W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Meningokoki

23.02.2022

W związku z wystąpieniem inwazyjnego zakażenia Neisseria meningitidis na terenie powiatu łomżyńskiego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie zachęca do szczepień ochronnych przeciwko meningokokom.

zdjęcie przedstawia meningokoki

https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/01/IChM-i-profilaktyka-Infografika-01.2020.png 

Inwazyjna choroba meningokokowa (IChM) charakteryzuje się dynamicznym i nieprzewidywalnym przebiegiem. Choroba może rozwinąć się nawet w ciągu 24 godzin doprowadzając do zgonu wcześniej zupełnie zdrowe osoby. Większość ciężkich zakażeń meningokokowych wywołują te bakterie meningokoków, które należą do serogrup A, B, C, Y i W135. Pierwsze objawy IChM mogą przypominać przeziębienie i grypę, dlatego jest ona trudna do rozpoznania. Może wystąpić: gorączka, nudności i wymioty, brak apetytu, rozdrażnienie, ból brzucha, biegunka i objawy infekcji dróg oddechowych.

Charakterystycznym, ale nie zawsze obecnym objawem IChM jest wysypka wyborczynowa, nie blednąca pod wpływem nacisku. To sygnał alarmowy, świadczący o tym, że chory powinien jak najszybciej trafić do szpitala.

Obecnie najlepszą metodą zapobiegania zakażeniom meningokokowym są SZCZEPIENIA OCHRONNE.  Szczepionka przeznaczona jest głównie do zaszczepienia dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli i młodzieży poza Programem Szczepień Ochronnych.

Dostępne są skoniugowane szczepionki przeciw meningokokom monowalentne lub wielowalentne oraz szczepionki białkowe przeciw serogrupie B. Szczepienia zalecane są osobom z grup ryzyka wystąpienia IChM, a więc niemowlętom, młodzieży i młodym dorosłym, osobom z niedoborami odporności oraz podróżującym do krajów zwiększonego ryzyka zakażeń meningokokowych. Skoniugowane szczepionki zawierają oczyszczone polisacharydy i skoniugowane białka, i można je podawać dzieciom od 2 mies. życia.

https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2021/02/Dla-kogo-zalecane-sa-szczepeinia-pzreciw-meningokokom.png

W myśl polskiego przysłowia ,,lepiej zapobiegać niż leczyć” Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie przypomina, że szczepienia są dużo tańszą alternatywą niż leczenie powikłań.

Źródło: https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/meningokoki/, https://www.szczepienia.pl/informacje-o-chorobach-zakaznych/choroby-wywolywane-przez-meningokoki/, https://www.gov.pl/web/gis/meningokoki

{"register":{"columns":[]}}