W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień bez Tytoniu 31 maj 2021 r.

31.05.2021

światowy dzień bez tytoniu grafika

 

https://www.euro.who.int/__data/assets/image/0006/502557/WNTD-Post_250.jpg

 

Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1987 r. w związku z rosnącą liczbą osób uzależnionych od tytoniu.                             Celem ustanowienia tego święta było zwrócenie uwagi na powszechność nałogu palenia i jego negatywne skutki zdrowotne.

W grudniu 2020 r. WHO rozpoczęła całoroczną globalną kampanię pod hasłem „Rzucam palenie”, której celem jest wsparcie ludności świata w próbach rzucenia palenia.

Palenie a wirus SARS-CoV-2

Pandemia COVID-19 to doskonały moment na rzucenie palenia. Według naukowców osoby palące papierosy i używające nowatorskich wyrobów tytoniowych ciężej przechodzą infekcję koronawirusem.

E-papieros groźniejszy niż myślimy

E- papierosy to inhalatory nikotyny, których zadaniem jest symulowanie czynności palenia. W aerozolu wytwarzanym przez te urządzenia zidentyfikowano 18 z 93 związków toksycznych znajdujących się na liście Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków i występujących w tytoniu i  dymie tytoniowym.

W wyniku przeprowadzonych analiz, stwierdzono związek toksyczności e-papierosów z rodzajem aromatu płynu. Ryzyko toksyczności aromatu wzrasta wraz ze wzrostem jego złożoności chemicznej. Szczególnie toksyczne okazały się wanilia i aldehyd cynamonowy.

Paląc e-papierosa dostarczamy organizmowi glicerynę i glikol propylenowy, które po podgrzaniu i zastosowaniu w większych dawkach wykazały działanie toksyczne.

 

E-papierosy a prawo

Zabronione jest reklamowanie e-papierosów oraz ich używanie w miejscach, w których wcześniej obowiązywał zakaz palenia innych wyrobów tytoniowych.

Za używanie e-papierosów w miejscu zabronionym grozi kara grzywny do 500 zł, a e-papierosy mogą kupić wyłącznie osoby pełnoletnie.

Zabroniono sprzedaży elektronicznych papierosów i olejków przez Internet oraz zakazano ich sprzedaży w automatach. Za sprzedaż tych urządzeń przez Internet grozi kara grzywny do 200 tys. lub/i kara więzienia.

Zabronione jest sprzedawanie liquidów w opakowaniach większych niż 10 ml oraz zawierających więcej nikotyny niż 20 mg/ml.

 

Po więcej informacji na temat obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu zapraszam na stronę internetową https://www.euro.who.int/en/media-centre/events/events/2021/05/world-no-tobacco-day-2021-commit-to-quit

Wideo