W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia 18 listopad 2021 r.

22.11.2021

Grafika przedstawia przełamanego papierosa z hasłem Nie palę. Wybieram swobodny oddech.

W procesie produkcji papierosy poddawane są złożonej obróbce chemicznej. Do tytoniu trafiają substancje konserwujące, odpowiadające za smak, czy wpływające na ich jakość. Decydując się na zapalenie papierosa podejmujesz ryzyko przedostania się do organizmu ok. 7 tys. substancji szkodliwych, z czego ponad 70 rakotwórczych. Dym tytoniowy to nie tylko nikotyna, ale też m.in. aceton, kadm, arsen, czy tlenek węgla.

Musisz wiedzieć, że palenie papierosów wpływa niekorzystnie na układ oddechowy, ale nie tylko!

Jak pokazują badania palenie szkodliwie wpływa na błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka, podrażniając ją; posiada właściwości alergizujące; ma działanie toksyczne na układ sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy); może prowadzić do rakotwórczych zmian komórkowych.

Szacuje się, że rocznie z powodu palenia na świecie umiera przedwcześnie 5 mln ludzi i liczba ta stale rośnie.

Bierne palenie jest równie szkodliwe!

Przebywając w jednym pomieszczeniu z osobą palącą wdychamy nie tylko wydychany przez niego dym. W czasie, gdy papieros spoczywa w popielniczce lub palacz po prostu go trzyma, snuje się z niego smużka dymu - tzw. strumień boczny dymu tytoniowego. Jest on bardziej szkodliwy niż dym, którym zaciąga się palacz!                                                                                                                                                                                                                   

Niższa temperatura spalania niż w czasie zaciągania się papierosem powoduje, że w bocznym strumieniu dymu tytoniowego jest 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż w dymie wydychanym przez osobę palącą. Oczywiście zawiera on też 4 tysiące substancji toksycznych, tak jak dym wdychany przez osobę palącą. Bierne palenie niesie więc identyczne skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów! Odnotowuje się wiele przypadków zapadania na choroby odtytoniowe wśród osób, które same nigdy nie paliły.

Warto rzucić!

Oczekiwana długość życia osób palących jest krótsza o ok. 10 lat niż u osób nigdy nie palących. Każdy papieros kosztuje nas 11 minut życia!

Zachęcamy do zapoznania się prezentacją dostępną pod adresem https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2019/11/e-papierosy-prezentacja-25.11.pdf

 

 

Źródło:

http://jakrzucicpalenie.pl/

{"register":{"columns":[]}}