W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Idealny tornister

01.10.2023

Tornister stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia. Jego waga, odpowiednie dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa.

Tornister

Właściwie dobrany tornister korzystnie wpływa na kształtowanie prawidłowej postawy ciała u dzieci i młodzieży. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, opierającymi się na wynikach badań WHO, waga tornistra nie powinna przekraczać od 10 do 15% masy ciała ucznia.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Tornister powinien posiadać, miękkie, szerokie oraz regulowane szelki, dobrze jeśli dodatkowo posiada zapięcie spinające te szelki.

Tornister powinien posiadać ergonomiczną oraz usztywnioną tylną ściankę, która powinna przylegać bezpośrednio do pleców.

Ważne, aby cięższe rzeczy umieszczać na dnie, a lżejsze wyżej.

Tornister powinien być zawsze noszony na obu ramionach, a jego dolna krawędź powinna znajdować się na wysokości bioder.

Źle dobrany tornister sprzyja powstawaniu wad postawy, skrzywienia kręgosłupa oraz przeciążeniu stawów.

Dbając o profilaktykę wad postawy – sprawdzajmy i edukujmy w zakresie wagi tornistrów szkolnych uczniów, ale również w zakresie:

  - dostosowania mebli szkolnych do wymagań ergonomii,

  - organizacji miejsc na pozostawienie w szkole podręczników i przyborów szkolnych

Wojna w Ukrainie bardzo silnie dotknęła dzieci ukraińskie, które przybyły do Polski i podjęły naukę w placówkach edukacyjnych. Podejmowane są starania na rzecz zapewnienia  bezpieczeństwa i dobrego poziomu edukacji dzieciom i młodzieży z Ukrainy.

Materiały

https://www.gov.pl/web/gis/zalecenia-dotyczace-tornistrow-szkolnych
{"register":{"columns":[]}}