W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

UWAGA!!! BARSZCZ SOSNOWSKIEGO - ŚMIERTELNIE NIEBEZPIECZNY

06.06.2023

Barszcz sosnowskiego

Pochodzi z Kaukazu, to inwazyjny chwast należący do rodziny selerowatych, rozrasta się błyskawicznie i jest niezwykle trudny do zwalczenia. W Polsce jest zakaz uprawy, rozmnażania i sprzedaży tego gatunku. Roślina jest bardzo niebezpieczna dla ludzi, a zwłaszcza dzieci. Kontakt z nią powoduje oparzenie skóry II i III stopnia, podobne do oparzenia wrzątkiem, czego następstwem są ropne pęcherze gojące się nawet przez kilka lat. W określonych sytuacjach mogą przyczynić się nawet do śmierci osoby, która miała z nią kontakt. Ponadto związki chemiczne zawarte w soku barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać:

  • podrażnienia dróg oddechowych
  • nudności
  • wymioty
  • bóle głowy
  • zapalenie spojówek

Objawy oparzeń pojawiają się od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. Na siłę reakcji ma wpływ wrażliwość skóry poparzonej osoby, a także słoneczna pogoda, wysokie temperatury i duża wilgotność powietrza (w tym także silne spocenie się).

Roślina jest szczególnie niebezpieczna dla alergików.

Zawiera substancje chemiczne, które mogą spowodować pęcherze, owrzodzenia, martwicę tkanek.

Jeśli podejrzewasz, że miałeś styczność z barszczem, dokładnie przemyj zaatakowane miejsca wodą z mydłem i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, aby unikać słońca przez dwie doby - poddanie skóry oparzonej działaniu promieni słonecznych zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania bardziej widocznych blizn.

Barszcz Sosnowskiego można pomylić z wyrośniętym koprem, ale jest od niego o wiele wyższy - osiąga nawet 4 metry wysokości, ma zieloną bruzdowaną łodygą, która w dolnej części jest pokryta fioletowymi plamkami. Jego liście są duże i szerokie, o zaostrzonych końcówkach, a kwiaty zebrane w gęsty i duży baldachim są białe.

Barszcz Sosnowskiego jest szczególnie niebezpieczny w okresie kwitnienia i owocowania, kiedy odnotowuje się wysoką temperaturę powietrza. Wtedy nawet pośredni kontakt z tą rośliną może doprowadzić do poparzenia skóry, ponieważ związki furanokumarynowe wydostają się z barszczu w postaci oprysków i osadzają się na skórze osób przebywających w pobliżu.

{"register":{"columns":[]}}