Powrót

#SENIOR W ROLI GŁÓWNEJ DAJEMY SKRZYDŁA

Dnia 19 czerwca 2026r., na zaproszenie Wójta Gminy Brody, przedstawicielki PSSE w Starachowicach ds. Promocji Zdrowia i Oświaty Zdrowotnej oraz Higieny Dzieci i Młodzieży wzięły udział w wyjątkowym wydarzeniu pn. „Dajemy Skrzydła”, zorganizowanym przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Krynkach.

#SENIOR W ROLI GŁÓWNEJ DAJEMY SKRZYDŁA

Spotkanie z seniorami miało szczególny wymiar.  Elementem wydarzenia było zaprezentowanie programu „Senior w roli głównej”, który stał się punktem wyjścia do szerszej rozmowy o zdrowiu, codziennych wyborach i jakości życia osób starszych. W centrum uwagi znalazł się senior – jego potrzeby, możliwości i ogromny potencjał, ale również wyzwania, z którymi mierzy się na co dzień. W oparciu o założenia programu rozmawiano o tym, jak w praktyce dbać o zdrowie – nie tylko od święta, ale każdego dnia. Podkreślano znaczenie rzetelnej wiedzy, która pomaga podejmować świadome decyzje, zwracano uwagę na rolę odpowiedniego odżywiania i aktywności fizycznej dostosowanej do wieku, a także na potrzebę troski o zdrowie psychiczne i budowanie relacji z innymi. Nie zabrakło również zachęty do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i rozwijania własnych pasji. Podczas rozmów przy stoisku profilaktycznym seniorzy mogli uzyskać konkretne wskazówki dotyczące profilaktyki zdrowotnej – od znaczenia badań, przez zapobieganie chorobom zakaźnym i szczepienia, po unikanie czynników ryzyka i wzmacnianie codziennych nawyków sprzyjających zdrowiu. Poruszono także ważny i aktualny temat przygotowania się na sytuacje kryzysowe, w tym ewentualny blackout, wskazując, jak zadbać o bezpieczeństwo i podstawowe potrzeby w razie przerw w dostawie prądu. Uzupełnieniem tych działań było omówienie kampanii EFSA Safe2Eat, która zwraca uwagę na świadome wybory żywieniowe i bezpieczeństwo spożywanej żywności. To spotkanie pokazało, jak ważna jest obecność, rozmowa i wsparcie. Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej są zawsze blisko seniorów i osób nuiepełnisprawnych – towarzyszą, edukują i wspierają w trosce o zdrowie, które jest wartością na każdym etapie życia. Dziękujemy za zaproszenie oraz wspólne działania wszystkim instytucjom zaangażowanym w organizację wydarzenia. Był to dzień pełen życzliwości, rozmów i dobrej energii, który jeszcze raz pokazał, jak wielką siłę ma wspólnota i wzajemna troska o zdrowie.

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}