W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#sanepidbiega Zalety regularnego biegania

01.09.2023

#sanepidbiega Zalety regularnego biegania

Zaczynasz swoją przygodę z bieganiem?  Poniżej przedstawiamy zalety regularnego biegania.

Efekty i zalety biegania można mnożyć i mnożyć! Wiele możesz zyskać biegając regularnie. Oznacza to, że trenując już 3 razy w tygodniu po 30 minut możesz bardzo szybko zauważyć wszystkie poniżej wypisane zalety. Nie tylko od częstotliwości, ale też od twojego wieku, płci, diety, a także od jakości wypoczynku między treningami zależy to, jak szybko zaczną one ciebie dotyczyć i w jakim stopniu. Teraz jednak, przejdźmy do konkretów – największych zalet biegania. ?

  • Spalanie kalorii

To jeden z tych sportów, który przy prawdziwym zaangażowaniu pozwala ci spalić więcej kcal (kalorii) podczas godzinnego treningu, niż inne dyscypliny. Tak więc, godzina: biegu – pozwala spalić 500-800 kcal.

Zaprzyjaźniając się z bieganiem na lata, będziesz zapobiegał powstawaniu otyłości w przyszłości. Ruch motywuje do zdrowego odżywiania jak mało co, oraz jest doskonałym poprawiaczem nastroju – znacznie lepszym niż tabliczka czekolady.

  • Lepszy nastrój/Pożegnanie ze stresem

Bieganiu towarzyszy poprawa samopoczucia i nie bez powodu lekarze od lat polecają aktywność fizyczną w ramach profilaktyki zaburzeń emocjonalnych. Najskuteczniejszy biegowy reset jest wtedy, gdy biegasz z dala od miasta – kontakt z naturą daje ukojenie.

  • Sprawna praca serca i przeciwdziałanie chorobom

Biegając możesz zmniejszyć ryzyko chorób serca, ponieważ bieganie obniża ciśnienie krwi, tętno spoczynkowe, oraz reguluje poziom cholesterolu. Dzięki temu wysiłkowi zapobiegasz powstawaniu: miażdżycy, choroby wieńcowej, cukrzycy typu 2.

Zbyt intensywny wysiłek fizyczny i brak czasu na regenerację obniża odporność. W związku z tym pamiętaj, aby treningi przeplatać odpoczynkiem, dbaj o jakość i ilość snu (7-9h na dobę). W twojej codziennej diecie nie może brakować warzyw i owoców, bogatych w witaminy i mikroelementy.

  • mocny organizm

Od biegania, twoje kości, stawy, ścięgna i mięśnie stają się silniejsze, bo trening biegowy należy do tych ,podczas którego zasadniczo pracuje całe ciało: nogi, pośladki, brzuch, ramiona. Dodatkowo należy uzupełnić biegi ćwiczeniami wzmacniającymi co spotęguje efekty.  Do kompletu, sięgaj po żywność bogatą w wapń oraz dbaj o poziom witaminy D. U osób dojrzałych, bieganie zapobiega osteoporozie (choroba szkieletu prowadzącą do złamań kości, które mogą wystąpić nawet po niewielkim urazie) i sarkopenii (choroba mięśni charakteryzująca się głównie spadkiem siły mięśniowej).

  • Lepszy sen

Organizm po treningu musi mieć czas, aby się uspokoić i odpocząć. Na treningowym „rozkręceniu”  nie da się zasnąć – mózg i mięśnie są pobudzone hormonami. Dlatego pamiętaj żeby intensywnie biegać nie później niż 3 godziny przed snem, potem pozostaje już tylko lekki jogging.

  • Kształtowanie swojego charakteru

Ci najbardziej wytrwali biegają również w deszczu, czy podczas mrozu. W ten sposób kształtują swój charakter i determinację, a o tym, że wytrwałość jest kluczem do sukcesu w każdej dziedzinie przekonują wszyscy coache motywacyjni.

  • Nauka organizacji czasu

Im bardziej pokochasz tę aktywność fizyczną, tym łatwiej będzie ci ułożyć swój plan dnia i tygodnia, by znaleźć czas na to, co lubisz i co przynosi tyle korzyści dla twojego zdrowia.

  • Co daje bieganie w sferze diety

Siła będzie ci potrzebna. Będziesz chciał gromadzić energię do kolejnych biegów, oraz odpowiednio odżywiać organizm, by umożliwić mu sprawną regenerację. Świadomie poszukasz jej w żywności, a zdrowa dieta biegacza pozwoli na osiąganie coraz lepszych wyników. Na pewno poprawi samopoczucie i sylwetkę.

{"register":{"columns":[]}}