W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Podstawowe informacje

​Nasza misja

Poprzez sprawowanie zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego w zakresie zdrowia publicznego promujemy zdrowy i bezpieczny styl życia. Nadzorujemy bezpieczeństwo żywności i żywienia oraz bezpieczeństwo zdrowotne wody. Zapobiegamy powstawaniu chorób, szczególnie chorób zakaźnych i zawodowych wśród mieszkańców powiatu wieruszowskiego.

​Państwowa Inspekcja Sanitarna

Zgodnie z Ustawą z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej powołana jest ona do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami:

  1. higieny środowiska,

  2. higieny pracy w zakładach pracy,

  3. higieny radiacyjnej,

  4. higieny procesów nauczania i wychowania,

  5. higieny wypoczynku i rekreacji,

  6. zdrowotnymi żywności, żywienia i produktów kosmetycznych,

  7. higieniczno-sanitarnymi, jakie powinien spełniać personel medyczny, sprzęt oraz pomieszczenia, w których są udzielane świadczenia zdrowotne

w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, zapobiegania powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i zawodowych.

Wykonywanie powyższych zadań polega na sprawowaniu zapobiegawczego i bieżącego nadzoru sanitarnego oraz prowadzeniu działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej w zakresie chorób zakaźnych i innych chorób powodowanych warunkami środowiska, a także na prowadzeniu działalności oświatowo-zdrowotnej.

Organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej są:

  • Główny Inspektor Sanitarny jako centralny organ administracji rządowej;

  • państwowy wojewódzki inspektor sanitarny jako organ rządowej administracji zespolonej w województwie; 

  • państwowy powiatowy inspektor sanitarny jako organ rządowej administracji zespolonej w województwie;

  • państwowy graniczny inspektor sanitarny dla obszarów przejść granicznych drogowych, kolejowych, lotniczych, rzecznych i morskich, portów lotniczych i morskich oraz jednostek pływających na obszarze wód terytorialnych.

Państwowa Inspekcja Sanitarna podlega ministrowi właściwemu do spraw zdrowia. Główny Inspektor Sanitarny wykonuje zadania przy pomocy Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Państwowy wojewódzki, państwowy powiatowy i państwowy graniczny inspektor sanitarny kierują działalnością odpowiednio wojewódzkiej, powiatowej i granicznej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Państwowa Inspekcja Sanitarna finansowana jest z budżetu państwa.

{"register":{"columns":[]}}