W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pobór próbek żywności

 
Nadzór nad bezpieczeństwem żywności sprawowany jest poprzez pobór próbek w ramach urzędowej kontroli żywności i monitoringu.
 

Próbki pobierane są zgodnie z ustalonym i zatwierdzonym planem pobierania i przekazywania próbek żywności do badań w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej  w Świdnicy w ramach Zintegrowanego Systemu Badania Żywności w województwie dolnośląskim. Z realizacji w/w planu sporządzane są sprawozdania kwartalne, półroczne i roczne przekazywane Państwowemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu we Wrocławiu.

W ramach Zintegrowanego Systemu Badania Żywności województwa dolnośląskiego wykonywane są badania w następujących kierunkach: zanieczyszczenia mikrobiologiczne,    zawartość substancji dodatkowych (w tym: substancji konserwujących, barwników, polifosforanów),

histamina, pestycydy, mikotoksyny (DON, ZEA, fumonizyny, ochratoksyna A), metale, kwas erukowy.

Laboratoria Zintegrowanego Systemu Badania Żywności województwa dolnośląskiego znajdują się w: Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jeleniej Górze, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legnicy i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałbrzychu.

Część próbek badana jest w ośrodkach poza Zintegrowanym Systemem Badania Żywności województwa dolnośląskiego, a więc próbki do badań w kierunkach: skażenia promieniotwórczego przekazywane są do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu, GMO do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, 3-MCPD do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, izomery trans i akryloamid do Instytutu Żywności  i Żywienia w Warszawie, WWA do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach oraz napromienianie jonizujące do Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie.


Próbki żywności pobierane są do badań w zakładach obrotu żywnością i w zakładach produkujących środki spożywcze.


W przypadku stwierdzenia niewłaściwej jakości zdrowotnej zbadanych środków spożywczych Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świdnicy wszczyna postępowanie administracyjne zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami.

{"register":{"columns":[]}}