W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

po lewej stronie duża wstążeczka seledynowo-zielona skrzyżowane końce, a u góry kształt serduszka, obo wstążeczki logotyp portalu internetowego www.szczepienia.pzh.gov.pl po prawej stronie na seledynowo-zielonym tle ikony mikroskopu, szczepionek, dziewczynki i chłopca, poniżej na różowo wpisana data 22.01. - 28.01.2024 i na granatowo napis Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Na dole na białym pasku logotypy Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny Państwowego Instytutu Badawczego oraz Narodowego Programu Zdrowia.

22-28 stycznia 2024 roku przypada Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Styczeń jest miesiącem dedykowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) zagadnieniu eliminacji raka szyjki macicy u kobiet na świecie. Tegorocznym motywem przewodnim inicjatywy światowej, także Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem Szyjki Macicy są trzy kluczowe elementy profilaktyki:

•    zdobądź informacje; z wiarygodnych źródeł, dopytaj Lekarza, bądź świadoma czynników ryzyka i działaj, aby zapobiegać rozwojowi raka szyjki macicy i innych nowotworów,
•    zaszczep się przeciw HPV, zadbaj o zaszczepienie swojej nastoletniej córki i nastoletniego syna,
•    badaj się! regularnie wykonuj cytologię.
Jeszcze jedna, bardzo ważna zasada - przypomnij o tym również swojej przyjaciółce!

Rak szyjki macicy (>99% przypadków) powiązany jest z zakażeniem onkogennymi typami ludzkiego wirusa brodawczaka (HPV). HPV należy do najważniejszych czynników zakaźnych o właściwościach onkogennych, czyli zdolnych do transformacji nowotworowej komórek i wywołania raka.

Od 2023 roku, zgodnie z Narodową Strategią Onkologiczną, wprowadzono w Polsce do Programu Szczepień Ochronnych (PSO), tzw. kalendarza szczepień, zalecane, bezpłatne, finansowane z budżetu państwa szczepienia nastolatków przeciw HPV, dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat. To bardzo ważna strategia pierwszorzędowej profilaktyki wszystkich nowotworów, których czynnikiem sprawczym jest HPV.

Jak zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV? Wystarczy umówić wizytę:
•    w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) – sprawdź listę placówek, które prowadzą szczepienia tutaj https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/szczepienie-ktore-chroni-przed-rakiem#mapaHPV
•    przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP)
•    przez infolinię dostępną pod numerem telefonu +48 800 100 101 w godzinach 8.00 – 18.00

Więcej informacji o szczepieniach przeciw HPV znajdą Państwo na stronie portalu Szczepienia.info Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny
https://szczepienia.pzh.gov.pl/europejski-tydzien-walki-z-rakiem-szyjki-macicy-w-2024-roku/

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}