W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą

24.03.2023

24 marca przypada Światowy Dzień Walki z Gruźlicą - zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w celu podnoszenia świadomości oraz poszerzenia wiedzy na temat gruźlicy.

Ten dzień upamiętnia datę odkrycia przez Roberta Kocha (niemieckiego lekarza) prątka gruźlicy w 1882 roku. Na cześć bakteriologa bakteria została nazwana prądkiem Kocha.

Gruźlica jest chorobą zakaźną wywołana przez prątki należące do grupy Mycobacterium tuberculosis complex.

Najczęściej spotykana jest gruźlica płuc. Prątkujący chorzy na gruźlicę płuc stanowią źródło zakażenia dla osób ze swego otoczenia. Najważniejszym działaniem zapobiegającym transmisji zakażenia jest szybkie wykrywanie przypadków choroby i ich właściwe leczenie.

Występuje również forma pozapłucna.

Najczęstszą postacią gruźlicy pozapłucnej jest gruźlicze zapalenie opłucnej, gruźlica obwodowych węzłów chłonnych, gruźlica kości i stawów, gruźlica narządów moczowo płciowych, gruźlicze zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu .

Od kilkudziesięciu lat sukcesywnie spada liczba zachorowań na gruźlicę. Najświeższe dane dotyczą roku 2019 - (w latach 2020-2022 uwaga całego świata skupiona była na epidemii Covid).

W 2019 roku w Polsce zarejestrowano 5321 zachorowań na gruźlicę, czyli o 166 przypadków gruźlicy mniej niż w roku poprzednim i o 2188 przypadków mniej w porównaniu z rokiem 2010. Zapadalność na gruźlicę wszystkich postaci w 2019 roku wynosiła 13,9 i była mniejsza o 2,8% w porównaniu z rokiem 2018 oraz o 29,4% w porównaniu z rokiem 2010. Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w Biuletynie „Gruźlica i choroby układu oddechowego w Polsce w 2019 roku. Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc”.

{"register":{"columns":[]}}