W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

4 października - Światowy Dzień Onkologii

Światowy Dzień Onkologii

Dzisiaj, 4 października obchodzimy Światowy Dzień Onkologii. Jest to wyjątkowy dzień, którego zadaniem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na codzienne problemy osób chorujących onkologicznie oraz zachęcenie do profilaktyki nowotworów.

Według danych statystycznych Krajowego Rejestru Nowotworów z rakiem zmaga się około 1,17 mln Polaków – co oznacza, że na każde 100 tys. osób w naszym kraju 440 ma zdiagnozowanego raka. Liczba nowych zachorowań w skali roku sięga blisko 170 tys.

Badania naukowe dowodzą, że nawet do 95% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe powodowanych jest przez czynniki zewnętrzne, których działanie możemy ograniczać, lub nawet całkowicie eliminować. Dlatego tak ważna jest świadomość społeczeństwa w zakresie profilaktyki chorób nowotworowych. Rozróżniamy trzy obszary związane z ochroną przed nowotworami: profilaktykę pierwotną, wtórną oraz prewencję trzeciorzędową.

Zdaniem ekspertów najważniejszą rolę w zapobieganiu chorobie nowotworowej odgrywa profilaktyka pierwotna, której celem jest podejmowanie kompleksowych działań u osób zdrowych. Tak rozumiana profilaktyka raka ma na celu zapobieżenie zachorowaniu na nowotwór złośliwy, a w konsekwencji obniżenie liczby zgonów. Jednym z podstawowych narzędzi pierwotnej prewencji nowotworów jest udostępnianie wiedzy dotyczącej onkologii, promocja tzw. czujności onkologicznej oraz promocja prozdrowotnych zachowań i zdrowego stylu życia.

Czynniki, o udowodnionym naukowo wpływie na ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową zostały skatalogowane przez naukowców Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (ang. Intenarnational Research on Cancer) w publikacji zatytułowanej Europejski Kodeks Walki z Rakiem (EKWzR).

Link do Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem:

http://www.12sposobownazdrowie.pl/12_sposobow.pdf

 

Może być ilustracją przedstawiającą tekst „NIE DAJ SIĘ RAKOWI WALCZ o ZDROWIE UTRZYMUJ ODPOWIEDNIĄ MASĘ CIAŁA NIE PAL! CODZIENNIE JEDZ WARZYWA OGRANICZ ALKOHOL CODZIENNIE JEDZ OWOCE UNIKAJ STRESU ĆWICZ 30 min. 5xw tyg. UNIKAJ OPALANIA SIĘ H zmieniając styl życia zwiększasz swoje szanse na życie w zdrowiu”

Więcej informacji i danych statystycznych na temat chorób nowotworowych znajdą Państwo na stronach internetowych:

- Kampanii społecznej Ministerstwa Zdrowia „Planuję Długie Życie”

https://planujedlugiezycie.pl/

- Krajowego Rejestru Nowotworów

https://onkologia.org.pl/pl

- Narodowego Instytutu Onkologii

https://www.nio.gov.pl/

 

 

Świdnica, 4.10.2023 r.

Sekcja Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia PSSE w Świdnicy

{"register":{"columns":[]}}