W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Znakowanie rezerwatów

Zakończyliśmy znakowanie tablicami informacyjnymi rezerwatów przyrody w województwie śląskim. Na tablicach umieściliśmy podstawowe informacje o danym rezerwacie, poglądową mapę oraz piktogramy przedstawiające obowiązujące w rezerwatach ograniczenia i zakazy.

Tablica ustawiona w jednym z rezerwatów, w tle las pokryty śniegiem

Jednym z głównych zagrożeń dla rezerwatów przyrody jest presja człowieka. Wielu ludzi ciągle nieświadomie łamie zasady obowiązujące na ich terenie. Niestety, nie brakuje również takich, którzy robią to świadomie, na przykład poprzez nielegalne uprawianie sportu na terenie rezerwatu. Mowa o jeździe quadami czy motocyklami. Dlatego wszystkie tablice stanęły w miejscach najbardziej narażonych na aktywność człowieka, często przy drogach, szlakach turystycznych, lub ścieżkach edukacyjnych.

Oprócz informacyjnych, ustawiliśmy też tablice typowo urzędowe – z godłem państwowym i nazwą formy ochrony przyrody. Wymieniliśmy też tablice stare, zniszczone i nieaktualne.

Aby być bliżej natury, wszystkie tablice zostały zamontowane na drewnianych stelażach.

Łącznie ustawionych zostało 49 tablic, a oznakowaniem objęto 12 rezerwatów przyrody: Szeroka w Beskidzie Małym, Pod Rysianką, Romanka, Łęg nad Młynówką, Stawiska, Parkowe, Ostrężnik, Lipowska, Dolina Żabnika, Śrubita, Rajchowa Góra oraz Góra Grojec.

Był to ostatni etap generalnego przeglądu i uzupełnienia, poprawy i wymiany oznakowania tablicami rezerwatów przyrody w województwie śląskim, który prowadziliśmy przez ostatnie kilka lat.

Pod nadzorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach znajduje się 65 rezerwatów przyrody.

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}