W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ospa małpia - najważniejsze informacje

Ospa małpia

   7 maja w Wielkiej Brytanii potwierdzono przypadek rzadkiej tropikalnej choroby — małpiej ospy. Od tego czasu choroba pojawiła się w ponad 20 krajach świata, nie licząc Afryki, gdzie we wcześniejszych latach występowała endemicznie tylko na tym obszarze. Do tej pory poza obszar afrykański zawlekane były tylko pojedyncze przypadki. Obecnie pozaafrykańskie przypadki ospy małpiej występują w postaci  ognisk zachorowań obejmujących po kilkadziesiąt osób. W Polsce nie wykryto dotąd przypadków ospy małpiej, ale na bieżąco prowadzony jest nadzór i monitoring nad chorobami zakaźnymi.

Aktualnie WHO nie rekomenduje wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu.

Charakterystyka ospy małpiej - jest odzwierzęcą chorobą zakaźną wywołaną przez wirus ospy małpiej (MPXV) należący do rodzaju Orthopoxvirus.  Patogen ten człowiekowi przekazywany jest głównie przez gryzonie (najczęściej wiewiórki), rzadziej małpy (pomimo nazwy). W sprzyjających warunkach poprzez bliski kontakt, w tym kontakty intymne może się przenosić również z człowieka na człowieka. Podstawowym objawem jest wysypka, rozwijająca się od plamek, poprzez grudki, pęcherzyki, krosty do ostatniego stadium, jakim są strupki, na skórze całego ciała, lub/i powierzchni dłoni i powierzchni podeszwy stóp. Objawy, jakie mogą towarzyszyć wysypce w ospie małpiej to: ból głowy,                          gorączka (> 38,5°c), limfadenopatia (obrzęk węzłów chłonnych), bóle mięśni, ból pleców, astenia (znaczne osłabienie). Przebieg zachorowań na ospę małpią obserwowanych obecnie w Europie jest łagodny lub umiarkowany, nie odnotowano dotąd zgonów wywołanych zachorowaniami. Według dotychczasowych informacji naukowych infekcja nie ma przebiegu bezobjawowego, jaki może wystąpić w przypadku COVID-19.

Zapobieganie ospie małpiej - nie ma szczepionki przeciw ospie małpiej, by zmniejszyć ryzyko zachorowania należy przede wszystkim unikać kontaktu z potencjalnie zarażonymi zwierzętami, jego wydzielinami lub przedmiotami, z którymi zwierzę miało kontakt. Podobnie należy unikać bezpośredniego kontaktu z osobami  chorymi, a także przedmiotami, z którymi zarażeni mieli kontakt. W celu zapobiegania przenoszenia zakażenia zaleca się dokładne mycie rąk wodą z mydłem, odkażanie ich preparatami na bazie alkoholu oraz stosowania zaleceń zasłaniania ust podczas kaszlu i kichania.  Dla personelu medycznego wymagane jest zastosowanie w kontakcie z osobą chorą środków ochrony osobistej (maska FFP2 lub FFP3, fartuch ochronny barierowy, długi rękaw, rękawiczki ochronne, ochrona oczu, dezynfekcja. WHO zaleca, by osoby z potwierdzoną ospą małpią izolowały się do czasu, aż strupki po wysypce odpadną i pojawi się pod nimi warstwa świeżej skóry.

 

Źródło: https://www.gov.pl/web/zdrowie/malpia-ospa--najwazniejsze-informacje

{"register":{"columns":[]}}