W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udział w terenowej wizycie NID na Srebrnej Górze

W ramach monitoringu objętych ochroną miejsc światowego dziedzictwa przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa (NID) odwiedzili 6 grudnia Srebrną Górę - zlokalizowaną na terenie Bytomia i Tarnowskich Gór, której pogórniczy krajobraz został wpisany na listę UNESCO w 2017 r. W wizycie udział wzięli również Pani Dyrektor Mirosława Mierczyk-Sawicka oraz Regionalny Konserwator Przyrody Pan Przemysław Skrzypiec.

Srebrna Góra wizyta

NID jest w trakcie przeprowadzania lustracji terenowej miejsca światowego dziedzictwa - „Tarnowskie Góry, Kopalnia rud ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi”. Wszystko po to, by sprawdzić stan realizacji wdrażania Konwencji Światowego Dziedzictwa UNESCO, określić wspólne cele gmin, na których terenie leżą dobra wpisane na prestiżową listę. W ramach spotkania rozmawiano m.in. o potrzebie jednolitego oznakowania poszczególnych obiektów, współpracy w zakresie ochrony i promocji wspólnego dziedzictwa.

W wizytacji poza przedstawicielem RDOŚ w Katowicach udział wzięli reprezentanci Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Lasów Państwowych oraz Bytomia, Tarnowskich Gór i Zbrosławic.

Rezerwat przyrody Segiet i Srebrna Góra - chronione w ramach sieci Natura 2000 - znalazły się także wśród pierwszych obiektów w historii Górnego Śląska w ewidencji Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Źródło i zdjęcia: UM Bytom.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}