W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania "Czy wiesz, że ..."

Kampania –„Czy wiesz, że…” 2021

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wadowicach uprzejmie informuje o kolejnej odsłonie działań edukacyjno-informacyjnych pod hasłem „Czy wiesz, że…”,  ze szczególnym uwzględnieniem Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV (ETT) : 22–29 listopada 2021 r. oraz  Światowego Dnia AIDS : 1 grudnia 2021 r.

     Kampania "Czy wiesz, że..." została przygotowana przez Krajowe Centrum ds. AIDS w oparciu o wyniki badań społecznych dotyczących wiedzy na temat HIV/AIDS w naszym kraju oraz informacje przekazane przez konsultantów z Poradni Internetowej HIV/AIDS oraz z Telefonu Zaufania HIV/ AIDS.

 

Grupa docelowa: ogół społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem:

 

  1. osób w podziale na wiek:
  • 18–34 lata
  • 35–49 lat
  1. następujących grup:
  • Kobiety w ciąży i ich partnerzy.
  • Osoby dorosłe podejmujące kontakty seksualne bez zabezpieczenia (prezerwatywy) z partnerem, którego status serologiczny jest nieznany – najczęstsza droga przenoszenia HIV na świecie, także w Polsce.
  • Osoby dorosłe, których styl życia związany jest ze zmianą co najmniej jednego partnera seksualnego (np. wejście w nowy związek, zakończenie starego związku, kontakty seksualne także z kimś innym niż aktualny partner w trakcie trwania związku).
  • Osoby zakażone HIV i chore na AIDS oraz ich partnerzy.

 

Cele Kampanii:

 

  1. Zwrócenie uwagi na zagadnienia związane z profilaktyką farmakologiczną HIV/AIDS: PrEP, PEP, profilaktyka wertykalna oraz leczenie antyretrowirusowe (ARV):
  • PrEP – profilaktyka przed narażeniem na zakażenie HIV, czyli stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) u osób niezakażonych w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia HIV drogą kontaktów seksualnych.
  • PEP – profilaktyka po narażeniu na zakażenie HIV (gwałt, przypadkowe zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia, kontakt z krwią osoby zakażonej) polegająca na podaniu leków antyretrowirusowych (ARV) w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia HIV.
  • Profilaktyka wertykalna – zapobieganie przeniesienia zakażenia HIV z zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży, porodu i podczas karmienia piersią. Wykrycie HIV i włączenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) u matki sprawia, że ryzyko zakażenia dziecka jest praktycznie eliminowane.
  • Leczenie antyretrowirusowe (ARV) – dzięki dostępnym lekom antyretrowirusowym (ARV) możliwe jest zahamowanie namnażania się wirusa i niszczenia układu odpornościowego osoby zakażonej. Ilość wirusa (wiremia) w organizmach osób żyjących z HIV, które przyjmują leki ARV zgodnie z zaleceniami lekarza, obniża się do bardzo niskich wartości. Osoby te są również mniej zakaźne dla swoich partnerów.

 

 

  1. Zwiększenie wśród grupy docelowej świadomości, że istnieje możliwość szybkiej diagnostyki:
  • Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV (i innych STIs).
  • Test na HIV – bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo – można wykonać w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) https://aids.gov.pl/pkd/.

 

  1. Rozpropagowanie informacji o:

 

Więcej informacji oraz materiałów związanych z kampanią: https://aids.gov.pl/czywieszze/   

 

 

Źródło: Krajowe Centrum ds. AIDS.

Materiały

PLAKATY GRUDZIEŃ wertykalna
PLAKATY​_GRUDZIEŃ​_wertykalna.jpg 1.80MB
PLAKATY GRUDZIEŃ PrEP
PLAKATY​_GRUDZIEŃ​_PrEP.jpg 1.30MB
PLAKATY GRUDZIEŃ PEP
PLAKATY​_GRUDZIEŃ​_PEP.jpg 1.54MB
PLAKATY GRUDZIEŃ ARV
PLAKATY​_GRUDZIEŃ​_ARV.jpg 1.24MB
{"register":{"columns":[]}}