W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pierwsza Pomoc - Odmrożenia

25.01.2024

Infografika przedstawia czynniki, które sprzyjają powstaniu odmrożeń: spożywanie alkoholu, ujemna temperatura, wysoka wilgotność powietrza, silny wiatr

Odmrożenie - na skutek działania niskiej temperatury dochodzi do uszkodzenia skóry oraz znajdujących się pod nią tkanek. Do czynników, które sprzyjają powstawaniu odmrożeń należą m.in.:

- przebywanie w temperaturze, która wynosi mniej niż 0°C;

- bezpośredni kontakt z lodem lub zimnymi przedmiotami.

- przebywanie w otoczeniu, w którym wieje silny wiatr i panuje wysoka wilgotność (nawet przy dodatniej temperaturze);

- przemoczenie odzieży lub obuwia;

- spożywanie alkoholu na mrozie (Czy alkohol rozgrzewa na mrozie?).

Najbardziej narażone na odmrożenia są: palce u dłoni i stóp, policzki, nos oraz uszy. Jakie są objawy odmrożenia?

- I stopień - pojawia się zaczerwienienie lub blade zabarwienie skóry, często z towarzyszącym bólem lub swędzeniem. Może wystąpić też obrzęk i przejściowa utrata czucia;

- II stopień - dochodzi do utraty czucia i zniesienia bólu, po kilku godzinach od odmrożenia na skórze pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym, a czasem także krwią;

- III stopień - skóra przybiera purpurowy odcień i można zaobserwować pierwsze ogniska nieodwracalnej martwicy tkanek;

- IV stopień - pojawi się głęboka martwica dotykająca całe części ciała, które potrafią ulegać samoistnej amputacji (palce, dłonie).

Jak wygląda pierwsza pomoc przy odmrożeniu?

Pierwsza pomoc polega przede wszystkim na przywróceniu krążenia krwi do narażonych obszarów ciała poprzez delikatne ogrzewanie np. przykładając ogrzany ręcznik lub zanurzając dłonie bądź stopy w letniej wodzie. Jeżeli mamy taką możliwość, powinniśmy wejść do ciepłego pomieszczenia oraz zdjąć mokre ubrania i obuwie. Przy wystąpeniu odmrożeń na twarzy należy stosować opatrunki z jałowej gazy. Dodatkowo poszkodowanemu można podawać ciepłe napoje (herbata czy zupa). W przypadku wystąpienia poważniejszych odmrożeń konieczne jest wezwanie pomocy medycznej.

Czego nie wolno robić udzielając pierwszej pomocy?

Podejmowanie niektórych czynności może nie tyle pomóc, co pogorszyć stan poszkodowanego, dlatego przy odmrożeniach nie należy:

- pić alkoholu;

- nacierać (również śniegiem) ani rozmasowywać;

- polewać gorącą lub zimną wodą;

- przekłuwać ewentualnych pęcherzy.

Źródło: Pierwsza pomoc przy odmrożeniach – poznaj zasady.

{"register":{"columns":[]}}