W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Profilaktyka grypy

16.01.2023

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zambrowie przesyła informację dotyczącą ,,Profilaktyki grypy”. Grypa to zespół objawów klinicznych związanych z ostrym zakażeniem układu oddechowego przez wirusa grypy. Jest chorobą zakaźną przenoszącą się głównie drogą kropelkową, przez kontakt bezpośredni lub ze skażoną powierzchnią. Choroba jest bardzo zaraźliwa, jedna chora osoba dorosła zaraża średnio 4 osoby. Grypa objawia się nagłym zachorowaniem, wysoką gorączką powyżej 38°C, dreszczami oraz bólami głowy i mięśni. Ciężki przebieg choroby może prowadzić do groźnych powikłań tj. zapalenia płuc i oskrzeli, zapalenia ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia. 

Profilaktyka grypy

Wyróżnia się cztery typy wirusów grypy: A, który dzieli się na podtypy A/H1N1/ , A/H3N2/ , A/H2N2/ i inne oraz B,C i D. Zachorowania na grypę u ludzi wywołują typy A i B, które podlegają częstej zmienności antygenowej (przy czym zmiany typu A zachodzą znacznie szybciej niż typu B) powodując powstanie nowych wariantów wirusa. To właśnie one są odpowiedzialne za występowanie sezonowych epidemii i wymuszają coroczne zmiany składu szczepionki. Zakażenia wirusami grypy typu C mają zwykle charakter bezobjawowy, natomiast wirus grypy typu D wywołuje zakażenia bydła. 

Grypa jest jedną z najczęściej występujących wirusowych chorób zakaźnych i istotną przyczyną zachorowań oraz zgonów w wielu regionach świata, także w Polsce. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku na grypę:  

  • choruje od 330 mln do 1,76 mld ludzi,  

  • 3-5 mln osób cierpi z powodu jej ostrych objawów,  

  • umiera od 500 tys. do miliona osób. 

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Są one szczególnie ważne dla osób o wysokim ryzyku wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, a także dla ludzi z otoczenia osób z grupy wysokiego ryzyka oraz ich opiekunów. WHO zaleca szczepienia przeciwko grypie sezonowej: 

ze wskazań klinicznych i indywidualnych: 

- osobom po transplantacji narządów, 

- przewlekle chorym dzieciom (od ukończenia 6 miesiąca życia) i dorosłym 

- osobom w stanach obniżonej odporności, 

 -  dzieciom z grup ryzyka od ukończenia 6 miesiąca życia do 18 roku życia, 

 -  dzieciom z wadami wrodzonymi serca, 

 -  kobietom w ciąży lub planującym ciążę. 

b) ze wskazań epidemiologicznych wszystkim osobom od ukończenia 6 miesiąca życia, a w szczególności: 

- zdrowym dzieciom w wieku od ukończenia 6 miesiąca życia do 18 roku życia, 

-  osobom w wieku powyżej 55 lat 

-  osobom mającym bliski kontakt zawodowy lub rodzinny z dziećmi w wieku poniżej 6 miesiąca życia oraz z osobami w wieku podeszłym lub przewlekle chorymi, 

-  pracownikom ochrony zdrowia (personel medyczny, niezależnie od posiadanej specjalizacji oraz personel administracyjny), szkół, handlu, transportu, 

- pensjonariuszom domów spokojnej starości. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało jak będą prowadzone szczepienia przeciw grypie w sezonie 2022/2023. Pacjenci, mogą skorzystać z częściowej lub całkowitej refundacji szczepionki oraz bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie w placówkach medycznych oraz aptekach zgłoszonych do Narodowego Funduszu Zdrowia. W procesie zaszczepienia kluczowe są recepty, które mogą być wystawione wyłącznie przez lekarzy. To od nich realnie zależy poziom wyszczepialności pacjentów, dla których szczepienie może być interwencją ratującą zdrowie, a nawet życie. 

  • W zależności od preparatu szczepionkę bezpłatnie mogą uzyskać: 

- kobiety w ciąży, 

- osoby w wieku powyżej 75 lat. 

  • Z refundacji szczepionki w wysokości 50% mogą skorzystać:  

- dzieci w wieku od 6 miesiąca do 18 roku życia, 

- osoby w wieku 18 – 65 lat z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy, 

- osoby w wieku od 65 lat do 75 lat.  

Podstawowe zasady higieny osobistej w zapobieganiu zakażeniu wirusem grypy: 
- higiena kaszlu (zasłanianie nosa i ust chusteczką higieniczną podczas kichania i kaszlu), 
- używanie jednorazowych chusteczek higienicznych i wyrzucanie ich do kosza natychmiast po użyciu, 
- bezwzględne przestrzeganie higieny rąk (częste mycie rąk wodą z mydłem), 
- częste i dokładne wietrzenie pomieszczeń, 
- unikanie kontaktów z osobami zakażonymi. 

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami informacyjnymi o grypie dostępnymi na stronie internetowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy https://opzg.pl/  

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}