W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zagrożenia wynikające z narażenia na radon w budynkach przeznaczonych na pobyt ludzi oraz w miejscach pracy

Zagrożenia - radon

W związku z Krajowym planem działania w przypadku długoterminowych zagrożeń wynikających z narażenia na radon w budynkach przeznaczonych na pobyt ludzi oraz  w miejscach pracy informujemy, że materiały edukacyjno-informacyjne w powyższym zakresie zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod adresem: https://www.gov.pl/web/gis/radon2.

Materiały informacyjne o radonie dostępne są także na Stronach Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-Państwowego Instytutu Badawczego pod linkiem:
https://www.pzh.gov.pl/radon-pochodzenie-i-wplyw-na-zdrowie/

oraz Państwowej Agencji Atomistyki pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/poznajradon.

 

Czym jest radon i jakie jest jego wpływ na nasze zdrowie?

Promieniowanie jonizujące, a dokładnie radon i jego pochodne wdychane z  powietrzem atmosferycznym są drugim po paleniu tytoniu czynnikiem decydującym o zapadalności na nowotwór złośliwy płuc.

Radon (Rn) jest jednym z produktów rozpadu radu.

Radon powstający z rozpadu radu występuje w środowisku naturalnie, emituje głównie promieniowanie α i w mniejszym stopniu β. W związku z tym, że jest gazem, może wydostać się ze skorupy ziemskiej do atmosfery wchodząc w skład powietrza atmosferycznego.

Radon dostaje się do organizmu człowieka głównie wraz z wdychanym powietrzem atmosferycznym. Wdychana dawka tego pierwiastka zależy między innymi od jego stężenia
w powietrzu,  częstości oddechów, wentylacji płuc, powierzchni wymiany gazowej w płucach
i głębokości wniknięcia do  płuc promieniotwórczych cząstek.

Sam radon, jako gaz szlachetny, nie stanowi dużego zagrożenia, gdyż nie wchodzi w reakcje z innymi cząsteczkami. Jest on jednak pierwiastkiem krótkożyciowym i rozpada się na szereg innych pierwiastków, które są ciałami stałymi i mogą osadzać się w pęcherzykach płucnych, 
a następnie ulegać dalszym rozpadom, podczas których emitowane są cząstki a i b. Szkodliwość radonu jest więc wynikiem stosunkowo szybkiego jego rozpadu, prowadzącego do powstania kilku krótkożyciowych pochodnych (polon, ołów), również radioaktywnych.

Pochodne radonu są wdychane wraz ze znajdującymi się w powietrzu pyłami, dymem tytoniowym, łączą się z cząsteczkami płynu tworząc tzw. aerozole promieniotwórcze.

Radon może osiągać szkodliwe stężenie również w powietrzu pomieszczeń mieszkalnych
i biurowych.

Radon do domu przedostaje się z gruntu w wyniku tzw. efektu kominowego wynikającego
z różnicy ciśnień. Następnie poprzez pęknięcia fundamentów, szczeliny i pęknięcia
w wylewkach, studzienki kanalizacyjne do odwadniania piwnic, nieszczelności wokół rur kanalizacyjnych i innych przyłącz zostaje zassany do wnętrza, a za sprawą wentylacji grawitacyjnej (naturalny ciąg rozpoczyna się od najniższych partii budynku) rozchodzi się po całym domu.

Istotny wpływ na obecność radonu w pomieszczeniach ma także technologia budowy domu.
Na wyższych kondygnacjach na stężenie radonu wpływ mają produkty, z jakich wykonano ściany i strop oraz użyte materiały wykończeniowe.

W miejscach pracy, takich jak urzędy i sklepy, podobnie jak w przypadku domów, również może utrzymywać się wysoki poziom stężenia radonu. Pracodawca powinien zarządzać poziomem narażenia na oddziaływanie radonu w miejscu pracy, jako ryzykiem związanym ze zdrowiem w miejscu pracy.

Stężenie radonu mierzy się jako ilość promieniotwórczości radonu na każdy metr sześcienny powietrza (w bekerelach na metr sześcienny; Bq/m3). Zgodnie z międzynarodowymi wytycznymi poziom radonu powinien zostać obniżony, jeżeli przekracza 100–300 Bq/m3.

 

Materiały informacyjne, w tym film edukacyjny oraz Krajowy plan działania w przypadku długoterminowych zagrożeń wynikających z narażenia na radon w budynkach przeznaczonych na pobyt ludzi oraz w miejscach pracy dostępne są pod adresem: 

https://www.gov.pl/web/gis/radon--podstawowe-informacje 

zapraszamy do odwiedzania strony internetowej:

https://www.gov.pl/web/paa/europejski-dzien-radonu

 

Źródło:

https://www.pzh.gov.pl/radon-pochodzenie-i-wplyw-na-zdrowie/

https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/pl/12-sposobow/promieniowanie/3751-jak-mozna-zmierzyc-poziom-narazenia-na-oddzialywanie-radonu-w-domu

 

Monitor Polski, Dziennik Urzędowy RP, Obwieszczenie MZ z dnia 22.01.2021 r.

 

Świdnica, dnia 10.03.2023 r.

Sekcja Higieny Pracy PSSE w Świdnicy

Sekcja Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia PSSE w Świdnicy

Materiały

Narażenie na radon i produkty jego rozpadu
Narazenie​_na​_radon​_i​_produkty​_jego​_rozpadu.pdf 0.20MB
Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 22 stycznia 2021
załącznik​_-​_Obwieszczenie​_Ministra​_Zdrowia​_z​_dnia​_22​_stycznia​_2021​_r.pdf 1.60MB
{"register":{"columns":[]}}