W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy dzień bez tytoniu 31.05.2021 r.

01.06.2021

Światowy Dzień Bez Tytoniu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ustanowiła 31 maja  Światowym Dniem bez Tytoniu. Święto to ma na celu zwrócenie uwagi na powszechność nałogu palenia oraz jego negatywne skutki zdrowotne.

Co roku  WHO proponuje  hasło, którym nakłania społeczeństwa do zwrócenia uwagi  na zdrowotne, społeczne i ekonomiczne skutki palenia papierosów. Tegoroczne hasło to: 

 

„Zobowiąż się do rzucenia palenia”

Pandemia COVID-19 doprowadziła do tego, że miliony użytkowników tytoniu mówi, że chcą rzucić palenie.

Naukowcy są zgodni – zarówno osoby palące papierosy, jak i wapujące (używające papierosów elektronicznych i innych nowatorskich wyrobów tytoniowych - typu „jool”, „vype”, „iqos”), znacznie ciężej przechodzą infekcję koronawirusem.  Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą cięższego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących. W opinii ekspertów pandemia COVID-19 to doskonały moment na rzucenie palenia.

 

 Zobowiązanie do rzucenia palenia znajdziesz tutaj:

https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/world-no-tobacco-day-2021&prev=search&pto=aue

Rzucenie palenia jest wielkim wyzwaniem. WHO wraz z partnerami zapewni ludziom narzędzia i zasoby potrzebne do podjęcia udanej próby rzucenia palenia.

 

Profilaktyka antynikotynowa

 Mając na uwadze dobro palaczy zarówno tych nałogowych, jak i biernych – Ministerstwo Zdrowia prowadzi kampanię społeczną realizowaną w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Jej celem jest obniżenie zachorowalności na choroby nowotworowe przez edukację zdrowotną, promocję zdrowia i profilaktykę, w tym kształtowanie świadomości prozdrowotnej i propagowanie zdrowego stylu życia.
Więcej na temat kampanii przeczytasz na stronie planujedlugiezycie.pl.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}