W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania „Czy wiesz, że…”

24.11.2021

Grafika przedstawia czerwoną wstążeczkę

Rozpoczęła się ostatnia odsłona ogólnopolskiej kampanii „Czy wiesz, że …”. Celami końcowego etapu tego przedsięwzięcia jest zwrócenie szczególnej uwagi na zagadnienia związane z:

  1. Profilaktyką farmakologiczną HIV/AIDS – PEP, PrEP

PEP - profilaktyka po narażeniu na zakażenie HIV (gwałt, przypadkowe zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia, kontakt z krwią osoby zakażonej) poprzez podanie leków antyretrowirusowych (ARV) w celu minimalizowania ryzyka zakażenia HIV. Pacjent powinien natychmiast zgłosić się do szpitala zakaźnego, prowadzącego terapię antyretrowirusową. Według najnowszego stanu wiedzy profilaktyka jest najbardziej skuteczna, jeśli zostanie wdrożona do 48 godzin od zdarzenia.

Lista szpitali wraz z całodobowymi telefonami znajduje się pod adresem https://aids.gov.pl/co_robic/687/. Za tę formę profilaktyki pacjenci nie ponoszą żadnych kosztów.

PrEP - profilaktyka przed narażeniem na zakażenie HIV, czyli stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) u osób niezakażonych w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia HIV drogą kontaktów seksualnych.

  1. Profilaktyką wertykalną

Profilaktyka wertykalna - zapobieganie przeniesienia zakażenia HIV z zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży, porodu i podczas karmienia piersią, dając zakażonej HIV kobiecie szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Badanie w kierunku HIV znajduje się w koszyku świadczeń lekarza prowadzącego ciążę w ramach opieki zdrowotnej nad ciężarną, finansowanej z NFZ.

  1. Leczeniem antyretrowirusowym

Leczenie antyretrowirusowe (ARV) - jest także profilaktyką nowych zakażeń HIV. Ilość wirusa (wiremia) w organizmach osób żyjących z HIV, które przyjmują leki antyretrowirusowe zgodnie z zaleceniami lekarza obniża się do bardzo niskich wartości. Dzięki temu praktycznie nie ma ryzyka przeniesienia zakażenia na niezakażonych HIV partnerów seksualnych przez osoby żyjące z HIV U=U, czyli Niewykrywalny=Nieprzekazywalny/Niezakażalny.

 

Krajowe Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/

Poradnia internetowa HIV/AIDS: poradnia@aids.gov.pl

Bezpłatny telefon zaufania HIV/AIDS: 800 888 448

 

 

Źródłohttps://aids.gov.pl/czywieszze/

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}