W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przyrodniczki usuwały w Łężczoku nawłoć kanadyjską

Przedstawicielki Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 wykonały zabieg eliminacji z płatów siedliska ziołorośla nadrzeczne (Convolvuletalia sepium) (6430) inwazyjnych gatunków obcych (IGO). Działanie zostało przeprowadzone na obszarze Natura 2000 Stawy Łężczok i w rezerwacie przyrody Łężczok.

Cztery kobiety stojące na tle stawu, przed nimi worki wypełnione roślinami

W ramach prac ręcznie usunięto stanowiska nawłoci kanadyjskiej (Solidago canadensis). Działanie przeprowadzone zostało w ramach realizacji założeń planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 i rezerwatu przyrody.

Nawłoć kanadyjska to gatunek sprowadzony do Europy i później do Polski jako roślina ozdobna. Nawłoć ta jest silnie konkurencyjna w stosunku do rodzimych gatunków roślin i w porównaniu z nimi charakteryzuje się większą dynamiką wzrostu, a także zdolnością do lepszego wykorzystania istniejących zasobów siedliskowych. Tworząc gęste i zwarte płaty hamuje kiełkowanie i wzrost innych gatunków roślin, przez co powoduje spadek różnorodności biologicznej wśród roślin naczyniowych. Ponadto oddziaływanie konkurencyjne nawłoci kanadyjskiej na łąkowe gatunki rodzime polega na odciąganiu od nich zapylaczy.

Zwalczanie inwazyjnych gatunków obcych jest jednym z najistotniejszych, bieżących wyzwań ochrony przyrody i jest szczególnie ważne w kontekście zabezpieczenia takich terenów jak rezerwaty przyrody czy obszary Natura 2000.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}