W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#latozsanepidem Tornistry

tpt

Waga tornistra szkolnego, jego odpowiednie dopasowanie i właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywieniom kręgosłupa. Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach oraz bóle bioder i kolan. Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, co skutkuje także bólami w okolicach karku. Nadmierne obciążenie źle wpływa na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów.

Zgodnie z zaleceniami GIS, waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała dziecka. Plecak powinien  posiadać odpowiednio usztywnioną ściankę, przylegającą do pleców, a jego ciężar – być rozłożony symetrycznie. Cięższe rzeczy należy umieścić na dnie, a lżejsze- wyżej. Zaleca się, aby tornister miał równe, szerokie szelki, których długość umożliwi uczniowi jego swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie plecaka do pleców. Doradza się również dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.

Chcąc zapobiegać wadom postawy wśród dzieci i młodzieży należy nie tylko prawidłowo dobrać i spakować ich tornistry, ale także zapewnić odpowiednią ilość aktywności fizycznej oraz właściwe stanowisko pracy.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}