W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Hałas w środowisku pracy

23.08.2023

grafika przedstawia dźwięki oraz słuchawki, które mają chronić słuch

Zagrożenia związane ze środowiskiem pracy dotyczą m.in. narażenia na:

- substancje chemiczne,

- pyły,

- hałas,

- wibracje (drgania mechaniczne),

- mikroklimat gorący lub zimny,

- promieniowanie,

- pole elektromagnetyczne,

- czynniki biologiczne.

Według danych GUS w 2021 r. spośród czynników związanych ze środowiskiem pracy największe zagrożenie stanowił hałas, którym zagrożonych było 182,2 tys., co stanowiło 53,8 % osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia związanego ze środowiskiem pracy.

Szkodliwy efekt oddziaływania hałasu na słuch zależy od wielkości energii akustycznej docierającej do uszu pracownika, a zatem od poziomu ciśnienia akustycznego hałasu i czasu jego oddziaływania. Do oceny szkodliwego oddziaływania na organ słuchu zmieniającego się w czasie hałasu wprowadzono wielkość zwaną ekspozycją na hałas oraz odpowiadający jej i częściej stosowany w praktyce poziom ekspozycji na hałas (odniesiony do 8-godzinnego dobowego wymiaru czasu pracy). Bardzo niebezpieczne dla słuchu są hałasy o charakterze impulsowym, których oddziaływanie na ucho wewnętrzne nie jest ograniczane tzw. odruchem strzemiączkowym (mechanizm chroniący przed silnymi dźwiękami).

Na podstawie wyników przeprowadzonych pomiarów hałasu pracodawca ma obowiązek ocenić ryzyko zawodowe związane z narażeniem pracowników na hałas wynikające z cech miejsca pracy oraz ze stosowanych w konkretnych warunkach środków lub procesów pracy.

W przypadku gdy uniknięcie lub wyeliminowanie ryzyka zawodowego wynikającego z narażenia na hałas środkami organizacyjno-technicznymi nie jest możliwe pracodawca ma obowiązek:

- udostępnić środki ochrony indywidualnej słuchu (po przekroczeniu progów działania),

- udostępnić środki ochrony indywidualnej słuchu oraz nadzorować prawidłowość ich stosowania (po osiągnięciu lub przekroczeniu wartości NDN - największych dopuszczalnych natężeń),

- oznaczać znakami bezpieczeństwa miejsca pracy, w których wielkości charakteryzujące hałas przekraczają wartości NDN,

- wydzielać strefy z takimi miejscami i ograniczać do nich dostęp, jeżeli jest to wykonalne i ryzyko wynikające z narażenia na hałas uzasadnia takie wydzielenie.

 

Źródło: dane GUS 2021 r. / CIOP - hałas w środowisku pracy

 

{"register":{"columns":[]}}