W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Profilaktyka wszawicy

Wszawica - Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Miechowie - Portal Gov.pl

Występowanie wszawicy wśród dzieci i młodzieży nasila się w okresie wakacyjnym, szczególnie wśród dzieci młodszych, które nie potrafią jeszcze samodzielnie dbać o higienę osobistą. Przebywanie dzieci w skupiskach podczas wyjazdów, wspólna zabawa i wypoczynek sprzyjają rozprzestrzenianiu się wszawicy.

Wskazania profilaktyczne dla rodziców i dzieci przed wyjazdem na zorganizowane formy wypoczynku, jak kolonie, obozy, zielone szkoły lub do placówek - internatu, sanatorium itp.

  • utrzymanie krótkich włosów ułatwiających pielęgnację skóry głowy i włosów lub związywanie włosów długich;
  • używanie wyłącznie osobistych przyborów higienicznych do pielęgnacji skóry i włosów;
  • codzienne czesanie i szczotkowanie włosów;
  • mycie skóry głowy i włosów w miarę potrzeb, nie rzadziej niż raz w tygodniu;
  • wyposażenie dzieci w środki higieniczne (np. szampony z odżywką ułatwiające rozczesywanie i wyczesywanie włosów);
  • stosowanie gumek do włosów i plastrów przeciw wszom „CICHOwSZa”, które zawierają specjalne olejki eteryczne odstraszające wszy, całkowicie bezpieczne dla zdrowia;
  • po powrocie do domu – systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów oraz systematyczne kontrole w okresie uczęszczania dziecka do przedszkola, szkoły lub innej placówki.

 

Zadania szkoły w walce z wszawicą:

Zapewnienie warunków do bezpiecznego i higienicznego pobytu dzieci w placówkach oświatowych i opiekuńczych jest obowiązkiem dyrektora placówki.

W przypadku podejrzenia występowania wszawicy wśród dzieci i młodzieży szkolnej, pielęgniarka lub higienistka szkolna może przeprowadzić kontrolę czystości głowy wśród uczniów, których rodzice nie wyrazili sprzeciwu wobec objęcia ich dzieci profilaktyczną opieką zdrowotną, zgodnie z ustawą z dnia 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. 2019, poz. 1078). Istotny jest przy tym sposób przeprowadzenia powyższej kontroli, w szczególności z poszanowaniem prawa ucznia (pacjenta) do zachowania w tajemnicy informacji o stanie zdrowia i nieujawnianie ich osobom nieuprawnionym. Przedmiotowe działania kontrolne powinny być dokonywane w gabinecie profilaktyki zdrowotnej, indywidualnie, z zachowaniem intymności i prywatności dziecka - w gabinecie powinien przebywać tylko jeden uczeń. Dziecku z wszawicą nie można zabronić uczęszczania do szkoły lub przedszkola.

Bezwzględnie nie wolno piętnować osoby dotkniętej wszawicą i jej rodziny!

Wszawica może wystąpić w każdym środowisku niezależnie od statusu ekonomicznego i poziomu higieny. Powszechnie występująca stygmatyzacja pacjentów ze zdiagnozowaną wszawicą jest główną przyczyną braku wymiany informacji i tym samym utrudnia w znacznym stopniu podjęcie czynności mających na celu leczenie i zapobieganie tym pasożytom.

Zaleca się, aby działania higieniczne przeciw wszawicy były podjęte przez rodziców lub opiekunów niezwłocznie, a czas nieobecności dziecka w placówce był możliwie najkrótszy.

W przypadku uporczywego uchylania się rodziców lub opiekunów dziecka od działań mających na celu ochronę jego zdrowia i dbałości o higienę, dyrektor szkoły może zawiadomić pomoc społeczną o konieczności wzmocnienia nadzoru nad realizacją funkcji opiekuńczych przez rodziców dziecka oraz udzielenia rodzinie potrzebnego wsparcia.

Więcej informacji na temat wszawicy dostępnych w broszurze „Wszystko o wszawicy”.

Materiały

Wszawica - BROSZURA A5
wszawica​_BROSZURA​_A5.pdf 2.51MB
{"register":{"columns":[]}}