W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Programy edukacyjne

Programy edukacyjne

 

Obraz zawierający tekst, osoba, przekąski
Opis wygenerowany automatycznie

1. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”.

Ogólnopolski program edukacyjny opracowany wspólnie przez Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dedykowany dla dzieci w wieku 5-6 lat, które uczęszczają do przedszkoli oraz ich rodziców/opiekunów. Celem programu jest zwiększenie wiedzy i świadomości przedszkolaków nt. rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Uczestnicy ww. programu zdobytą wiedzę i umiejętności będą mogli wykorzystywać w codziennym życiu.

Więcej informacji:

https://www.gov.pl/web/gis/programy-edukacyjne2

 

smok

2. „Czyste powietrze wokół nas”.

Program edukacji antytytoniowej adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym oraz ich rodziców/opiekunów. Jego celem jest wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie, w sytuacjach, kiedy inni palą przy nich papierosy oraz wzrost kompetencji rodziców/opiekunów w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy. Program ma charakter profilaktyczny i stanowi pierwsze, bardzo ważne ogniwo w edukacji antytytoniowej dzieci.

Więcej informacji:

https://www.gov.pl/web/gis/czyste-powietrze-wokol-nas--program-edukacyjny-dla-przedszkolakow

https://www.gov.pl/web/gis/programy-edukacyjne2

 

Moje dziecko idzie do szkoły - Gmina Trzebielino

3. „Moje dziecko idzie do szkoły”.

Program adresowany do dzieci rozpoczynających naukę w szkole oraz ich rodziców/opiekunów. Celem głównym ww. programu jest ukształtowanie wśród dzieci nawyków prozdrowotnych oraz nabycie umiejętności dbania o swoje zdrowie. Cel szczegółowy to: podniesienie poziomu wiedzy i świadomości rodziców na temat wybranych elementów zdrowego stylu życia, wzmocnienie zainteresowania rodziców zdrowiem swoich dzieci oraz uświadomieni im jaką rolę pełnią w kształtowaniu postawy prozdrowotnej wśród swoich dzieci, poprzez wskazanie czynników które mają wpływ na zachowanie zdrowia w przyszłości. (autorski program WSSE w Poznaniu)

 

 

 

Trzymaj formę

4. „Trzymaj Formę!”.

Ogólnopolski program edukacyjny współorganizowany przez Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie, Polską Federację Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia. Opracowany z myślą o uczniach szkół podstawowych z klas V-VIII oraz ich rodziców/opiekunów. Celem ww. programu jest edukacja
w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród dzieci/młodzieży poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Program został uznany na poziomie unijnym przez Komisję Europejską – w ramach projektu „Obesity Governance” oraz na poziomie krajowym – poprzez uhonorowanie Godłem „Teraz Polska”.

 

Strona główna programu: www.trzymajforme.pl, https://www.trzymajforme.pl/strona-glowna-11

https://www.trzymajforme.pl/start-16

 

Więcej informacji:

https://www.gov.pl/web/gis/programy-edukacyjne2

 

Komiksowa grafika z: chłopcem na desce w kłębach dymu, szarą chmurą z nazwami szkodliwych substancji, biegnącymi dziećmi pod transparentem "bieg po zdrowie". Po lewo u góry tekst "Bieg po zdrowie – program antytytoniowej edukacji zdrowotnej. Zapraszamy do udziału w akcji".

5. „Bieg po zdrowie”.

Program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, który został opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie przy współpracy z ekspertami z Uniwersytetu Warszawskiego. Grupa, do której skierowany jest program to uczniowie z klas IV szkoły podstawowej oraz ich rodzice/opiekunowie. Cel główny programu to: zapobieganie i opóźnienie inicjacji tytoniowej wśród dzieci oraz wskazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego. Zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości dotyczącej szkodliwości palenia („czynnego” i „biernego”) papierosów i e-papierosów, zarówno wśród dzieci jak i ich rodziców. Wykształcenie wśród uczestników postawy asertywnej.

Więcej informacji:

https://www.gov.pl/web/gis/bieg-po-zdrowie---program-antytytoniowej-edukacji-zdrowotnej

https://www.gov.pl/web/gis/programy-edukacyjne2

 

ars

6. „Ars, czyli jak dbać o miłość?”.

Program dotyczy profilaktyki używania substancji psychoaktywnych (alkohol, tytoń, narkotyki, „dopalacze” itp.) adresowany jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, rodziców/opiekunów. Celem głównym ww. programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych, społecznych związanych z używaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie. Cel szczegółowy to: zwiększenie wśród uczestników programu umiejętności i postaw pomocnych w unikaniu używania substancji psychoaktywnych, zwłaszcza umiejętności spostrzegania zagrożeń i asertywnego stawiania granic. Wzrost poziomu wiedzy i świadomości młodzieży na temat konsekwencji używania substancji psychoaktywnych oraz ich wpływu na zdrowie ludzkie, w tym zdrowie prokreacyjne oraz relacje w rodzinie. Program ma wzbudzić wśród uczniów refleksję nad ważnymi dla nich wartościami. Program edukacyjny „Ars, czyli jak dbać o miłość?” jest programem rekomendowanym.

 

Więcej informacji:

https://programyrekomendowane.pl/

https://programyrekomendowane.pl/strony/profilaktyka-uniwersalna,120

https://www.gov.pl/web/gis/programy-edukacyjne2

linki do platform Projektu Szwajcarskiego oraz platformy z materiałami programu „ARS, czyli jak dbać o miłość?” (zakładka Publikacje dla szkół ponadgimnazjalnych)

http://zdrowiewciazy.imw.lublin.pl/index.php/publikacje-i-raporty-do-pobrania

 

Obraz zawierający tekst
Opis wygenerowany automatycznie

7. „Wybierz Życie-Pierwszy Krok”.

Program edukacyjny poświęcony profilaktyce zakażeń HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego) i raka szyjki macicy. Skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych dziewcząt i chłopców oraz ich rodziców/opiekunów. Celem głównym programu jest zmniejszenie umieralności na raka szyjki macicy. Cel szczegółowy to: zwiększenie poziomu wiedzy i świadomości uczestników programu na temat profilaktyki raka szyjki macicy i roli wirusa HPV w jego powstawaniu. Motywowanie kobiet do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym, ukształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i bliskich.

 

Więcej informacji:

www.pierwszykrok.edu.pl

http://www.pierwszykrok.edu.pl/#/uczniowie/pierwszy_krok

http://www.pierwszykrok.edu.pl/nauczyciele/o-programie

www.zdrowiewciazy.pl

 

8. „Zapobieganie HIV/AIDS”.

Program edukacyjny poświęcony profilaktyce zakażeń wirusem HIV. Skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu świdnickiego oraz pacjentów podmiotów leczniczych. Celem głównym ww. programu jest wzrost poziomu wiedzy i świadomości na temat zakażeń wirusem HIV. Cel szczegółowy to: unikanie/zmniejszenie poziomu podejmowania tzw. zachowań ryzykownych poprzez zmianę postaw i zachowań osób aktywnych seksualnie. Kształtowanie wśród odbiorców programu postawy akceptacji i tolerancji wobec osób zakażonych wirusem HIV, chorych na AIDS oraz ich rodzin i bliskich. Proponowana tematyka wynika z realizacji „Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS”. Więcej informacji o HIV/AIDS na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS
w Warszawie:
https://aids.gov.pl/

https://aids.gov.pl/hiv_aids/podstawowe_informacje/

 

 

Obraz zawierający skakanie, łyżwiarstwo, skok
Opis wygenerowany automatycznie  

9. Program edukacyjny „Podstępne WZW”

Program edukacyjny dotyczący profilaktyki zakażeń wirusem: HAV, HBV i HCV jest odpowiedzią na pojawiające się wciąż nowe przypadki zakażeń. Wirusowe Zapalenie Wątroby (WZW) zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za jedno z największych wyzwań zdrowotnych na świecie, porównywalnych do takich jak HIV, gruźlica, malaria. Statystycznie wirusem HBV lub HCV zakażony jest co dwunasty człowiek na świecie, zakażenia nie dają typowych objawów, co powoduje, że osoby zakażone nie są świadome swojej choroby. Właśnie dlatego jednym ze sposobów przeciwdziałania temu zjawisku  jest edukacja, podnoszenie poziomu wiedzy, która pozwoli na rozpoznawanie i unikanie sytuacji, w których może dojść do zakażenia. Kształtowanie zachowań zdrowotnych, również w zakresie przeciwdziałania chorobom zakaźnym stanowi ważny element działań edukacyjnych w szkole.

Program realizowany przy współudziale WSSE Wrocław oraz Fundacji Gwiazda Nadziei. Fundacja Gwiazda Nadziei realizuje program od 2011 roku. Dzięki zainteresowaniu szkół ponadpodstawowych ww. tematyką PSSE w Świdnicy dołączyła do realizacji programu w roku szkolnym 2023/24.

Więcej informacji/materiały do realizacji programu : https://www.gwiazdanadziei.pl/podstepne-wzw

 

    Obraz zawierający kreskówka, ilustracja, clipart, design
Opis wygenerowany automatycznie  

10. Znamię! Znam je?”

Program edukacyjny ma na celu upowszechnianie wiedzy wśród młodzieży szkolnej szkół ponadpodstawowych oraz wyższych klas szkół podstawowych z zakresu profilaktyki czerniaka. Jest próbą zmiany alarmujących statystyk zachorowań na czerniaka poprzez popularyzację wiedzy. Tym bardziej, że obecnie notuje się przypadki czerniaka u młodych ludzi, częściej niż w poprzednich latach. Przyczyny takiego stanu rzeczy należy upatrywać
m. in. w zmianie stylu życia, jaka nastąpiła w ostatnich kilku dziesięcioleciach- większa popularność solariów
i moda na opaloną skórę. Na uwagę zasługuje fakt, że czerniak nadal stanowi istotny problem społeczny. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów, czerniaki stanowią główną przyczynę zgonów z powodu nowotworów złośliwych skóry.

 

Program realizowany przy współudziale WSSE Wrocław oraz Fundacji Gwiazda Nadziei. Dzięki zainteresowaniu szkół ponadpodstawowych ww. tematyką PSSE w Świdnicy dołączyła do realizacji programu w roku szkolnym 2023/24.

 

Więcej informacji/materiały do realizacji programu: https://www.gwiazdanadziei.pl/znamie-znam-je

 

Świdnica, dnia 25.10. 2021 r., aktualizacja 22.01.2024 r.

opracowała: Barbara Grobelna – starszy asystent Sekcji Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia PSSE w Świdnicy

Materiały

scenariusze lekcji
scenariusze​_lekcji.zip 23.86MB
wytyczne
wytyczne​_eko​_2021-2022.pdf 0.47MB
kolorowanki
kolorowanka​_kodowanie​_Eko.pdf 2.02MB
dyplom uczestnika eko
dyplom​_dla​_uczestnika​_eko.pdf 2.92MB
{"register":{"columns":[]}}