W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nie strasz rysia – ekologiczne zasady outdoorowych imprez integracyjnych i surwiwalu

Jura Krakowsko-Częstochowska, Beskid Śląski i Żywiecki, ale także lasy i parki – informacje o zniszczeniach spowodowanych przez czterokołowce do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach napływają ze wszystkich stron województwa.

Ofiarą eskapad miłośników ekstremalnych rozrywek pada nie tylko szeroko rozumiana przyroda. Spokój mieszkańców Beskidów i Jury zakłócany jest w zasadzie przez cały rok, ponieważ zimą quady zastępowane są przez skutery śnieżne. Także niejeden turysta czy spacerowicz miał wątpliwą przyjemność spotkania z pędzącym pojazdem na wąskich, leśnych drogach. 

Dodatkowo okres od wiosny do jesieni to czas, kiedy licznie organizowanych imprez integracyjnych. Coraz więcej firm organizujących tego typu wydarzenia ma w swojej ofercie właśnie przejażdżki quadami czy samochodami terenowymi.  Niektóre z nich bez skrupułów reklamują je, jako fantastyczny sposób na dotarcie do niedostępnych zakątków dzikiej przyrody.  Zleceniodawcy często nie są świadomi, że podczas takich wypraw ich pracownicy po prostu łamią prawo. Dla tych, którzy chcą tego uniknąć Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” oraz katowicki RDOŚ przygotowali swego rodzaju poradnik. Zawiera on wskazówki pozwalające wybrać taką ofertę, która nie narazi uczestników imprezy na nieoczekiwane nieprzyjemności.

„Nie strasz rysia”

Zadbaj o proekologiczny wizerunek Twojej firmy

Wizerunek Twojej firmy zależy także od tego, w jaki sposób traktujesz przyrodę! Z całą pewnością klienci nie zaufają firmie, której pracownicy, w trakcie imprez integracyjnych płoszą dzikie zwierzęta lub budzą je z zimowego snu, niszczą zagrożone wyginięciem rośliny lub bezprawnie poruszają się po obszarach chronionych. Dobra marka Twojej firmy to rzecz bezcenna. Dlatego warto postarać się o jej pozytywne postrzeganie także w czasie integracji i wypoczynku Twoich pracowników. Niech Twoja firma będzie przykładem proekologicznych rozwiązań i wzorem do naśladowania! To nie jest trudne! Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad.

Zanim wybierzesz którąś z imprez integracyjnych oferowanych przez liczne firmy, sprawdź dokładnie, jakie atrakcje są proponowane dla Twoich pracowników oraz gdzie ta impreza ma się odbyć.

  1. Jeśli wśród atrakcji proponowana jest jazda samochodami terenowymi, quadami, motocyklami czy skuterami śnieżnymi na obszarach, które nie są specjalnie przeznaczone do tego celu - zażądaj od organizatora imprezy okazania odpowiedniego zezwolenia na jazdę w takim terenie. Zgodę na jazdę w terenie musi wyrazić zarządca terenu.  Brak takiego zezwolenia może zakończyć imprezę interwencją straży leśnej, parkowej lub Policji. Pamiętaj jednak, że  poruszanie się pojazdami silnikowymi nawet po "zwykłym" lesie jest zabronione z mocy prawa i nawet zarządca terenu, czyli na przykład odpowiedni nadleśniczy, nie może zezwolić na jazdę pojazdem silnikowym w terenie leśnym.
  2. Nie zgadzaj się na jazdę off-road korytami rzek i potoków. To szczególne barbarzyństwo, powoduje zanieczyszczanie wody paliwem i smarami.
  3. Nie zgadzaj się na przeprowadzenie imprezy, która ma w programie jazdę off-road pojazdami silnikowymi lub też elementy survivalu, w obszarach chronionych – rezerwatach, parkach narodowych, krajobrazowych, obszarach Natura 2000 itd.
  4. Jeśli impreza zawiera gry terenowe, paintball lub survival na terenach leśnych, zażądaj od organizatora uzgodnień z zarządcą terenu, czyli właścicielem, nadleśniczym, Dyrektorem Parku, Dyrektorem RDOŚ itp.
  5. Nie zgadzaj się na używane fajerwerków, broni oraz urządzeń emitujących głośną muzykę podczas imprezy odbywającej się wewnątrz lasu lub na jego obrzeżach. Fajerwerki i inne głośne dźwięki wywołują panikę u wszystkich dzikich zwierząt, podobnie jak u psów i kotów;
  6.  Podczas zajęć integracyjnych na świeżym powietrzu nie akceptuj niszczenia zieleni oraz pozostawiania śmieci i odpadków żywności, a także wszelkich trwałych śladów i konstrukcji. Pamiętaj, że najsmaczniejsza kiełbasa z grilla lub pachnąca jedzeniem torebka foliowa może poważnie zaszkodzić dzikim zwierzętom, a kosze w lesie są chętnie przez nie przeszukiwane;
  7. Podczas wszelkich wypraw po terenach leśnych nie akceptuj wchodzenia do stref ochronnych wokół miejsc rozrodu i hibernacji chronionych gatunków zwierząt, natomiast w obszarach chronionych przestrzegaj obowiązujących tam zasad.
  8. Nie akceptuj eksploracji jaskiń lub fortyfikacji, szczególnie zimą, gdy są one miejscem hibernacji ściśle chronionych nietoperzy. Jeśli w programie jest zwiedzanie takich obiektów w okresie letnim - sprawdź w odpowiedniej regionalnej dyrekcji ochrony środowiska, czy są one udostępnione do masowej turystyki. Nie zgadzaj się na wykorzystywanie pochodni oraz otwartego ognia podczas wypraw ani na pozostawianie znaków i innych śladów na ścianach jaskiń i fortyfikacji.
  9. Nie akceptuj palenia ognisk poza wyznaczonymi do tego miejscami. Pamiętaj, że organizowane w lesie nocne ogniska ze śpiewami płoszą zwierzęta, których aktywność zaczyna się po zmroku. Latem mają one zaledwie 3-5 godzin na znalezienie pokarmu! Nie pozwól, by głodowały tylko dlatego, że Ty i Twoi pracownicy chcecie się zintegrować.
  10. Przedkładaj przyjazne środowisku formy spędzania czasu takie jak: piesze wędrówki, wyprawy rowerowe, narty biegowe lub spływy kajakowe nad hałaśliwe quady, motocykle crossowe, skutery śnieżne, samochody terenowe i motorówki.
{"register":{"columns":[]}}