W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dowiedz się więcej o grypie w ramach trwającej kampanii #UnitedInProtection

22.02.2023

Grafika przedstawia ludzi, którzy biorą pod lupę i analizują dostępne informacje na temat choroby/szczepienia.

Grypa jest zakaźną chorobą dróg oddechowych spowodowaną zakażeniem wirusem grypy. W Europie grypa pojawia się w postaci regularnie występujących epidemii w sezonie zimowym.

Szacuje się, że każdego roku na terenie Unii Europejskiej (EU) / Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) wirusami grypy sezonowej zaraża się do 50 mln osób.

Zwierzęta również mogą zakazić się grypą (np. ptasią i świńską grypą), a w niektórych przypadkach mogą zarazić ludzi.

Poza epidemiami sezonowymi od czasu do czasu mogą pojawiać się nowe wirusy grypy i wywoływać pandemie. Pandemia wirusa grypy ma miejsce wówczas, gdy nowy wirus grypy ludzkiej szybko rozprzestrzenia się po całym świecie.

Nie każda osoba, która zarazi się wirusem grypy, zachoruje. Do powszechnie występujących objawów zaliczają się:

- gorączka lub stan podgorączkowy;

- ból głowy;

- ból mięśni;

- ogólne złe samopoczucie;

- katar;

- ból gardła;

- kaszel.

Choroba może mieć bardzo różny przebieg – od braku objawów do ciężkiej postaci choroby. W nieskomplikowanych przypadkach objawy choroby ustępują samoistnie, zazwyczaj w ciągu tygodnia od jej rozpoczęcia.

Szczepienia odgrywają niezwykle ważną rolę w ochronie ludzi przed grypą. Ocenia się, że w Unii Europejskiej szczepienie przeciwko samej tylko grypie sezonowej pozwala uchronić przed śmiercią do 37 tys. osób rocznie.

Szczepienie przeciwko grypie jest szczególnie zalecane dla osób w grupie wysokiego ryzyka. Należą do nich osoby starsze, kobiety w ciąży, dzieci i dorośli z osłabionym układem odpornościowym lub cierpiący na przewlekłe choroby. W przypadku tych osób większe jest prawdopodobieństwo ostrego przebiegu grypy.

Więcej informacji na stronie: https://vaccination-info.eu/pl/informacje-o-chorobach/grypa

{"register":{"columns":[]}}