W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ogólnopolska akcja "Rzuć palenie razem z nami"

18.11.2021

Ogólnopolska akcja Rzuć Palenie Razem z Nami

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada.
 

Tego dnia każdy palacz zachęcany jest aby przynajmniej na jeden dzień podjął próbę zaprzestania palenia.
 

Akcję już po raz szesnasty organizuje Centrum Onkologii w Warszawie we współpracy z Fundacją Promocja Zdrowia.

 

W Polsce pali ok. 9 mln osób; częściej są to kobiety niż mężczyźni (nałogowymi palaczami jest ok. 40% mężczyzn i ok. 25% kobiet). Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i krążenia. Z powodu palenia biernego w 2002 r. zmarło w Polsce ok. 8,7 tys. osób palących i niepalących (w tym ok. 1,8 tys. osób niepalących). Według danych z 2002 r., 23% wszystkich przedwczesnych zgonów w Polsce (przed 65. rokiem życia) było związanych z paleniem tytoniu. W tym 35% stanowią zgony spowodowane nowotworem, a 39% - chorobami układu krążenia.

Najlepszym sposobem na zdrowie dla każdego palacza jest rzucenie palenia.
  • 20 minut po rzuceniu palenia – spada tempo bicia serca
  • 8 godzin po rzuceniu palenia – normalizuje się poziom tlenu
  • W ciągu 5 dni średnia ilość tlenu we krwi wzrośnie a ilość tlenku węgla zmniejszyły się co wymiernie przyczyni się do poprawy wydolności organizmu i kondycji fizycznej 
  • Po 2 tygodniach układ krążenia zacznie ulegać wzmocnieniu by po 3 miesiącach wrócić do optymalnej formy. Spowoduje to obniżenie tętna i powrót ciśnienia krwi do normy, a także powinno poprawić komfort snu.
  • Po 1 miesiącu wydolność układu oddechowego poprawi się o ok 30%. Całkowity powrót do normy potrwa około 9 miesięcy. Po jego zakończeniu odzyskasz bardziej regularny i naturalny oddech, ustąpią duszności, kaszel, wzrośnie wydolność płuc, a także znacząco podwyższa się poziom tolerancji organizmu dla wysiłku
  • Rok po rzuceniu palenia – spada o połowę ryzyko na chorobę niedokrwienną mięśnia sercowego
  • Po 5 latach ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej, krtani, przełyku czy płuc zmniejszy się o połowę, regeneracji ulegają zniszczone komórki, poprawia się funkcja samoregulacji płuc.


    Chcesz rzucić palenie? Specjaliści Ci w tym pomogą!
    Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym (TPPP):        801 108 108
 
TPPP jest ogólnopolską specjalistyczną placówką świadczącą poradnictwo przez telefon dla osób, których dotyczy problem uzależnienia od tytoniu. Działa przy Zakładzie Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii-Instytucie w Warszawie. TPPP pełnieni funkcję telefonu zaufania i wsparcia dla osób o różnych stopniach motywacji do rzucenia palenia. Pacjenci Poradni mogą też uzyskać informacje o metodach pomagających w walce z uzależnieniem od tytoniu lub w utrzymaniu abstynencji papierosowej.

Godziny pracy Poradni: poniedziałek – piątek: 11:00 -19:00
 

Promujmy zdrowy styl życia wolny od dymu tytoniowego!

 

{"register":{"columns":[]}}