W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Będzie jeszcze więcej patroli w rezerwacie przyrody Zadni Gaj i na Górze Tuł. Przyrodnicy mówią dość rozjeżdżaniu tych terenów przez crossowców!

Dewastacja obszarów chronionych – rezerwatu przyrody Zadni Gaj oraz użytku ekologicznego Góra Tuł – trwa nie od dziś. Motocykliści crossowi za nic mają zakazy obowiązujące na tych terenach i rozjeżdżają cenne przyrodniczo obszary, powodując ogromne straty dla środowiska. Przyrodnicy z RDOŚ Katowice łączą siły z policją i strażą leśną, intensyfikując patrole na tych obszarach.

Ślady przejazdu przez łąkę

Motocrossowcy poruszając się po obszarach chronionych, nie tylko trwale niszczą przyrodę, ale stwarzają też zagrożenie dla pieszych spacerujących w sąsiedztwie. W wyniku przejazdu pojazdów mechanicznych zniszczeniu ulegają rośliny objęte ochroną gatunkową tj. czosnek niedźwiedzi Allium ursinum, lilia złotogłów Lilium martagon, pierwiosnek wyniosły Primula elatior.

Wjazd do lasu pojazdami silnikowymi jest nielegalny. To samo dotyczy rezerwatów przyrody – Zadni Gaj w Goleszowie jest rezerwatem nieudostępnionym do ruchu turystycznego, co oznacza, że obowiązuje tam całoroczny i bezwzględny zakaz wstępu, również pieszych. Ponadto Beskidy to obszar, gdzie żyją duże drapieżniki, objęte ochroną gatunkową tj. niedźwiedź brunatny, ryś i wilk – huk silników i zanieczyszczanie spalinami, niepokoją i przepłaszają zwierzęta, w tym ptaki.

- Ten nielegalny proceder jest trudny do uchwycenia i zwalczania. Środki przeciwdziałające nielegalnym rajdom m.in. w postaci grodzenia ścieżek przejazdów drewnem, nie zawsze są skuteczne – grodzenia są omijane i obok tworzone są nowe trasy. Samych crossowców ciężko jest złapać na gorącym uczynku. Dlatego kluczowa jest współpraca podmiotów nadzorujących i zarządzających tym terenem – Nadleśnictwo Ustroń, Komenda Policji w Cieszynie, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oraz Gmina Goleszów. Tylko wspólne i wzmożone działania mogą dać pożądany efekt – podkreśla Z-ca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i  Regionalny Konserwator Przyrody

Zadni Gaj i Góra Tuł - obszary chronione

Rezerwat przyrody Zadni Gaj i użytek ekologiczny Góra Tuł położone są w obszarze Natura 2000 Beskid Śląski oraz w otulinie Parku Krajobrazowego Beskid Śląski.

Rezerwat Zadni Gaj został utworzony w 1957 r. w celu ochrony stanowisk cisa pospolitego. Natomiast Tuł to niewysoki szczyt, sięgający 621 m n.p.m., będący przedłużeniem Pasma Czantorii. W 2007 r. w celu zachowania różnorodności biologicznej utworzono tu użytek ekologiczny chroniący łąki storczykowe.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}