W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Budowa infrastruktury turystycznej w celu ochrony muraw kserotermicznych w obszarze Natura 2000 Góra Świętej Anny

27.01.2021

Budowa infrastruktury turystycznej w celu ochrony muraw kserotermicznych w obszarze Natura 2000 Góra Świętej Anny - zdjęcie

Obszar Natura 2000 Góra Świętej Anny PLH160002 obejmuje swymi granicami Masyw Chełmu z jego najwyższym wzniesieniem o nazwie Góra Św. Anny. Ze względu na historię tego miejsca, kult religijny Świętej Anny i walory przyrodnicze uznawane jest ono za jedno z ciekawszych i ważniejszych miejsc dla mieszkańców Opolszczyzny. Wyjątkowość tego regionu potwierdza objęcie go różnymi formami ochrony prawnej, w tym uznanie za obszar Natura 2000, rezerwat przyrody, park krajobrazowy, geopark oraz pomnik historii.

Do niewątpliwych walorów przyrodniczych występujących między innymi w rezerwacie przyrody Góra Św. Anny należą ciepłolubne murawy, które zasiedliły obszar dawnego wyrobiska bazaltu i wapienia.

Ścieżka w geoparku

W 2010 r. w byłym kamieniołomie, zlokalizowanym na dnie zapadniętej kaldery wulkanicznej w geoparku Góra Św. Anny, Gmina Leśnica oddała do użytku ścieżkę turystyczną, umożliwiając zwiedzanie tego obszaru w bezpieczny sposób. Przebieg ścieżki w bliskim sąsiedztwie rezerwatu przyrody „Góra Św. Anny” zachęcał odwiedzających do nieuprawnionego wejścia na jego teren, co prowadziło do nieświadomej dewastacji miejsc szczególnie cennych, w tym stosunkowo młodych muraw kserotermicznych.

Działania ochronne

Mając na uwadze dotychczasowe doświadczenia w zakresie ochrony miejsc przyrodniczo cennych, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu, podjęła działania zmierzające do zabezpieczenia muraw przed nieświadomą dewastacją poprzez skanalizowanie ruchu turystycznego w granicach byłego kamieniołomu w Górze Św. Anny. Zadanie o nazwie „Budowa infrastruktury turystycznej w Górze Św.Anny” zostało ujęte w projekcie pn. „Ochrona in situ wybranych siedlisk i gatunków w opolskich obszarach Natura 2000”, dofinansowanym ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisk na lata 2014-2020 i przewidywało wybudowanie ścieżki turystyczno-edukacyjnej na terenie rezerwatu przyrody „Góra Św. Anny”.

W sierpniu 2020 r., rozpoczęto budowę. Inwestycja obejmowała wzniesienie: platformy widokowej,ułożenie kładek na grani oraz zamontowanie schodów. Elementy te nawiązują do istniejącej infrastruktury w sąsiednim kamieniołomie (geoparku). Prace budowlane zostały zakończone w listopadzie 2020 roku, a koszt inwestycji wyniósł ok. 2 mln zł.

Ścieżka, po zakończeniu wszystkich czynności formalno - prawnych, zostanie udostępniona dla ruchu pieszego wiosną 2021 r.

Ścieżka edukacyjna

Mała architektura, która powstała w rezerwacie przyrody umożliwi zwiedzającym obserwację ściany byłego wyrobiska kopalni, pozostałości byłej kaldery wulkanicznej i innych ciekawych utworów geologicznych, w tym fragmentu stożka wulkanicznego otoczonego roślinnością kserotermiczną, bez wywierania negatywnego wpływu na walory przyrodnicze tego obszaru (wydeptywanie, erozja). Dodatkową atrakcją jest wiosenny wypas stada owiec ras pierwotnych, który należy do corocznych działań ochronnych prowadzonych przez RDOŚ w Opolu w obszarze Natura 2000 Góra Świętej Anny.Miejsce to najpiękniej prezentuje się na przełomie wiosny i lata, kiedy murawa zaczyna kwitnąć.

Informacja dla zwiedzających

Korzystając ze ścieżki należy pamiętać, że przebiega ona w rezerwacie przyrody, co oznacza konieczność przestrzegania zasad obowiązujących w jego granicach (art. 15 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody – Dz. U. z 2020 r. poz. 55, z późn. zm.).

Liczymy na mądre i odpowiedzialne korzystanie z uroków tego miejsca.

{"register":{"columns":[]}}