W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

KRZTUSIEC

04.04.2024

W Polsce obserwowana jest wzrastająca liczba raportowanych przypadków krztuśca.

Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego o charakterze nawracającym, która łatwo szerzy się z osoby na osobę drogą powietrzno-kropelkową poprzez kropelki wytwarzane podczas kaszlu, kichania, mówienia itp. Objawy pojawiają się ok. 7-10 dni po zakażeniu i są to – gorączka, katar i łagodny kaszel stopniowo przekształcający się w kaszel napadowy, który utrzymuje się na nawet do 2 – 4 tygodni, a określony został jako typowy objaw tej choroby. U niemowląt napad kaszlu może zakończyć się całkowitym bezdechem lub drgawkami, złamaniami żeber, dlatego krztusiec opisywany jest jako najbardziej niebezpieczna choroba dla tej grupy wiekowej. U młodzieży i osób dorosłych przebieg zachorowania jest zwykle łagodniejszy, co powoduje, że postawienie prawidłowej diagnozy może być utrudnione.

Najlepszym sposobem zapobiegania krztuścowi są szczepienia. Szczepionka przeciwko krztuścowi podawana jest w większości krajów w połączeniu z antygenami błoniczymi i tężcowymi. W Polsce szczegółowe wskazania dotyczące stosowania poszczególnych szczepionek, w tym przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, określane są corocznie w Programie Szczepień Ochronnych.

{"register":{"columns":[]}}