W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne Wakacje 2021

01.07.2021

bezwak

Wakacje to okres, na który czekamy cały rok. To czas wypoczynku, zabawy, podróży, poznawania nowych osób, zdobywania nowych doświadczeń. Bez względu na to, czy spędzamy go nad wodą,  w górach, na łonie natury czy w mieście, jest to także czas zwiększonego ryzyka zdrowotnego.

W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szydłowcu przypomina o najczęstszych zagrożeniach zdrowotnych występujących w okresie letnim.

Wypoczywając na łonie natury narażeni jesteśmy na ukąszenia i użądlenia przez owady.  Chroniąc się przed komarami zakładaj jasne ubrania, gdyż ciemne kolory przyciągają owady. Komary odstrasza zapach lawendy, cytryny, wanilii oraz mięty. Warto także użyć odstraszaczy: w aerozolu, kremie czy w postaci świec.

Szczególną uwagę należy zwracać na kleszcze – są nosicielami wielu chorób, z których najgroźniejsze i najpowszechniejsze to borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu. Idąc do lasu czy na łąkę z wysoką trawą należy odpowiednio się ubrać – długie spodnie i rękawy oraz nakrycie głowy. Po powrocie należy dokładnie obejrzeć skórę, a jeśli znajdziemy kleszcza – jak najszybciej go usunąć, a miejsce po nim zdezynfekować i obserwować miejsce wkłucia przynajmniej przez miesiąc.

Gorące dni lata sprzyjają poważnym zatruciom pokarmowym, w tym salmonellą. Aby ich uniknąć konieczne jest:

  • częste mycie rąk (zwłaszcza przed jedzeniem)
  • przechowywanie żywności w niskich temperaturach
  • unikanie wyrobów pochodzących od nieznanych wytwórców i  przydrożnych sprzedawców
  • dokładne mycie owoców i jaj przed rozbiciem skorupki
  • spożywanie żywności poddanej działaniu wysokiej temperatury (gotowane, smażone)

Podstawowym czynnikiem szkodliwym związanym z okresem letnim jest nadmierne promieniowanie UV – przyczyna nowotworów skóry, w tym czerniaka złośliwego. Najczęstszym następstwem zbyt długiego przebywania na słońcu jest oparzenie słoneczne. Polega ono na wystąpieniu rumienia i uczucia pieczenia, czasem pojawiają się również pęcherze. Każde oparzenie słoneczne, również w dzieciństwie, zwiększa ryzyko odległego zachorowania na nowotwór skóry. Nadmiar promieni słonecznych prowadzi także do przesuszenia skóry, powoduje szybsze jej starzenie oraz odczyny alergiczne.

Wakacje nad morzem czy jeziorem i kąpiel w chłodnej wodzie podczas upalnych dni to prawdziwa przyjemność. Pływanie w miejscach do tego nie przeznaczonych może być jednak bardzo niebezpieczne. Nieuregulowany brzeg i nieznane dno grożą urazami i zachłyśnięciami, a nawet utonięciem. Biologiczne zanieczyszczenia wód powodują stany zapalne skóry i spojówek, połknięcie takiej wody grozi biegunką, bólami brzucha i wymiotami.

Bez względu na to gdzie spędzamy wakacje, warto przypomnieć sobie co robić, by w miarę komfortowo przetrwać gorące letnie dni:

  • dużo pijmy, najlepiej chłodnej wody mineralnej niegazowanej aby zapobiec odwodnieniu organizmu. Zalecane jest wypijanie 2 litrów wody dziennie, a osobom młodszym nawet 3 litry.
  • unikajmy alkoholu i napojów zawierających kofeinę, które działają moczopędnie i w żaden sposób nie chronią przed odwodnieniem. Kofeina podnosi ciśnienie, jeszcze bardziej obciążając serce.
  • zrezygnujmy z ciężkostrawnych potraw. Organizm skupiony na walce z wysoką temperaturą będzie miał problem z ich trawieniem. Podczas upałów najlepiej jeść dużo warzyw i owoców.
  • zakładajmy przewiewne ubrania w jasnych kolorach i odkryte buty, żeby niepotrzebnie nie przegrzewać organizmu. Wskazane są stroje z naturalnych materiałów, takich jak len czy bawełna.
  • słońce jest najbardziej niebezpieczne w godz. 11-15. Jeśli tylko możemy, unikajmy wtedy wychodzenia z domu. Jeśli nie ma takiej możliwości, przebywajmy jak najczęściej w cieniu. W tych godzinach szczególnie trzeba chronić dzieci i osoby starsze.
  • przebywając w domu korzystajmy z orzeźwiających kąpieli. Zasłaniajmy okna aby zachować wewnątrz mieszkania jak najwięcej chłodu.
  • intensywny sport czy fizyczna praca są niewskazane podczas upałów. Wysiłek prowadzi do wzmożonej produkcji ciepła, co grozi przegrzaniem, odwodnieniem, a nawet udarem cieplnym.
  • przebywając na słońcu nie zapominajmy o kremach ochronnych, a na łonie przyrody zabezpieczmy skórę przed insektami
  • aby chronić głowę przed przegrzaniem zakładajmy kapelusz, chustkę lub czapkę z daszkiem. Pamiętajmy też o okularach z filtrem UV.
  • unikajmy skrajnych temperatur. Skok do zimnej wody prosto z leżaka może grozić szokiem termicznym, wejście z podwórka do mocno klimatyzowanego pomieszczenia - przeziębieniem, a picie lodowatych napojów - infekcją dróg oddechowych.

 

Materiały

Piec​_krokow​_do​_bezpiecznej​_zywnosci
Piec​_krokow​_do​_bezpiecznej​_zywnosci.pdf 0.12MB
broszura barszcz sosnowskiego
Barszcz​_Sosnowskiego​_-​_Broszura.pdf 1.21MB

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}