W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1 grudnia Światowy Dzień AIDS

O potrzebie ustanowienia Światowego Dnia AIDS po raz pierwszy wspomniał w sierpniu 1987 James W. Bunn i Thomas Netter, pracownicy Globalnego Programu ds. AIDS w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Genewie. Swoją ideę przedstawili dr. Jonathanowi Mann, ówczesnemu dyrektorowi Globalnego Programu ds. AIDS (obecnie UNAIDS). Pierwszy raz Światowy Dzień AIDS obchodzony był 1 grudnia 1988. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie. Aby ten wyjątkowy dzień co roku był sukcesem, nad jego koncepcją przez cały rok pracuje wielu ludzi.

Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS STOP AIDS 2023

Symbolem obchodów Światowego Dnia AIDS jest Czerwona Kokardka, jako znak solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, a w strefie publicznej przypomina i uświadamia, że osoby te, są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, z możliwością życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając jednocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

Kampania odbywa się zawsze pod parasolowym hasłem. Dodatkowo co roku zmienia się jej szczególne przesłanie, mające na celu zwrócenie uwagi światowej społeczności na różne aspekty epidemii. W roku 2023 przesłaniem jest „LET COMMUNITIES LEAD!”. Słowa Dyrektora UNAIDS najlepiej tłumaczą tegoroczne hasło kampanii:

Aby podążać ścieżką, która położy kres AIDS, świat musi pozwolić społeczeństwu przewodzić”.

Przesłaniem jest wezwanie do działania przez zapewnienie społeczeństwu dostępu do jak najlepszej opieki medycznej oraz pokonanie barier, jaką stanowią uprzedzenia, brak informacji oraz dyskryminacja.  Jeśli te przeszkody zostaną usunięte, przez wsparcie organizacji rządowych, społeczność będzie mogła nadać jeszcze większy rozgłos globalnej reakcji na HIV i doprowadzić do końca AIDS.

Jedną z instytucji podejmujących tematykę jest Krajowe Centrum ds. AIDS, która realizuje skoordynowane działania dotyczące profilaktyki zakażeń wirusem HIV, aby przypominać, że problem jest ciągle aktualny w związku z stale rosnącą ilością zachorowań. Do najważniejszych celów ww. organizacji należy m.in.:

  • znaczne ograniczenie liczby nowych zakażeń,
  • zapewnienie najwyższej jakości świadczeń mających na celu zapobieganie HIV,
  • wyedukowanie społeczeństwa oraz wykształcenie tolerancji dla osób zakażonych,
  • osiągniecie wiodącej pozycji wśród krajów regionu Europy Środkowej i Wschodniej w kwestii rozwiązań systemowych i skutecznego zwalczania epidemii AIDS,
  • powszechne poszanowanie praw człowieka.

Dane epidemiologiczne według Krajowego Centrum ds. AIDS, informują, iż, rok 2022 z 2384 nowo wykrytymi zakażeniami HIV był rekordowy w historii Polski. Był, ale już nie jest, bo bieżący rok zamknie się wyższą liczbą. Tylko do połowy listopada zgłoszono 2590 zakażeń. Ile ostateczne będzie ich na koniec roku? W roku 2022 - 22 osoby zmarły na AIDS.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Zgorzelcu corocznie angażuje się w działania profilaktyczne AIDS. W roku 2023 przeprowadziła Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS STOP AIDS, zorganizowany dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych z powiatu zgorzeleckiego, który odbył się 19 kwietnia 2023 r.  w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu, ul. Francuska nr 6. W związku z szerokim charakterem Kampanii działania edukacyjne będą kontynuowane do końca roku 2023.

 

Źródła i więcej:

https://aids.gov.pl/aktualnosci/

https://www.unaids.org/en/2023-world-aids-day

https://www.who.int/campaigns/world-aids-day/world-aids-day-2023

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}