W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Legionella - co warto wiedzieć

26.04.2024

Legionella

Legionella, to grupa bakterii Gram-ujemnych, która odpowiada za rozwijającą się chorobę, nazywaną legionellozą. Te mikroskopijne organizmy obecne są w naszym otoczeniu na co dzień, kolonizując zarówno wody słodkie, słone, przepływając przez kranowe instalacje dostarczające ciepłą oraz zimną wodę. Co więcej, mogą także stanowić istotny element w zbiornikach wodnych oraz glebie.

Proces zainfekowania organizmu przez Legionellę polega na wdychaniu aerozolu zanieczyszczonego mikroorganizmami lub na mikroaspiracji skażonej wody. To kluczowy element do zrozumienia, jak choroba rozprzestrzenia się w naszym otoczeniu.

Istotne jest podkreślenie, że Legionella nie przenosi się przez picie skażonej wody ani przez bezpośredni kontakt międzyludzki.

Jakie mogą być źródła zakażenia ?

  • głowice prysznicowe i krany zlewozmywakowe,
  • klimatyzacja,
  • nawilżacze powietrza,
  • myjnie samochodowe,
  • urządzenia podgrzewające wodę użytkową,
  • fontanny, natryski miejskie,
  • instalacje wodno-kanalizacyjne,
  • baseny, wanny z hydromasażem, jacuzzi

Jaka jest droga zakażenia ?

Najczęstszą drogą zakażenia jest wdychanie skażonego aerozolu mikroskopijnych, niedostrzegalnych gołym okiem kropelek wody, zawierających bakterie, zawieszonych w powietrzu. Do zakażenia może dochodzić również m. in. przez zachłyśniecie się skażoną wodą. Do tej pory nie stwierdzono przenoszenia bakterii Legionella z człowieka na człowieka.

Sprzyjającym miejscem rozwoju bakterii Legionella są zastoiska wodne o podwyższonej temperaturze, stąd rezerwuarami jej występowania są nie tylko instalacje wewnętrzne / systemy dystrybucji ciepłej i zimnej wody, tj. głowice natryskowe, zbiorniki do magazynowania wody, podgrzewacze, lecz także inne urządzenia wodne takie jak: wieże chłodnicze, baseny (wanny) z hydromasażem, turbiny dentystyczne, urządzenia klimatyzacyjne, skraplacze parowe, zraszacze, fontanny dekoracyjne, sztuczne rezerwuary, myjnie samochodowe.

Powszechność bytowania bakterii Legionella w środowisku wodnym, przy występowaniu sprzyjających warunków do jej rozwoju, może skutkować zachorowaniami na legionellozę, chorobę ciężkiego zapalenia płuc.

Materiały

Czym​_jest​_LEGIONELLA
Czym​_jest​_LEGIONELLA.pdf 0.66MB
{"register":{"columns":[]}}