W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dla mieszkańców terenów, na których zostaną wyłożone przynęty ze szczepionką przeciwko wściekliźnie lisów

17.03.2023

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii ogłosił, że w dniach od 25 marca do 16 kwietnia 2023 r. planowane jest na terenie województwa mazowieckiego przeprowadzenie akcji szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepionka będzie zrzucana na kompleksy leśne, pola i łąki. Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci krążka koloru zielono-brązowego o intensywnym zapachu rybnym. Dotknięcie szczepionki przez człowieka spowoduje, że nie zostanie ona podjęta przez lisa. Każdy kontakt człowieka ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza medycyny.

lis

WŚCIEKLIZNA - ostra choroba zakaźna ośrodkowego układu nerwowego

Przyczyną wścieklizny jest wirus (z rodzaju Lyssavirus). Jest to zoonoza, czyli choroba, która przenosi się ze zwierząt na człowieka. Głównym rezerwuarem wirusa są zwierzęta dzikie i domowe (tj. psy, wilki, lisy, kojoty, psy dingo, nietoperze, ale także wiewiórki, sarny, koty).

Jak dochodzi do zakażenia?

Wirus przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia. Do zakażenia człowieka dochodzi poprzez ugryzienie przez zwierzę lub bezpośredni kontakt (zwykle śluzówek, uszkodzonej skóry) ze śliną zakażonych zwierząt.

Objawy

Ważny fakt – okres inkubacji trwać może 3-8 tygodni (lub dłużej), a po nim pojawiają się niespecyficzne objawy, tj. bóle głowy, gorączka, nudności, niepokój, podniecenie, obrzmienie skóry wokół miejsca ugryzienia. Następnie pojawiają się porażenia mięśni i śpiączka. Charakterystycznym objawem wścieklizny u człowieka jest wodowstręt i światłowstręt.

Uwaga!

Jednak w chwili pojawienia się objawów zwykle jest już zbyt późno na pomoc. Dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze poinformowanie lekarza o fakcie pokąsania, oplucia lub zadrapania przez zwierzę, co do którego nie ma pewności, że nie jest zakażone wirusem lub chore. W celu zapobieżenia chorobie istnieje szczepionka, którą podaje się jak najszybciej po narażeniu na zakażenie wg określonego schematu, o czym zdecyduje lekarz kwalifikujący do szczepienia, który może zalecić także np. podanie dodatkowo surowicy odpornościowej.

 

Wskazówki dotyczące postępowania na terenie, na którym wyłożono przynęty zawierające szczepionkę doustną przeciwko wściekliźnie lisów

  • Nie należy podnosić ani niszczyć przynęt ze szczepionką,
  • Psy trzymać na smyczy a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach przez 14 dni po wyłożeniu szczepionki,
  • Zwierzęta domowe trzymać z daleka od przynęt,
  • Przy kontaktach ze szczepioną zgłosic się do lekarza medycyny,
  • Przekazać stosowne informacje dzieciom przez ich rodziców i opiekunów.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}