W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KRZTUSIEC – wzrost zachorowań

26.03.2024

Krztusiec

Czym jest krztusiec?

Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego o charakterze nawracającym, która łatwo szerzy się z osoby na osobę drogą powietrzno-kropelkową poprzez kropelki wytwarzane podczas kaszlu, kichania, mówienia itp.

Objawy:

Objawy pojawiają się ok. 7-10 dni po zakażeniu i są to - gorączka, katar i łagodny kaszel stopniowo przekształcający się w kaszel napadowy, który utrzymuje się nawet do 2-4 tygodni, a określony został jako typowy objaw tej choroby. U niemowląt napad kaszlu może zakończyć się całkowitym bezdechem lub drgawkami, złamaniami żeber, dlatego krztusiec opisywany jest jako najbardziej niebezpieczna choroba dla tej grupy wiekowej. U młodzieży i osób dorosłych przebieg zachorowania jest zwykle łagodniejszy, co powoduje, że postawienie prawidłowej diagnozy może być utrudnione.

Rozpoznanie:

Rozpoznanie krztuśca jako przyczyny długotrwałego, napadowego kaszlu jest możliwe w drodze badań serologicznych po uprzednim wykluczeniu innych przyczyn napadowego kaszlu (np. gruźlica, astma). Przeprowadzenie prawidłowej diagnostyki w kierunku krztuśca, w oparciu o aktualną definicję przypadku, jest bardzo istotne.

Zapobieganie:

Najlepszym sposobem zapobiegania krztuścowi są szczepienia. Szczepionka przeciwko krztuścowi podawana jest w większości krajów w połączeniu z antygenami błoniczym i tężcowym. W Polsce szczegółowe wskazania dotyczące stosowania poszczególnych szczepionek, w tym przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, określane są corocznie w Programie Szczepień Ochronnych.

Wzrost zachorowań:

Na podstawie meldunków epidemiologicznych do końca grudnia 2023 r. zarejestrowano 927 przypadków czyli niemal 3 razy więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedzającego. Ponad połowa przypadków, według danych pozyskanych odrębnie z NIZP PZH-PIB, dotyczyła osób poniżej 18 r. ż., a w świetle pozyskanych danych epidemiologicznych zaobserwowano mniejszy odsetek dzieci zaszczepionych przeciw krztuścowi zgodnie z wymaganiami Programu Szczepień Ochronnych. W okresie od 1.01.2024 r. do 15.03.2024 r. zarejestrowano 462 przypadki krztuśca. Dla porównania w analogicznym okresie 2023 r. stwierdzono 188 przypadków zachorowań.

{"register":{"columns":[]}}