W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ptasia Beczka

Sztuczna wyspa dla ptaków na Zbiorniku Goczałkowickim otrzymała oficjalną nazwę. W porozumieniu z ornitologami prowadzącymi na wyspie monitoring i badania ornitologiczne nazwaliśmy ją Ptasią Beczką.

Zdjęcie wyspy wykonane z drona, od góry. Na zdjęciu widać żwirową powierzchnię wyspy z metalowymi daszkami, pod którymi ptaki mogą się skryć w czasie deszczu palącego słońca.

Nazwa nawiązuje do kształtu wyspy i jej konstrukcji, które przypominają ogromną beczkę do połowy zanurzoną w wodach Zbiornika, nazywanego Śląskim Morzem. 

Obecnie na wyspie trwa już drugi sezon lęgowy. Podobnie jak w ubiegłym roku, najliczniej zasiedliły Ptasią Beczkę nie tylko śmieszki i rybitwy rzeczne, ale również o wiele rzadsza mewa czarnogłowa. O ile w ubiegłym roku na wyspie gniazdowała tylko jedna para mew, o tyle w tym roku jest to już około 10 par. Być może, dzięki tej wyjątkowej wyspie, Zbiornik Goczałkowicki będzie stałą ostoją tego gatunku.

Budowa wyspy zakończyła się w listopadzie 2020 r. Jej budowa była możliwa dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zakaz wstępu

Ze względu na spokój ptaków wysiadujących jaja i wychowujących młode i prowadzone tu przez cały sezon badania ornitologiczne, wstęp na wyspę mają wyłącznie ornitolodzy z  Górnośląskiego Koła Ornitologicznego i osoby zaangażowane w realizację projektu LIFE.VISTULA.PL. Przypominają o tym informacje umieszczone przy wejściu na wyspę.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}