współmieszkańców.

Wszelkie aktualne informacje na temat koronawirusa są aktualizowane i dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego i na oficjalnej stronie rządowej:

www.gis.gov.pl

https://www.gov.pl/web/koronawirus

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/sprawy-urzedowe/chce-przestrzegac-przepisow-szczegolnych/tarcza-6-0-nowe-wsparcie-dla-wybranych-branz

(AH)

Życzenia świąteczne

23.12.2020

Zdjęcie kartki z napisem Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku i ozdobami świątecznymi.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia

życzymy dużo zdrowia, pogody ducha, spokojnych świąt, spędzonych w miłej, rodzinnej atmosferze.

Oby ten zbliżający się Nowy 2021 Rok był dla nas wszystkich lepszy niż ten, który właśnie się kończy.

 

 

Dyrektor  i Pracownicy

Powiatowej Stacji

Sanitarno – Epidemiologicznej

w Powiecie Warszawskim Zachodnim

Jesienna strategia

30.09.2020

Masz objawy? Dzwoń do lekarza POZ, a nie do sanepidu, jak do tej pory! Ministerstwo Zdrowia zmienia zasady kontaktowania się pacjentów, którzy podejrzewają u siebie lub bliskich zakażenie wirusem SARS-Cov-2.

Włączenie_lekarzy_podstawowej_opieki_zdrowotnej_(POZ)_do_systemu_testowania_w_kierunku_COVID-19

Włączenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) do systemu testowania w kierunku COVID-19 – to tylko jedno z wielu nowych założeń strategii walki z koronawirusem na jesień, którą przedstawił dr Adam Niedzielski, minister zdrowia. Pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem  powinni skontaktować się telefonicznie ze swoją przychodnią, a nie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. Każdego pacjenta rejestracja w przychodni powinna poinformować o możliwości uzyskania teleporady. Lekarz podejmie dalsze decyzje, dotyczące badania, przeprowadzenia testu lub leczenia pacjenta i ewentualnie poinformuje inspektora sanitarnego.

Pandemia trwa, dlatego warto wciąż stosować zasadę profilaktyki DDM, czyli:

  • Dezynfekcja,
  • Dystans,
  • Maseczka.

W okresie jesiennym ważne jest także zapobieganie zachorowaniom na grypę przez szczepienia ochronne.

Ministerstwo zdrowia przygotowało schemat postępowania dla pacjentów oraz dla lekarzy POZ oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

 

Więcej o strategii: https://www.gov.pl/web/zdrowie/jesienna-strategia-walki-z-epidemia-koronawirusa

Żródło: KPRM, NFZ, www.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}