W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Dźwigaj z głową"

07.10.2022

W lewym górnym roku napis Europejska Kampania Informacyjna "Dźwigaj z głową", pod napisem obrazek przedstawiający postacie w różnych miejscach pracy oraz po prawej stronie postać trzymająca się za odcinek piersiowy kręgosłupa.

„Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy. Dźwigaj z głową.”

To kampania koordynowana przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, której celem jest aby miejsca pracy w Polsce stały się bezpieczniejsze

dla pracowników oraz wydajniejsze. Ponadto kampania ma służyć podniesieniu świadomości
w zakresie problemu zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego związanych z pracą, potrzebą zarządzania tym problemem oraz promowaniu kultury zapobiegania zagrożeniom
w tym obszarze.

Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego związane z pracą negatywnie wpływają na jakość życia i stanowią jedną z głównych przyczyn zwolnień chorobowych i przechodzenia
na wcześniejszą emeryturę. Ma to negatywny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw
i gospodarki jako całości. Pomimo podejmowania istotnych wysiłków w celu zapobiegania im, zaburzenia te pozostają w Europie najczęściej występującym problemem zdrowotnym związanym z pracą. Według obliczeń Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) społeczne koszty urazów i chorób związanych z pracą w Polsce sięgają około 5% PKB. To więcej niż w pozostałych analizowanych krajach europejskich – w Niemczech wskaźnik ten wynosi 2,7% PKB, w Holandii 2,7%, w Finlandii 2,3%, a we Włoszech 4%.

Zaburzeniom układu mięśniowo-szkieletowego związanym z pracą można zapobiegać dzięki odpowiedniemu podejściu do organizacji pracy. Przeciwdziałanie tym problemom nie tylko chroni poszczególnych pracowników, ale dzięki obniżeniu absencji chorobowej i podniesieniu wydajności zwiększa konkurencyjność firmy, a także redukuje obciążenie krajowych systemów opieki zdrowotnej.

Materiały i informacje na temat kampanii znajdują się na stronie: https://www.healthy-workplaces.eu/en oraz stronie www.ciop.pl www.ciop.pl - zakładka „Wydarzenia”.

{"register":{"columns":[]}}