W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mały żuk - wielki bohater lasu

Choć łatwo je zauważyć na ścieżce, są niepozorne. Leśne żuki – odgrywają bardzo ważną rolę w przyrodzie. I wbrew pozorem, chodzi nie tylko o odżywianie się odchodami innych leśnych zwierząt. 

Żuk leśny (czarny, błyszczący chrabąszcz), na ptasim piórze, obok małe różowe kwiaty

Żuki, leśne chrząszcze o pięknej, metalicznie czarnej brawie, odżywiają się przede wszystkim szczątkami roślin. Nadmiar pokarmu zakopują w podziemnych tunelach, robiąc zapasy dla siebie i swoich larw. Jeden żuk potrafi zakopać pokarm o wadze 500 razy większej niż sam waży. Żuki kopiąc norki, zakopując szczątki, poprawiają jakość gleby i nawożą ją. Dlatego żuki są często uznawane za sprzymierzeńców leśników w utrzymywaniu lasu.

Ze względu na ciągłe wędrówki, które prowadzą, chrząszcze leśne giną często pod kołami samochodów, rowerów i pod butami turystów. Bardzo niebezpieczną pułapką są dla nich również pozostawiane w lesie puszki i butelki, które bardzo silnie wabią je do środka i stanowią dla nich śmiertelną pułapkę.

Zamieszczony poniżej film pokazuje, że już jedna pozostawiona butelka może być grobem dla kilkudziesięciu chrząszczy. Dlatego apelujemy do wszystkich odwiedzających lasy, o zabieranie ze sobą wszelkich odpadów, w tym butelek, puszek i innych opakowań, nie tylko swoich własnych, ale również tych przyniesionych przez innych, nie zawsze odpowiedzialnych, ludzi. 
 
 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}