W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowoczesne ochrony przed hałasem, zbiorowe i indywidualne

16.04.2024

Hałas

Hałasem określa się każdy niepożądany dźwięk, który może być uciążliwy albo szkodliwy dla zdrowia lub zwiększać ryzyko wypadku przy pracy.

Przyjmuje się, że hałas:

  • poniżej 35 dB nie jest szkodliwy (niemniej może być uciążliwy i uniemożliwiać koncentrację);
  • 35 – 70 dB wpływa negatywnie na układ nerwowy (utrudnia zasypianie, obniża efektywność w pracy);
  • 70 – 85 dB jest szkodliwy dla zdrowia i może powodować bóle głowy i trwałe pogorszenie słuchu;
  • 85 – 130 dB powoduje uszkodzenia słuchu i układu nerwowego, wpływa negatywnie na zmysł równowagi;
  • powyżej 130 dB generuje drgania organów wewnętrznych, jest powodem poważnych uszkodzeń słuchu (kilkuminutowa ekspozycja na dźwięki powyżej 150 dB może skutkować nawet paraliżem i zaburzeniami psychicznymi).

Ograniczenie występowania hałasu szkodliwego w środowisku pracy może być możliwe przez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych. Pierwszym etapem tych działań jest identyfikacja źródeł hałasu oraz ocena związanego z nim zagrożenia za pomocą kamer akustycznych lub nowoczesnych metod wizualizacji źródeł hałasu oraz jego propagacji w przestrzeni otaczającej stanowiska pracy.

Istnieją nowe metody oceny narażenia na hałas pracowników korzystających z zestawów słuchawkowych z użyciem miniaturowego mikrofonu umieszczonego w przewodzie słuchowym pracownika. Umożliwiło to porównanie wyników pomiaru hałasu na stanowisku pracy z wartościami kryterialnymi narażenia ustanowionymi prawnie. Ważne jest także ze względu na bezpieczeństwo – przede wszystkim w transporcie wewnętrznym – aby ochronnik słuchu spełniał wymagania ochronne, a jednocześnie umożliwiał kontakt słowny z współpracownikami oraz słyszalność sygnałów bezpieczeństwa.

Szczególnie niebezpieczny dla narządu słuchu jest hałas impulsowy, który w zależności od szybkości wzrostu, jego natężenia może powodować przejściową lub stałą utratę słuchu. Wymaga to skutecznej ochrony indywidualnej. W tym celu, w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym powstała dostępna powszechnie aplikacja wspomagająca dobór ochronników słuchu do widma hałasu na określonych stanowiskach pracy. Informacje dotyczące aplikacji znajdują się pod adresem:

https://m.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/89420/202002218450&2_G_15_Materialy_informacyjne.pdf

Powstały także wytyczne prawidłowego umieszczania wkładek przeciwhałasowych w przewodzie słuchowym oraz urządzenie do szybkiej oceny prawidłowości ich umieszczania. Informacje dostępne pod adresem:

https://m.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/94576/WYTYCZNE-Prawidlowe-umieszczanie-wkladek-przeciwhalasowych.pdf

W ochronach zbiorowych przed hałasem proponowane są materiały o różnej gęstości wypełnienia, które posiadają zdolność absorpcji hałasu. Nowością w obszarze zbiorowych ochron przed hałasem są także struktury kryształów fononicznych, które obniżają poziom hałasu i pozwalają stworzyć obudowy/osłony, w których jest zapewniony przepływ powietrza i wentylacja osłoniętego urządzenia.

{"register":{"columns":[]}}