W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

E-papierosy

Wśród metod na porzucenie nałogu palenia tytoniu wymienia się używanie elektronicznych inhalatorów nikotyny (e-papierosów).
Wciąż trwają badania nad bezpieczeństwem e-palenia, a wiele z nich skupia się na wpływie elektronicznych papierosów na zdrowie młodzieży i młodych dorosłych. Wyodrębniono kilka zagrożeń, wynikających z używania e-papierosów w tej grupie wiekowej:
• e-papierosy a rozwój mózgu:
Mózg rozwija się do ok. 25 roku życia. W okresie nastoletnim nie jest jeszcze w pełni rozwinięta część mózgu odpowiedzialna za podejmowanie decyzji i kontrolę impulsów. W tym okresie życia mózg szybciej uzależnia się od nikotyny. Nikotyna zawarta w e-papierosach może również przygotować mózg nastolatka do uzależnienia od innych substancji psychoaktywnych. Nikotyna zmienia także sposób, w jaki powstają synapsy (połączenia w mózgu), które odpowiadają za koncentrację uwagi i proces uczenia się.
• e-papierosy a ryzyko chorób układu oddechowego
O ile osobom palącym papierosy, zamienienie ich na e-papierosa zwykle nie czyni więcej szkód, o tyle u osób wcześniej niepalących elektroniczny papieros może przyczynić się do rozwoju różnych chorób. Badania przeprowadzone w kilkutysięcznej populacji młodzieży w wieku 12–18 lat wykazały, że używanie e-papierosów przez nastolatki jest związane z ryzykiem rozwoju astmy.
• e-papierosy a uzależnienie od nikotyny
Młode osoby palące e-papierosy często przechodzą po pewnym czasie do palenia tradycyjnych papierosów. Zjawisko to nazywane jest efektem bramki.
Szkodliwość papierosów elektronicznych:
- podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych
- zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozedmowe w płucach
- indukcja stanu zapalnego w drogach oddechowych
- zmniejszenie wydajności układu odpornościowego
- zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia płuc
- zmiany behawioralne
- upośledzenie pamięci (modele zwierzęce)
- skurcze mięśni i drżenie mięśni
- podrażnienie oczu
- kontaktowe zapalenie skóry i oparzenia
- nudności i wymioty
- podrażnienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej
Chcesz rzucić palenie? Zadzwoń pod numer Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 108 108 i odwiedź stronę: http://jakrzucicpalenie.pl/

Materiały

ulotka
e-papierosy​_B5.pdf 0.45MB
{"register":{"columns":[]}}